sultanpapagani.gen.tr https://www.sultanpapagani.gen.tr Sultan Papağanı, Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sultanpapagani.gen.tr Tue, 16 Apr 2013 00:00:00 +0000 Sun, 25 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Sultan Papağanı Çeşitleri https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-cesitleri.html Sat, 17 Nov 2018 23:39:01 +0000 Sultan papağanı çeşitleri; Papağan türleri arasında sevecen yapısıyla en çok sevilen ve en çok tercih edilen türlerden birisidir. Sultan Papağanı için özel bir ilgi ve bakım uygulaması gerekmektedir. Papağanın Kökeni Avust Sultan papağanı çeşitleri; Papağan türleri arasında sevecen yapısıyla en çok sevilen ve en çok tercih edilen türlerden birisidir. Sultan Papağanı için özel bir ilgi ve bakım uygulaması gerekmektedir. Papağanın Kökeni Avustralya olmasına rağmen Türkiye'ye, Hollanda üzerinden  gelmiştir. Sultan Papağanına sahip olduğunuz günden itibaren ona göstereceğiniz her türlü ilgi ve sevgi sayesinde sizinle iletişim sağlayabilen bir canlıdır. Kakadugiller familyasından olan gri, beyaz ve sarı renkleri bulunan ve evde besleyebileceğiniz bir kakadu türüdür. Yanak kısımlarında ve kulak bölgesinde  turuncu tüyleri vardır. Bu tüyler sayesinde ayırt edilebilir. Bu papağanlar genellikle soluk renkte olduklarında dişi, koyu bir renkte olduklarında da erkek olurlar. Ancak kesin bir cinsiyet tayini yapmak için, daha farklı yöntemler de bulunmaktadır. Genellikle erkek olan sultan papağanlarında, gözlerinin çevresi sarı tüylerle kaplı iken, dişi olanlarında ise beyaz ve gri gibi renkli tüylerle kaplıdır. Erkek türlerinde konuşma yetisi özelliği vardır. bakıcıları tarafından konuşturulma özelliği olduğu için, oldukça rağbet görür. Kafes içerisinde kapalı kalmayı sevmeyen sultan papağanları, kalabalık ortamlarda olmaktan hoşlanırlar.

Sultan Papağanı ÇeşitleriSultan papağanı çeşitleri dünyada sekiz adetten ibarettir.
 • ALBİNO: Bu türün tüm vücut beyaz, gözleri ise kırmızı renkte olur. Bu türün vücudunda renk olmamasının sebebi; hücrelerinde "melanin" pigmentinin olmamasıdır. Aslında bu tür bir melezlenme ile elde edilmiş bir türdür. White Face ile Lutino çiftleşmesinin ikinci mutasyonudur. Dünyada en nadir olarak görülen Sultan Papağanı çeşididir.
 •  CİNNAMON:  Cinnamon türlerinin vücutları açık gri renktedir. Kanatlarının kenar kısımları beyaz ve ortalama iki cm kalınlığında beyaz şeritlerden meydana gelir. Yüz kısımlarında turuncu benekler vardır. Bu türün cinsiyetleri yüzlerinin rengine göre değişiklik gösterir. Özellikle Gaga ve ayak bölümlerinde az miktarda siyahlık olabilir ya da hiç olmayabilir. Normal greyden papağanları gri kısımları ve gaga ve ayaklarının daha açık renk olması sayesinde kolaylıkla ayırt edilir. Cinnamon'lar aldıkları ismi, kahverengimsi gri renginden dolayı almıştır. 
 •  LUTİNO: Bu sultan papağanları sarı ve beyaz renkte olup, turuncu beneklere sahiptir. Sadece yüz kısımları sarı olabileceği gibi kanatlarında da bazen sarılık görülebilir. Ya da bu türde tamamen sarı renk olabilir. Bunun dışında Gaga ve ayaklar pembe renklidir. Dünyada sık rastlanan bir papağan türüdür. Dış görüntüsü beyaz renkli olup, yanağında turuncu beneği olan cinstir. Hücrelerinde sarı pigmentleri de bulunur. Bu türün renklerine bakarak cinsiyet ayırımı yapmak çok zordur.
 • NORMAL GREY:  Bu sultan papağanı türü koyu bir gri renge sahiptir. Ayrıca üzerinde turuncu benekleri vardır. Yüzlerinin rengi cinsiyete göre değişir. Gagalarında ve ayaklarında siyahlık vardır. Kanatlarının alt kısmından, kuyruk sonuna kadar sarı yatay çizgiler bulunur. Sultan papağanlarında melezleme işleminde aslı gibi kabul edilen ve en sık karşılaşılan türüdür. Diğer tüm melezlemelerin içerisinde bu tür ata olarak görülür. Dişi ile erkeğini yüzlerinde bulunan renklerden ayırmak mümkündür. Yavru iken hem dişi hem erkek dişi gibi gözükür. Erkeğin yüz rengi olgunlaştığı zaman açılma gösterir. 
 • PEARL Pearl: Bu cins sultan papağanlarında bir tüy de iki renk bulunur. Bu tüylerin köklere doğru olan kısımları bir renk, uç kısımları başka renklerde olur. Bu renk farkı bu papağan türünde tüylere sanki kontür çekilmiş görüntüsü verir. Bu türde bir melez türüdür. O yüzdende anne-babasının hangi melezlemeden olduğuna göre tüylerindeki renklerin ne olacağı değişmektedir. Sarı, beyaz ve gri gibi renklerin vücudundaki tüylerinde nasıl dağılacağı melezleme için kullanılan türlere bağlı olur. Bu türün de tüylerinde turuncu benekleri vardır. 
 • PİED]]> Sultan Papağanı Üretimi https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-uretimi.html Sun, 18 Nov 2018 12:27:47 +0000 Sultan papağan üretimi. Sultan papağan kuş türleri içerisinde, sevimli ve cana yakın yapısı ile en çok tercih edilen kuşlar arasındadır. Sultan papağan beslemeye karar vermişseniz bilmeniz gereken en
  Sultan papağan üretimi. Sultan papağan kuş türleri içerisinde, sevimli ve cana yakın yapısı ile en çok tercih edilen kuşlar arasındadır. Sultan papağan beslemeye karar vermişseniz bilmeniz gereken en önemli husus, bu papağanların özel bir ilgi gerektirmesidir. Sultan papağanın ana vatanı Avustralyadır ve Hollanda üzerinden ülkemize gelmiştir. Sultan papağanı aldığınız günden itibaren ona göstereceğiniz sevgi ve ilgi karşılığında sizinle cana yakın iletişim sağlayacaktır. Sultan papağan konusunda kuş sevenlerin en fazla ilgisini çeken konulardan birisi de ev içerisinde kuş üretimdir. Bu harika doğa olayına tanıklık edebilmeniz için, öncelikle kuşlarınızın sağlığı, yaşam şartları ve beslenmesine dikkat etmeniz gerekir, bunları doğru yapamadığınız takdirde başarı şansınız da o denli az olacaktır.  

Sultan papağan eş seçimi ve çiftleştirme

Sultan papağanların genel özellikleri arasında en önemli olanı tek eşli olmasıdır, bu özelliği göz önüne alınarak kuşa eş seçiminde çok dikkatli olmalısınız zira kuşlar birbirini eş olarak kabul ettiğinde vakit çiftleşme olmakta, kuşlar birbirini eş olarak seçtikten sonra ayırmaya kalkmakta üzücü sonuçlar doğurmaktadır. İkinci önemli konu ise, kuşların cinsiyetlerini doğru ayarlamaktır, bir çok çiftleşme denemesi bu sebepten başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bir başka önemli konu ise, yeni aldığınız kuşu diğer kuşla tanıştırmadan önce, en az 30 gün süreyle karantina altında tutmanızdır, bu süre zarfında yeni getirdiğiniz kuşun yem yemesi, dışkısı, gözlerinin parlaklığı ve nefes alıp verişi gibi etmenleri dikkatle gözlemlemeniz yararlı olacaktır. 

Sultan papağanların çiftleşmesi ve yumurtlaması   

Çiftleşme ve yumurtlama aşamasında kuşlarınızın beslenmesine, oda ısısına ve kafeslerin ışık alma sürelerine azami dikkat etmelisiniz. Doğal şartlar ve mevsimin çiftleşme mevsimi olduğunu düşünmeleri açısından kuşları günde en az 14 saat ışık alacak şekilde tutmalısınız, bu arada oda sıcaklığı 25 - 30 derece ve nem oranı da %50 civarında olmasına özen göstermelisiniz, zira kuşlar için çiftleşmenin en yoğun olduğu dönemler ilkbahar aylarıdır, bu doğal koşulları kuşların algılaması durumunda çiftleşme olacaktır. 

Sultan Papağanı ÜretimiSultan papağanlarda kuluçka dönemi

Sultan papağanların kuluçka dönemleri yaklaşık 18 - 20 gün arası sürer, sağlıklı bir yumurta 16- 17. gün arasında canlanır yumurtadan sesler gelmeye başlar, bu süreyi takiben 48 saat içinde ilk yavrular yumurtadan çıkar. Kuluçka döneminde banyo ve beslenmeleri dışında hiç şer şey yapma imkanınız yoktur, bu dönemin olabildiği kadar sakin geçmesi en güzelidir. Son yumurtadan 25 gün geçmesine rağmen yavru çıkmaması durumunda, yumurta yuvadan alınmalı dikkatlice kırılıp incelenmelidir. yavrular yumurtadan çıkmalarını takiben anne ve baba yavruları beslemeye başlayacaklardır, bu süre içerisinde haşlanmış patates, meyve ve sebzelerin hazır olması anne ve baba kuşun işini kolaylaştırması bakımından önemlidir, anne ve baba kuş yavrularını beslerken yapabileceğimiz en güzel şey, onların istedikleri şekilde bol gıdalarla beslemektir. 
]]>
Sultan Papağanı Yumurtası https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-yumurtasi.html Sun, 18 Nov 2018 18:19:03 +0000 Sultan papağan yumurtası, Sultan papağanlarının çiftleşme dönemi ilk bahardır. Sağlıklı bir sultan papağanı normal bir çiftleşme döneminde yaklaşık olarak 5 kez çiftleşir ve bu çiftleşme döneminden 15 gün sonra il Sultan papağan yumurtası, Sultan papağanlarının çiftleşme dönemi ilk bahardır. Sağlıklı bir sultan papağanı normal bir çiftleşme döneminde yaklaşık olarak 5 kez çiftleşir ve bu çiftleşme döneminden 15 gün sonra ilk sultan papağanı yumurtasını bırakır. İlk yumurtadan sonra ise birer gün ara ile yumurta bırakmaya devam edecektir. Sultan papağanı yumurtası kuluçka süresi ortalama olarak 18-20 gün süre ile yumurtadan canlanıp çıkar. Sultan papağanı yalnız başına oması doğru değildir. Öncelikle kuşunuzla eş seçimi yapmanız gerekir. Bunu yaparken unutmamanız gereken sultan papağanının tek eşli bir kuş olduğunu unutmamaktır. Böylelikle sultan papağanı yumurtası elde edebilirsiniz. 

Sultan papağanı çiftleştirme, Yeni aldığınız papağanı ayrı bir kafeste sizin papağanınız ile aynı odaya koyun ve bir süre birbirlerine alışmalarını sağlayın. Bunun devamında sultan papağanlarının kafeslerini birbirine yaklaştırın ve hareketlerini onları rahatsız etmeden izleyin. Agresif davranışlar görürseniz ve bu devam eder ise kuşlar birbirlerine uyum sağlanamamış demektir ve yeni eş denemesi yapınız. Eğer ötüşüyor birbirlerine yaklaşıyor ise uyum sağlamışlar demektir. Geniş bir kafes içerisine yan yana alın. Sultan papağanı yumurtasını bırakabilmek için bir yuvaya ihtiyacı olacaktır. Uygun bir yuvayı kafese yerleştirin. Kafesi kuluçka süresi ve sonrasında papağanları rahatsız etmeden temizlenebilecek çekmeceli olanlardan tercih etmeniz gerekir. Aksi taktirde rahatsız olan papağanlar, yumurtalardan ve yavrulara bakmaktan vazgeçebilirler. Papağanların beslenmesine bu süreçte dikkat etmek ve yumurta maması vermek gerekmektedir. Bu süreçte oda ısısı ve kafesin ışık alma süresi önemlidir. Kuşlar her gün ortalama 14 saat ışık almalıdır. Böylelikle mevsimin çiftleşme mevsimi olduğunu düşünürler. Oda sıcaklığı 25-30 derece arasında ayarlanmalıdır. Nem oranı ise %55' ler de tutulmalıdır. Çiftleşme için en uygun zaman olan ilk bahar döneminde bu değerler kendiliğinden oluşur. Dönem yaklaştıkça erkek kuş dişe kuşa doğru yüksek sesle sık ötüşleri yapmaya başlar. Yumurtlama döneminden önce erkek kuş yuvalığın içerisine girer çıkar ve yuvalık la ilgilenir. Papağanlar için aynı anda kafese banyoluk takmanız erkek kuşun daha kolay yuva hazırlamasına yardımcı olur. Çiftleşme öncesine erkeğin dişe kuşa yaptığı kurlardan anlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı YumurtasıSultan papağanı yavruların büyümesi, İlk çiftleşmeden 10-15 gün içerisinde ilk yumurtayı yuvaya bırakır ve birer gün ara ile yumurtlamaya devam eder. Sultan papağanı yumurtası ortalama 4 tane olur. Normal şartlarda 18-20 gün arasında kuş canlanır ve yumurtadan çıkar. Normal sağlıklı bir sultan papağını yumurtasından 17. gün çıkan papağan cikciklemeye başlar ve canlanır. Kuluçka döneminde papağanlarımız için düzenli besleme ve banyo ihtiyaçlarını karşılama dışında sahiplerin yapabileceği pek bir şey yoktur. Son yumurtlamadan sonra 25 gün yumurtadan çıkmayan yumurtalar yumurtadan alınıp dikkatlice kırılmak sureti ile içi incelenir ve problemin ne olduğu anlaşılmaya çalışır. Anne ve baba için yumurta maması sebze, haşlanış patates, meyve her zaman hazır olarak anne babaya yardımcı olmak gerekir. Yavruları anne ve baba beslemelidir. Kulaktan duyma bilgiler ile yavruları kendi eliyle beslemeye çalışmak yanlıştır. Anne ve babanın gırtlağında bulunan bir takım salgılar yavrular için çok faydalıdır. El ile beslenen hiç bir gıda aynı değerleri taşımayacağı için elle beslemeye çalışmayın. Bu papağanların yavrularına beslemekten vazgeçmelerine neden olabilir. Yavru papağanların 7. günde gözleri açılır, 14. günde tüylenme başlar. 21. günde göğüs kafesi tamamlanmaya başlar ve nihayet 28. gün civarında yuvadan çıkacak duruma gelir. 4. haftada yuvadan çıkan yavrular zeminde vakit geçirir ve anne babaları tarafından beslenmeye devam edilir. 5. haftada kendi başlarına yemek yemeye başlayabilirler. 8. haftaya kada]]> Sultan Papağanı Kuluçka Dönemi https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-kulucka-donemi.html Mon, 19 Nov 2018 17:50:15 +0000 Sultan Papağanı Kuluçka Dönemi, sultan papağanı kuluçka döneminde iken hazırlanan üretim ortam başlangıçta kesinlikle sıcak olmamalıdır. Sultan papağanının sağlıklı yavrular yapabilmesi için ortam sıcaklığının 25 il Sultan Papağanı Kuluçka Dönemi, sultan papağanı kuluçka döneminde iken hazırlanan üretim ortam başlangıçta kesinlikle sıcak olmamalıdır. Sultan papağanının sağlıklı yavrular yapabilmesi için ortam sıcaklığının 25 ile 28 derece arasında olmalıdır. Bunun için sultan papağanı kuluçka döneminde ortam sıcaklığını ayarlamak için ısı ölçer bulundurmak faydalı olacaktır. Yavruluk içinin ısısı ise, yaklaşık olarak 30 derece civarında olmalıdır. Bu iki yerin ısısının rahatlıkla ölçülebilmesi için araçların içindeki ısıyı ölçmeye yarayan derecelerden almak yeterli olur. Ev içinde kullanılan derece genellikle sadece odanın ısısını ölçmeye yararken, araç içi için alınan derece dışı ısının ölçülmesinde işe yaramaktadır. Artık sultan papağanının kuluçka dönemini geçirmesi için gerekli olan ortam hazırlanmıştır.

Sultan Papağanı Kuluçka Döneminde Nasıl Beslenmeli Ve Bakılmalıdır

Sultan papağanlarını beslemek için yumurta maması ile kuşunuzu beslerken takviye mutlaka kullanmalısınız. Sultan papağanları kuluçka döneminde iken ortamın sıcaklığının önemi kadar ışık alması da çok önemlidir. Sultan papağanının günde yaklaşık olarak 14 saat ışık almalıdır ki, çiftleşme mevsiminde olduklarını zannetmeleri için kullanılmaktadır. Ortamın sıcaklığı ayarlanınca nem oranı da ortalama %55 civarında olması gerekmektedir. Sultan papağanı için bu doğal ortam hazırlandıktan sonra dişi kuş da iştahsızlık urumu gözlenmiş ise, hemen yuvalığı kafese takabilirsiniz. 

Sultan Papağanı Kuluçka DönemiSultan Papağanı Kuluçka Döneminde Yavrular Nasıl Çıkar

Yumurtlamadan sonra sultan papağanının yavruları yaklaşık olarak 18 ile 20 gün arasında sürmektedir. Genellikle sağlıklı olarak gelişen sultan papağanı yumurtası 17. günün sonrasında yavru kuşlar canlanır ve ses çıkarmaya başlar. Canlanmadan sonra yaklaşık olarak 48 saat sonrasında yavru papağan yumurtadan dışarıya çıkar. Kuluçka döneminde sultan papağanları için yapılacak en iyi şey düzenli olarak beslenmeleri ve banyo ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Kuluçka döneminde her şeyin durağan geçmesi kuşlar açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer yuvalık içinde kalan son yumurtalar 25 gün geçmesine rağmen canlanmamış ise, yuvalıktan kırmadan alınmalı ve daha sonra kırılıp incelenerek problemin ne olduğuna bakılmalıdır. Sultan papağanı yavruları yumurtadan çıktıktan sonra hem anne hem de baba papağan yavruları beslemeye başlar. Kuluçka döneminde anne ve baba papağan için kafeste haşlanmış patates, meyve ve sebze ile yumurta mamalarının bulunması beslenme işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Yumurtadan yeni çıkmış olan papağan yavruları özellikle beslenip büyürken ilk temel olan anne ve baba papağanın yavrularını beslerken kaliteli ve bol gıda takviyesinin yapılmasıdır. Papağan yavruları kuluçka döneminin 7. gününde gözlerini açarken, 14 günde tüylenmek için hazır hale geleceklerdir. Sultan papağan yavruları 21. günden sonra göğüs kafeslerini tamamlamaya başlar ve 28. gün tam olarak yuvalığın içerisinden çıkmak için hazır duruma gelirler. 4. haftadan sonra yuvanın içinden dışarı çıktığında yerde gezinirken, hala anne ve baba tarafından beslenirler. 5. haftada sultan papağan yavruları artık kendi başlarına yemek yemeye başlamıştır, 6. haftadan sonraysa anne ve babadan ayrılacak güce erişebilirler. Ancak sultan papağan yavrularının tam olarak 8. hafta anne ve baba ile birlikte kalmaları çok daha faydalı olacaktır. 
]]> Yavru Sultan Papağanı https://www.sultanpapagani.gen.tr/yavru-sultan-papagani.html Tue, 20 Nov 2018 10:31:13 +0000 Yavru sultan papağanı, Papağan türlerinin arasında şirinliğiyle, güzelliğiyle ve aklıyla en çok tercih edilen papağan cinsidir. Sultan papağanı diğer papağanlara göre özel bir ilgi ve özel bir bakım gerektirmektedir. Köken Yavru sultan papağanı, Papağan türlerinin arasında şirinliğiyle, güzelliğiyle ve aklıyla en çok tercih edilen papağan cinsidir. Sultan papağanı diğer papağanlara göre özel bir ilgi ve özel bir bakım gerektirmektedir. Kökeni Avustralya olan sultan papağanı genellikle Hollanda'dan ülkemize getirilmiştir. Sultan papağanı ve sultan papağanı yavrusu onu aldığınız günden başlayarak ona göstereceğiniz sevgi ve ilgi ile sizinle çok rahat bir iletişime geçebilecek bir papağan türüdür. Sultan papağanı yavrusu 8 türe sahip olduğu söylenmektedir. Bu papağanlardan bazıları ise melezdir.

Yavru sultan papağanı beslenme, Özellikle ilk kez yavru sultan papağanı sahiplerinde onları besleme hevesi doğurmaktadır. Yavruları sürekli yuvalık içerisinde kontrol etme hissi anne ve babaya besliyorlar mı diye merak etme hissi ve akabinde beslenmediklerini düşünerek duruma müdahale etme hissi ve yavru sultan papağanını kendisi elle beslemeye çalışması çok sık görülen durumlardandır. Yavru sultan papağanı yumurtadan ilk çıkmaya başlayınca sürekli olarak yuvayı iki de bir açarak kontrol etmenize hiç ama hiç gerek yoktur. Sadece arada sırada yuvanın içerisini dinlemenizde fayda vardır. Anne veya baba papağan yavru sultan papağanı beslerken düzenli olarak gelen bir cikcikleme sesi duyulmaktadır. Eğer bu sesi duyuyorsanız, yuvanın içerisinde bir sorun yok demektir. Papağanları rahatsız etmemenizde önem vardır. Lakin yinede ısrarla bakmak istiyorsanız ikisi de yuvanın dışında iken yuvanın kapısını hafif bir şekilde aralayarak bakıp her şey yolunda mı diye bakabilir kursaklarının ne durumda olduğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer kursakları dolmuş ise hiç bulaşmayın. Tabi bu kontrolü yemek yeme zamanı yaklaştığında yaparsanız kursaklarını boş görebilirsiniz. En uygun zaman sabahları onlara yumurta maması yaptıktan sonraki zamandır. Anne ve baba sultan papağanı yumurta mamasını yedikten hemen sonra yuvalarına geri dönerler. 

Döndükleri zaman da yavru sultan papağanlarını beslerler.  Yavru sultan papağanını anne ve baba papağan besliyor ise sakın müdahale etmeyin doğru olan budur. İnsanlar İnternet den gördükleri yavru sultan papağanını elle besleme videolarını izleyerek onlarda bu hevese kapılıp hata etmektedirler. Bırakın yavru sultan papağanını anne ve baba papağan beslesin. Yada  elle beslenen yavru papağanların daha evcil olacağını düşünerek yavru sultan papağanını elle beslemeye kalkışmaktadırlar. Asla anne ve babanın beslemesinin yerini tutmayacaktır. Çünkü sultan papağanlarında kursak sütü denen bir gıda bulunur. Anne ve baba sultan papağanının besleme esnasında yavruya vereceğiniz hiç bir elle besleme mamaları bu kursak sütünün asla yerini tutamaz. Yavru sultan papağınına geçen bu kurak sütü yavrunun bağışıklık sistemini güçlendirir, onu çok daha sağlıklı bir sultan papağanı yapar. Eğer yavruları büyütmeyi başarabilirseniz bile bağışlık sistemleri normal bir sultan papağanına göre çok daha zayıf olur. Bu sebepten dolayı yavru sultan papağanını değil, Anne ve Baba sultan papağanını besleyin. Size vereceğimiz yumurta maması tarifinde yalnızca mama yok. Mamaya ilave gıdalar da eklenir. Bunu için size yumurta maması tarifi verelim,

Yavru Sultan PapağanıYumurta maması için gerekli olanlar,
 • 1 Çay bardağı mısır unu,
 • 1 Çay bardağı pirinç unu,
 • 1 Çay bardağı yulaf unu,
 • 1 Çay bardağı galeta unu,(Galeta unu bulamazsanız tuzsuz galeta da kullanabilirsiniz)
 • 1 Çay bardağı irmik,
 • 1 Çay bardağı esmer bulgur,
 • 2 Adet tuzsuz etimek,
 • 3 Adet cici bebe bisküvisi.
Hazırlanışı, Yukarıda malzemeleri robot içerisine topluyoruz ve un haline gelinceye kadar karıştırıyoruz. Bu karışımı cam bir kavanoz içerisinde buzdolabında bekleterek her ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Böylelikle işiniz kolaylaşmış oluyor. Yumurtayı en az 10 dakika haşlayın ve mini]]> Lutino Sultan Papağanı https://www.sultanpapagani.gen.tr/lutino-sultan-papagani.html Tue, 20 Nov 2018 15:57:54 +0000 Lutino sultan papağanı, Lutino sultan papağanları bir çok özelliğe sahiptir. Bu papağan türleri kalabalıktan hoşlanırlar ve yalnız kalamazlar. Sultan papağanı türleri arasında en ünlü yere sahip olan lutino sulatan papa Lutino sultan papağanı, Lutino sultan papağanları bir çok özelliğe sahiptir. Bu papağan türleri kalabalıktan hoşlanırlar ve yalnız kalamazlar. Sultan papağanı türleri arasında en ünlü yere sahip olan lutino sulatan papağanı evlerde evcilleştirilerek bakımı yapılmaktadır. Kafeste kalmayı sevmeyen bir papağan türüdür. Ev sahibi tatile çıkacağı zaman ev içerisinde yem ve suyunu hazır ederek gitmeyi planlanmamalıdır. Çünkü lutino sultan papağanları 12 saatten fazla yalnız kalamazlar. Lutino sultan papağanları genellikle albino sultan papağanı türü ile karıştırılmaktadır. Tamamen beyaz bir vücuda sahiptirler. Lutino sultan papağanları sarı yüzlerinde turuncu bir beneğe sahiptir. Melanin pigmentini tamamen ortadan kaldırması nedeniyle koyu veya gri bölgeler lutino sultan papağanlarında bulunmaz. Ayakları, ayak parmakları ve gagaları ten rengindedir. Gözleri ise kırmızıdır. Lutino sultan papağanları cinsiyet geçişli bir mutasyondur.Lutino Sultan Papağanı

Lutino cins papağanların en cazip eşleşmesi white face mutasyonu ile gerçekleşmesidir. En uygun gen yapısını sağlayan bir eşleşmede albino sultan papağanı elde edilmektedir. Sultan papağanları sevecenlikleri ile tanınmaktadır. Lutino türü ise sultan papağanları arasında en çok tercih edilen ve sevilen türler arasındadır. Sultan papağanlarının kökeni Avustralya'ya dayanmaktadır.gösterilen ilgi ve alakayı fark ederek sizinle iletişime geçebilirler. Erkek lutino sultan papağanları sizin ilginiz doğrultusunda konuşmayı öğrenebilirler. Lutino sultan papağanlarının insanların gösterdiği seviyi anladıkları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. 20 ile 30 yıl arasında yaşayabilmektedir. Dişi lutinolar konuşmaz ve normal ötüş sesine sahiptirler. Erkek lutinolar ise korna, zil sesi konuşma sesi veya taklit edebildikleri sesleri çıkarabilirler. Lutino sultan papağanlarının gagası veya tırnağı kesilemez. Kendi tırnak ve gaga bakımlarını kendileri yapabilirler. Lahana, marul, ekmek, çekirdek yiyebilmektedir. Lutino sultan papağanını ayırt etmek oldukça zordur. Bakışla cinsiyet ayrımı yapılamaz.
]]> Sultan Papağanı Ötüşü https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-otusu.html Wed, 21 Nov 2018 13:49:42 +0000 Sultan papağanı ötüşü, Bu papağan türlerinin arasında sevecen yapısı ile en çok tercih sebebi olan kuş çeşididir. Sultan papağanı özel bir bakım ve ilgi gerektiren bir kuştur. Papağanın kökeni Avustralya ülkesi olup T Sultan papağanı ötüşü, Bu papağan türlerinin arasında sevecen yapısı ile en çok tercih sebebi olan kuş çeşididir. Sultan papağanı özel bir bakım ve ilgi gerektiren bir kuştur. Papağanın kökeni Avustralya ülkesi olup Türkiye'ye gelişi Hollanda üzerinden olmuştur. Sultan Papağanları onu alıp beslemeye başladığınız ilk günden itibaren gösterilen ilgi sevgiye karşılık hemen sizinle iletişime girebilecek dost canlısı bir kuş türüdür.  Bilinen tür sayısı sekiz adettir. Bu türlerden bazıları melezleme yöntemi ile ortaya çıkmıştır. Sultan papağanlarının bakımı çok basit olup besleme işlemini yaparken bir kaç şeye dikkat etmek gerekir. Sultan papağanlarını diğer kuşlardan ayıran en büyük özellikle evcilleşmeye yatkınlıkları ve konuşabilmeleridir. Ayrıca diğer kuş türlerine göre daha az ötücü olan bir kuştur. Sultan Papağan türleri içerisinde en az rastlanan çeşidi Albino iken, diğer türleri Grey, Pied, Lutino, Silver, Cinnamon ve Pearl' dür.

Sultan papağanı ötüşü;

Sultan papağanlarının ötüşleri cinsiyetlerini ayırmada en başta olan özelliğidir. Erkek papağanlar dişilere ile çiftleşme işleminde ikna yeteneği ve tarı olarak değişik şekillerde yüksek veya alçak volümler de birbiri ile uyumlu sesler çıkartırlar. bazı durumlarda ise tıpkı dizeler halinde sesler yani ötüşler çıkartarak ötmektedirler. Sultan papağanlarında bazen tek olarak beslendiklerinde tüy yolma problemlerinin yanında agresif olarak yüksek ötüşleri olur. Bu yüksek ötüşlerinin nedeni bu tüy yolma problemleridir. Ancak sürüler halinde olan sultan papağanları içerisinde oluşan bu şekildeki ötüşler, günlük yaşamlarında da karşımıza çıkabilmektedir. Dişiler erkek sultan papağanlarına oranla daha sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Ara sıra dişilerde hafif ötüşler sergilenir. Bu hafif ötüşlerin sergilenmesi dışında çok fazla besleyicisi tarafından şımartılması ve gürültülü olurlar. Sultan papağanlarında tek yetiştiricilik zor olduğundan genellikle çift olarak beslenmesinde fayda vardır. Böylelikle çift olan bu papağanların evcilleşmesi daha kolay olur. Aynı zamanda bu papağanların dişi yada erkek oldukları ancak altı aydan sonra belirginleştiğinden tüy renkleri ile beraber cinsiyetleri belirlenir veya biri dişi biri erkek ise erkek olan sultan papağanı dişiye yapacağı kurlarda ötüşlerini kullandığında belli olur. Böylelikle ötüşü ile değişik volüm de sesler çıkaran papağanlar erkek sakin ve sessiz duranlarda dişilerdir. Bunun dışında ikisinin de dişi yada erkek çıkması durumunda genellikle bu papağanlarda cinsiyet anlaşılması dokuz aylıkken başlar. Bu durumda belirgin renk yapısı sayesinde cinsiyeti belirlenebilir. Ama fazla melezleşme olan türlerden bir tanesi elinizde ise burada dikkat edilecek baş ve kuyruk kısımdaki renklerdir. Kuyruk tüyünde en uzun tüy olanlarda bu tüy üzerindeki enine çizgiler sadece dişilerde görülen bir desendir. 

Sultan Papağanı ÖtüşüSultan papağanı ötüşü;

Sultan papağanlarının ötüşün de bir diğer ayrıntıda sürü halinde olan gruplarında belirgin bir anlam taşımaktadır. Genellikle sürülerde dinlenme yerlerinde güneşin doğuşu ile belirgin ve keskin ötüşler meydana gelir. Bu seslerin çıkarılmasındaki amaç sürüde eksiklik var mı herkes orada mı diye çıkarılan seslerdir. Ayrıca yüksek ses ve belirli bir tonlamada olan sesler içerisinde yapılan sürü ötüşlerinde bir tehlike alarmı şeklindedir. Ötüşü yaparak havalanması da tehlikenin geldiğine işaret olarak sürü tarafından algılanır ve bürünün uçması vede ötmesi ile bütün sürü havalanarak o bölgeden uzaklaşır. Kuş türleri içerisinde bu kadar az tüp ötüşünü bu kadar çok kullanan başka bir tür yoktur.
]]>
Dişi Sultan Papağanı https://www.sultanpapagani.gen.tr/disi-sultan-papagani.html Thu, 22 Nov 2018 13:29:40 +0000 Dişi Sultan Papağanı, sevecen yapısı sebebiyle papağan türleri arasında en çok tercih bir kuştur. Kakadugiller familyasına aittir. Avustralya kökenli bir kuş türü olup Latince ismi "Nymphicus Hollandicu"dur. Sultan pa Dişi Sultan Papağanı, sevecen yapısı sebebiyle papağan türleri arasında en çok tercih bir kuştur. Kakadugiller familyasına aittir. Avustralya kökenli bir kuş türü olup Latince ismi "Nymphicus Hollandicu"dur. Sultan papağanı Avustralyalı gezginler sayesinde Hollanda üzerinden ülkemize ulaşmıştır. Genellikle sarı, beyaz ve gri renkleri vardır. Sultan papağanının sekiz farklı türe sahip olduğu bilinir. Bu türler Albino, Grey, Lutino, Cinnamon, White face, Pied, Pearl ve Silver’dır. Bu türler arasında en az rastlananı Albino'dur. Sultan papağanı karakter özellikleri gereğince özel bir ilgi ve bakım talep etmez. Ona gösterilen ilgi ve sevgi sayesinde insanlarla çok kolay iletişim sağlayabilen canlıdır. Sultan papağanlar diğer kuş cinsleriyle karşılaştırıldığında daha fazla davranış birliği gösterirler. Büyük bir kısmı aynı davranışlar sergileyerek aynı şeyleri anlatmaya çalışırlar. Bunun en büyük nedeni sürüler halinde yaşamaları ve sosyalleşmeyi sevmelerinden kaynaklıdır. Örneğin alt gagalarını sağ tarafa ve sol tarafa hareket ettirerek ötüşürler. Bu hareket sadece sultan papağanlarına özgü bir durumdur. Ayrıca bu papağanların ayaklarında tüyler olmadığı için ortamın ısısı 25 derecenin altına düştüğünde ayakları üşür. O nedenle ayaklarını altına alarak ısıtmaya çalışırlar. Bu davranış biçimi sultan papağanları için olağan bir durumdur. 

Dişi Sultan PapağanıSultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı  

Sultan papağanının diğer kuşlardan en farklı özelliği konuşmaya olan yatkınlığı sebebiyle daha az ötmesidir. Sultan papağanının cinsiyet ayrımı ötüş ve tüy rengi farklılığı sayesinde yapılır. Dişi sultan papağanı erkeklere oranla daha sakin ve sessizdirler. Arada sırada hafif seslerde ötüşler sergiler. Bunun haricinde şamatalı ve gürültücü değildirler. Erkek sultan papağanı ise dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için değişik şekillerde, yüksek veya alçak seslerde ötüşler sergiler. Erkek papağan dişiye kur yapmaya yaklaşık olarak 6 aylıkken başlar. Genelde ayaklarının üzerinde zıplayarak ve farklı şekillerde öterek dolaşır. Bazı zamanlarda ise dizeler halinde sesler çıkarabilir. Dişi sultan papağanları ise erkeğin ayağını hafifçe ısırarak öne doğru uzanır ve çiftleşme pozisyonuna geçer. Bu davranış sayesinde çiftleşme isteğini belirtir. Kafeste tek olarak yaşayan dişi papağanlar  öne doğru uzanır ve kanatlarını yana düşürüp çiftleşmek için bekler. Bazen agresif bir şekilde yüksek ötüşler de sergileyebilirler. Bunun nedeni kafeste tek başına oldukları ve bundan hoşlanmadıkları içindir. 

Sürüler içinde yada kafeste çift olan papağanlar arasında bu şekilde ötüşlere rastlamaz. Ayrıca tek başına beslenen papağanlarda tüy yolma sorunu da gözlenir. Çift olarak beslenen sultan papağanları sorunsuz bir şekilde evcilleştikleri için genellikle bu şekilde beslenmeleri tavsiye edilir. Ayrıca tüy rengine bakılarak cinsiyet ayrımı melez olmayan sultan papağanlarda daha kolaydır. Genellikle erkek papağanların gözlerinin çevresi sarı tüylerle kaplı iken dişilerinki ise beyaz ve gri renkli tüylerle kaplıdır. Sultan papağanlarının cinsiyetleri 9 aylık oldukları zaman tüy değişimi sonrasında en doğru şekilde anlaşılır. Papağanın baş kısmındaki renkler ve kuyruğun alt kısmındaki en uzun tüyünde bulunan enine çizgile en belirleyicidir. Bu çizgiler ve renkler sadece dişi sultan papağanda görülür. Dişi sultan papağanına tepeden bakıldığında kafa şekilleri erkeklerde oranla oldukça enlidir. Dişilerin kafa yapısı daha yuvarlaktır. Dişilerin kafası gri renkte ve yanaklarda soluk kırmızı renkte küçük bir leke bulunur. Erkeklerin ise kafası sarı renkte ve yanaklarda oldukça belirgin kırmızı lekeler bulunur. Son olarak sultan papağanlarının davranışlarına ve tavırlarına bakılarak da cinsiyet ayrımı yapmak mümkündür. Dişi papağanlarda ilk tüy dökümünden sonra tüylerdeki benekler yok olur. Erkeklerde ise tüylerdeki benekler kaybolmaz.

]]> Sultan Papağanı Konuşturma https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-konusturma.html Fri, 23 Nov 2018 03:38:04 +0000 Sultan Papağanı Konuşturma, Sultan papağanları ana vatanı avustralya olan bu papağanların  lutino, normal grey, pied, arl olmak üzere 4 çeşidi vardır. Ayrıca bu papağanlar cinamon, kırmızı göz, yeşil göz olan az bulu Sultan Papağanı Konuşturma, Sultan papağanları ana vatanı avustralya olan bu papağanların  lutino, normal grey, pied, arl olmak üzere 4 çeşidi vardır. Ayrıca bu papağanlar cinamon, kırmızı göz, yeşil göz olan az bulunan türleri'de vardır. Fakat mutasyona uğramamış normal grey halleri halen görülmektedir. Yaklaşık 30 yıl ömürleri vardır.


Cinsiyet ayrımı: Cinsiyeti belirlemede kullanılan en belirgin yöntem papağının ötüş tipidir. Erkek papağan uzun ve ıslık öter gibi uzun bir ötüş gösterir ve taklit yetenekleri vardır. Dişi papağan ise tek tip ötüş sergiler ve taklit yetenekleri gelişmemiştir. Diğer yöntem ise eğer sultan papağanı tüy döktükten sora çıkan tüylerinde benekler ve çizgiler azalıyor ise bu papağan erkektir eğer döküldükten sonraki tüylerde benek ve çizgiler artıyor ise dişi olarak belirlenir. Bu iki yöntemle cinsiyet belirlemek kesin sonuç vermeyecektir. Kesin sonuç için tüyden alınan örnek ile DNA testi ile kesin olarak öğrenilebilir.

Sultan Papağanı KonuşturmaSultan Papağanı konuşturma: Sultan papağanını konuşturmak için önce beslediğimiz papağanı uysallaştırmak çok önemlidir çünkü hayvan sizi gördüğünde sürekli korktuğunda sizin ne söylediğinizden çok nasıl kendisini koruya bileceğini düşünecektir. Bu rahatlığı papağana geniş bir kafes alarak başlamalıyız geniş kafes hayvanın daha özgür olmasını ve uysal olmasını sağlar. İkinci önemli şey ise beslediğiniz papağan ile  tıpkı bir bebek gibi ilgilenmek zorundasınız çünkü hayvan sizinle ne kadar çok sizi benimse ise size daha çok odaklanacaktır. Bu koşullar sağlandıktan sonra papağana öğretmek istediğimiz kelimeyi sessiz bir ortamda sürekli tekrar etmeliyiz mümkünse papağanı elimize alıp konuşmalıyız elbette birden konuşmayacaktır ilk önce sizin söylediklerinize kulak verip öterken  kelimelere uygun sesler çıkaracaktır. Ayrıca bu süre sizin ilginize ve papağanın evinizdeki mutluluğuna bağlı olarak değişebilir. Bahsettiğim hususla itina ile uygulandığında 2 hafta içinde papağan konuşacaktır. Burada diğer önemli husus ise papağanın erkek ve sağlıklı olmasıdır.  
]]>
Sultan Papağanı Beslenme https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-beslenme.html Fri, 23 Nov 2018 23:25:29 +0000 Sultan papağanı beslenme, Sultan papağanları, doğal yaşamlarında bitki kökleri, tohumlar ve yeşilliklerle beslenir. Bizde kafeslerdeki kuşlarımıza olabildiğince doğal besinler vermek için çabalamalıyız. Yemlerin başında pe Sultan papağanı beslenme, Sultan papağanları, doğal yaşamlarında bitki kökleri, tohumlar ve yeşilliklerle beslenir. Bizde kafeslerdeki kuşlarımıza olabildiğince doğal besinler vermek için çabalamalıyız. Yemlerin başında petshoplardan alabileceğiniz kuş yemleri vardır. Bu yemler kuşun besin ihtiyacının %75 ini karşılar. Sultan papağanları için muhabbet kuşu yemi de kullanılabilir. Ancak muhabbet kuşu yemine tuzsuz çekirdek ve kırılmış fındık içi de katmanız gerekmektedir. Tuzsuz çekirdek ve kırılmış fındık içini kuru yemişçiden rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yemlerin haricinde sultan papağanları dal darıyı da severek tüketir. Ancak dal darının besin değeri çok yüksek olduğundan kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Eğer dikkat edilmezse kuşu kısa sürede şişmanlatır. Yemlere ek olarak kuşlarımıza yeşil  ağırlıklı sebzeler ve meyveler de vermeliyiz. Böylece kuşlarımız ihtiyacı olan besinleri doğal yollardan karşılayacaktır. Ancak Bazı kuşlar meyve ve sebze yemek istemezler. Bu durumlarda onlara vitamin vermemiz gerekir. Sultan papağanlarının midesinde asit olmadığından yem ile birlikte kuş kumu da tüketmelidir. Kuş kumunu petshoplardan bulabilirsiniz. Bu kuş kumu sayesinde besinleri sindirecekler. Uzun süreli olarak kuş kumu tüketmeyen kuşlarda ciddi sindirim problemleri ortaya çıkar. Kuş kumunu her yemliğe yarım kaşık katmanız yeterli olacaktır.

Sultan Papağanı BeslenmeSultan papağanı beslenme
 • Sultan papağanları için çok faydalı besinler: haşlanmış kepekli pirinç, brokoli, havuç, ıspanak, karnabahar, bezelye, patates, kuşkonmaz, yeşil biber, kırmızı biber, çok pişmiş yumurta, çok pişmiş hindi eti, çok pişmiş tavuk eti, kabuksuz muz, çekirdeği ayıklanmış elma, yağsız yoğurt, kabak çekirdeği, kepek ekmeği, bulgur, mısır ekmeği, mısır(koçanı fazla verilmeli).
 • Sultan papağanları için faydalı besinler: Çekirdekleri ile birlikte üzüm, çekirdeği ayıklanmış portakal, çekirdeği ayıklanmış şeftali, çekirdeği ayıklanmış armut, çekirdeği ayıklanmış limon, çekirdeği ayıklanmış greyfurt, dutgiller, çilek, şalgam, ekmek, çekirdeği ayıklanmış kiraz, domates, çekirdeği ayıklanmış vişne, salatalık, badem, pişmiş pirinç, sarımsak, yeşil fasulye, çekirdekleriyle beraber karpuz, çekirdekleri ile kavun.
 • Sultan papağanları için zararlı besinler: patates kızartması, cips, sosis, kek, kurabiye, konserve yiyecekler, çorba.
]]>
Sultan Papağanı Tüy Dökme https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-tuy-dokme.html Sat, 24 Nov 2018 19:20:24 +0000 Sultan papağanı tüy dökme, Herkes tarafından çok sevilen bir cins papağandır. Bu cins papağanlar hassas canlılardır. Bazen dönem dönem tüy döktükleri görülmektedir. Sultan papağanı tüy dökme dönemleri bulunur. Bu sultan Sultan papağanı tüy dökme, Herkes tarafından çok sevilen bir cins papağandır. Bu cins papağanlar hassas canlılardır. Bazen dönem dönem tüy döktükleri görülmektedir. Sultan papağanı tüy dökme dönemleri bulunur. Bu sultan papağanlarının tüy dökmesinin birçok nedeni olabilir. 

Sultan papağanı tüy dökme nedenleri, Sultan papağanı tüy  dökmesinin ilk nedeni normal olarak tüy değiştirmek içindir. İlk bahar ve sonbaharda dökülen tüyler normal demektir. Mevsim değişimlerinde dökülür. Bu normal bir durumdur. Az ve geçici bir tüy dökümü yaşanır. Bazı dönemlerde sultan papağanlarının tüy dökme zamanları olur. Kendiliğinden dökülebilir veya papağanlar kendileri yolabilirler.
Bazı durumlarda strese bağlı olarak sultan papağanları tüylerini yoldukları görülür.  Örneğin, Dar kafes, eşlerinden ayrılma, ilgisizlik, sigara dumanına maruz kalma, yeterli beslenememe gibi nedenlerden dolayı sultan papağanı tüylerini yolabilir. İyi uyuyamamış, sürekli rahatsız edilen küçük kafeslerde bakımsız ve yanız kalan sultan papağanı tüy dökme sorunu yaşaması kaçılınmazdır. Sultan papağanı tüy dökme papağanın bir bölgesinde vaya bütün vücutta olabilir. Tüy dökme hastalığı olan sultan papağanları gagalarıyla etleri görülene hatta kanayıncaya kadar tüylerini yolabilmektedir. 

Sultan Papağanı Tüy DökmeSultan papağanı tüy dökme tedavisi, Sultan papağanında böylesi ciddi bir problem ile karşılaştığınız da hemen veterinere götürüp antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. Eğer strese dayalı bir tüy yolma ise derhal stres odaklarının ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, Kafesinin büyütülmesi, düzenli beslenme, eş ve ilgi gibi bu şekilde sultan papağanı eski sağlığına kavuşabilir. Sultan papağanın sık sık banyo edebilmesi için yardımcı olun ve ortam hazırlayın. Yulaf, keten tohumu ve havuç verebilirsiniz. Bu tüy dökme döneminde avimineral ve avivit vererek bu dönemde destek olabilirsiniz. Bazen de veteriner uygun görürse bebek vitamini verebilir. Sizde suyuna koyarak sultan papağanına verebilirsiniz.
]]>
Erkek Sultan Papağanı https://www.sultanpapagani.gen.tr/erkek-sultan-papagani.html Sun, 25 Nov 2018 02:02:39 +0000 Erkek sultan papağanı, evcilleştiği andan itibaren hayatımıza renk katan eğlenceli hale sokan ve bir arkadaş olan sulta papağanı, her ne kadar jako papağanı kadar olmasalar da bunlarda çok sevimli kış türleridir. Sultan papağ Erkek sultan papağanı, evcilleştiği andan itibaren hayatımıza renk katan eğlenceli hale sokan ve bir arkadaş olan sulta papağanı, her ne kadar jako papağanı kadar olmasalar da bunlarda çok sevimli kış türleridir. Sultan papağanlarında cinsiyetlerini anlamak oldukça zordur, bu cinsiyet ayrımını renklerden yapabilirsiniz mesela sarı renkte olan kuşlar erkek sultan papağanı dır ama köyü renkte olanlar ise dışı sultan papağanıdır. Bu cinsiyet ayrımını ötüşlerdende anlayabilirsiniz. Çünkü erkek papağan, dişiyi çiftleşmeye ikna edebilmek için değişik, alçak veye yüksek ses tonlarında sesler çıkararak bazende ötüşlerini dizeler halinde sıralayarak onu ikna etmeye çalışır. Eğer erkek papağan yalnızsa yemini yerken tüy yolma sorununun yanında sınırlı ve agresif yüksek ses tonuyla ötmesi gayet normaldir. Erkek sultan papağanı her zaman daha sesli olur. Özellikle yalnız bakıldığı taktirde, çift olarak beslenmeyi isterler yalnız olmaktan hiç hoşlanmazlar ve tepkisini sınırlı ve sesli öterek belli ederler. Karşı cinse kur yapmayı severler. Erkek sultan papağanlarında bu döneme yani kızıştırma (çiftleşme) dönemine yaklaşık olarak 6 aylıkta başlar. Hafif sarkık ve ayrık olan kanatlarıyla tünekten tüneğe konarak ve değişik tonlarda ve seslerde öterek dolaşmaya başlar. Eğer kafeste veya yerde ise hafif zıplama ve benzeri hareketlerde bulunarak kendini belli eder. Bu durumda eğer bir dişi papağanı rastlarsa hemen yanına gidip kulginin dibinde öterek onu etkilemeye çalıştığını görebilirsiniz. Erkek cinsin kafa rengi sarı olur ve yanaklarda güçlü kırmızı benekler vardır. 

Erkek Sultan PapağanıErkek sultan papağanının özellikleri:
 • Evde beslenen evcilleşmeye ve konuşmaya daha yatkın bir özelliği vardır. 
 • 12 saatten fazla yalnız kalmazlar 
 • Oynamayı severler.
 • Sahibine kısa zamanda alışır ve birlikte yaşamayı sever.
 • Dişi türlerine karşı kur yapmayı sever. Onu çiftleşmeye ikna etmek için her yolu dener.
 • Evcilleştirmek için yavru iken almanız size daha daha kolay alışmasını sağlayacaktır.
 • Korkan veya güvenli sarsılan papağanın yeniden insanlara güvenebilmesi zaman almaktadır. (Taşıma sırasında zarar görebilmesi gibi.)
 • Kuşunuzu aldıktan sonra kısa bir süre bekleyip kuş da size alıştıktan sonra elinizden beslemeniz durumunda size daha fazla yakınlaşma özelliğine sahiptir.
 • Mesela sesli komut vererek uçmasını sağlayabilirsiniz. 
 • 3. aydan itibaren konuşacak duruma gelmektedir. 3. aydan önce ise sadece birkaç kelime konuşabilme yeteneğine sahiptir.
 • Erkek sultan papağanları araba alarmı ya da kapı zili gibi müziklere daha uygun sesler çıkarabilirler.
 • Sahibine hareketleri ile bir şeyler anlayabilme yeteneğine sahiptir. Mesela Israrla yemliğini çıkarması durumunda sahibine yanına istiyor demektir. 
 • Doğal yaşama uygun olduğundan çok fazla hareketsiz kalma durumunda kanatlarında kan birikir ve uyuşur ve ağrıya neden olur. Bu yüzden uygun durumlarda evin içinde uçurmanız iyi gelecektir. 
 • Bu papağanlar bulundukları ortamdan rahatsız olduklarında çığlık atarak durumunu belli ederler.
 • Simetrik bir vücuda sahip olması önemli özelliklerinden biridir.
 • Sultan papağanların soğuk ortamda ayakları üşür. Çünkü ayaklarında tüy bulunmaz. Bu tür bir papağan besleyecekseniz bunlar bilmeniz gereken bilgilerdendir.
]]>
Sultan Papağanı Evcilleştirme https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-evcillestirme.html Sun, 25 Nov 2018 08:22:31 +0000 Sultan Papağanı, Avustralya kökenli, sorguçlu, yanakları kırmızı kumru büyüklüğünde bir hayvandır. Sarı, gri ve alaca renkli olan çeşitleri vardır. 25-30 cm boylarında ortalama 30 yıl ömürleri olur. Süsüne düşkün, ke Sultan Papağanı, Avustralya kökenli, sorguçlu, yanakları kırmızı kumru büyüklüğünde bir hayvandır. Sarı, gri ve alaca renkli olan çeşitleri vardır. 25-30 cm boylarında ortalama 30 yıl ömürleri olur. Süsüne düşkün, kendini beğenmiş ve ilgi manyağı olan bu hayvanlar sizden sürekli ilgi beklerler. Çoğu kuş türünde göremeyeceğiniz kadar insanlarla samimi olmak isterler. Oyun oynamaya bayılırlar ve bir çok ıslık sesinini taklit etme konusunda yeteneklidirler. Gel gelelim bu kadar sevimli olan bu hayvanların nasıl evcilleştirileceği konusuna. Size vereceğim tavsiyelerle kuşunuzu çok kolay kendinize alıştırabilir ve evcilleştirebilirsiniz. 

Sultan Papağanı Evcilleştirme

sultan papağanları dünyanın en hassas kuşlarıdır. İnsanları çok severler ama sizi sevmeleri için her şeyden önce size güvenmek isterler. Bu süreç içinde çok sabırlı olmanız gerekir. Doğru hareketler ve biraz da ilgi ile bu işin üstesinden çok rahat gelebilirsiniz. Bir sultan papağanı alırken size kısa sürede alışmasını istiyorsanız yavru almanızı tavsiye ederiz. Yetişkin bir kuş aldığınızda daha önceki sahibi ile güven problemi yaşamışsa sizi gereğinden fazla zorlayacaktır. Kuşunuzu alıp eve getirdiğinizde ilk yapmanız gereken şey onu kalacağı yer ve kafes ile tanıştırmaktır. Ardından kuşun sadece yemini ve suyunu verip bir kenara çekilmenizdir o çevresini keşfedip odaya alışana kadar. Kuşunuz sesler çıkarıp odaya alışmaya başladığında  yanına gidip yumuşak tonda onunla konuşabilirsiniz ancak çok ani hareketlerde bulunmayın ürkmemesi için. Size alışmadan evin içine salmak konusunda aceleci davranmayın. Kafesin içine elinizi sadece su ve yem vermek için sokun.

Sultan Papağanı EvcilleştirmeSultan Papağanı Ele Alma Ve Elden Besleme

Sultan papağan size ve ortama uyum sağladıktan sonra artık evcilleştirmeye hazır demektir. İlk olarak papağanınıza kafesin dışından sevebileceği yiyecekleri ikram etmektir. Bu işlemi günde 4-5 defa deneyin birkaç gün, zamanla papağan elinizde bir yiyecek olduğuna dair koşullanacaktır. Daha sonra yemi elinize alıp kafesin içinden vermeye başlayın bir elinize yem bir diğer elinizi de yeme ulaşmak için basamak olarak kullanmasını sağlayın ki elinize gelsin. Bir kaç gün böyle yapmaya devam edin elinizden korkmadığına emin olduğunuzda onu yavaşça kafesin dışına çıkarıp kafes yakınlarında beslemeye çalışın. Kuşunuzu hemen uçurma konusunda aceleci davranmayın. kendisinin uçmasını bekleyin. Uçtuğunda büyük ihtimal sağa sola çarpacaktır. Yapmanız gereken tek şey onu elinize alıp sakinleştirmektir. Size alışmaya başlayan papağanınıza yapmanız gereken tek şey bundan sonra ona sürekli ilgi ve sevgi göstermek olacaktır.
]]>
Sultan Papağanı Banyo https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-banyo.html Sun, 25 Nov 2018 23:55:23 +0000 Sultan Papağanı Banyo; Bu kuş türleri özellikle de banyo yapmaya bayılırlar. Sultan papağanları banyo yaptırır iken izlemek ise apayrı bir keyiftir. Sultan papağanları banyo yaptırmak için çokta uğraşmanıza gerek yoktur Sultan Papağanı Banyo; Bu kuş türleri özellikle de banyo yapmaya bayılırlar. Sultan papağanları banyo yaptırır iken izlemek ise apayrı bir keyiftir. Sultan papağanları banyo yaptırmak için çokta uğraşmanıza gerek yoktur. Bu kuşların banyo ortamını hazırlamak için öncelikle yayvan bir kabın içine ılık su koyun daha sonra kafeslerinin içine bırakmanızı yeterlidir. Sultan papağını eğer evcil ise kafesin dışında da rahatlıkla banyosunu yaptırabilirsiniz hiçbir sorun olmaz. Banyo yapması için hazırlayacağınız suyu mutlaka temiz içme suyundan hazırlamanız gerekir. Banyo suyunun içine bir kaç damla kadar elma sirkesi damlatın bu sultan papağanları için çok faydalı olur. Kesinlikle şampuan yada deterjan kullanmayın. Ayrıca hazırladığınız banyo suyu ne çok ılık ne çok soğuk olsun normal ısıda olması en uygunu olur. Tabii kide sultan papağanlarının banyo yapacakları ortamın soğuk olmaması gerekir. Özellikle de kış ayında bulundukları ortam eğer çok soğuk ise kesinlikle banyo yaptırmayın. Sultan papağanlarının banyo yapacakları ortamın otuz derece olması yeterli olur. Banyo yapacakları yerde ceyran, hava akımın yada rüzgar vesaire olmamasına çok dikkat etmeniz gerekir. Sultan papağanları eğer hava akımının içinde kalırlar ise mutlaka hasta olurlar. Ayrıca banyo yaptıktan sonraki ıslaklıkları da hastalığa davet çıkarır. Sultanların banyoları bittiğinde tüylerini kendileri temizlerler. Banyosu bittikten sonra kuşunuzu havlu ile kurulamaya da gerek yoktur. Sultan papağanları banyolarını yaptıktan sonra da tüneğe çıkarak ıslak olan tüylerini saatlerce düzeltmeyi çok seven kuşlardır. Zaten bu papağan türleri gün içinde zamanlarını büyük bir bölümünü tüylerini düzelterek geçirirler.

Sultan Papağanı BanyoSultan Papağanı Banyo Yapmama Nedenleri

Bütün bu işlemleri yaptınız ama papağan su kabına yaklaşmıyor. Bu durumun farklı birçok sebebi olabilir. Papağan daha yavrudur veya daha öncesinde su kabı içinde hiç banyo yapmamıştır. Bu yüzdende doğal olarak korkuyordur. Yada banyo banyo yapmak istemiyor olabilir. Bu yüzdende papağanı asla zorlamayın. Suyun içine zorla sokmaya falan çalışmayın. Ancak papağanın çok fazla kirlendiğini düşünüyor iseniz yada kuluçkanın onuncu gününden sonra ise banyo yapmasında fayda vardır. Kuluçka döneminde iken özelikle de onuncu günden sonra ve yavruların çıkmaya başlayacağı on sekizinci gün civarında kafesin içinde mutlaka banyoluğun olması gerekir. Böylece sultan papağını yumurtalarını çok kolay bir şekilde nemlendirir. Kafesin içinde banyoluğu olduğu halde eğer hala suya girmiyor ise fısfıs kullanarak papağanın banyo ihtiyacını karşılamış olursunuz. Ancak kullanacağınız fısfıs şişesini mutlaka sıfır alın. Oda parfümü yada cam sil şişelerini ne kadar da temizler iseniz temizleyin fısfıs şişesinin içine mutlaka kimyasal madde kalır buda papağana zarar verir.

]]>
Sultan Papağanı Türleri https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-turleri.html Mon, 26 Nov 2018 14:52:04 +0000 Sultan Papağanı Türleri, Sultan Papağanı, papağan çeşitleri içerisinde sevimli yapılarıyla en fazla tercih edilen ve en çok da sevilen papağan türlerinden biridir. Sultan Papağanı özel bir bakım ve ilgi gerektirmez. Köken ol Sultan Papağanı Türleri, Sultan Papağanı, papağan çeşitleri içerisinde sevimli yapılarıyla en fazla tercih edilen ve en çok da sevilen papağan türlerinden biridir. Sultan Papağanı özel bir bakım ve ilgi gerektirmez. Köken olarak Avustralyalı olan bu Sultan Papağanı, Hollanda üstünden ülkemize gelmiştir. Bu papağan aldığınız günden sonra ona verebileceğiniz ilgili yaklaşım ve gösterilen sevgi ile iletişim sağlayacak bir papağandır. 

Sultan Papağanı Türleri, toplam olarak sekiz türünün  (burada altı türün tanıtımı yapılacaktır.)olduğu bilinir. Bu sekiz türden bazıları melezdir. Bakımları gayet basittir. Ancak yine de bu Sultan Papağanını beslerken, bazı şeyler için dikkatli olmak gerekir. Sultan Papağanı’nı öbür papağanlardan ayıran en önemli özelliği evcil ve konuşmaya daha yatkın olmaları ile diğer papağan kuş türleri karşılaştırmada daha az ötmeleridir. Sultan Papağanının en ender rastlanan türü “Albino” iken, öbür cinsler ise Grey, Pearl Lutino, Whiteface, Cinnamon, Pied, ve Silver’dir.

Lutino Sultan Papağanı: 
Rengi beyaz olup, yanak kısmında turuncu benek olan türdür. Sarı pigmentleri de vardır. Ayaklarının rengi pembedir. Cinsiyet ayrımı renginden çok zor anlaşılır. 

Sultan Papağanı TürleriCınnamon: Cinnamon'lar adını kahve rengimsi gri renginden almaktadır. Kanat kenarında beyaz şeritler bulunur. Cinsiyet ayrımı yüz renklerinden anlaşılabilir Erkek papağanların yüz rengi açık renk olur. 

Normal Grey: Öbür tüm mutasyonların atası gibi sanılır. Olgun dişi papağan ile erkek papağanı yüz renginden ayırmak mümkün olabilir. Yavru iken, cins ayrımı yapılması çok güç olup, dişi ve erkek dişi gibi görünür. Ancak erkek papağan olgunlaştıkça yüz rengi açılmaktadır. 

Pearl: Kanatlar, ense ve sırtında taneleri bulunur. Tonlarına bakılarak sarı ve altın pearl olark isimlendirilir. White face olan pearl sultan papağanları, gümüş pearl olarak ta adlandırılır. Erkek pearl papağanlar olgunlaştığında renkleri değişir 

Pıed: Gövdesinin renk tonu beyaz ve sarı renk arası, kanatlarında simetri derecesine varan koyu renk işaretleri bulunur. Toplam üç çeşidi olur. Light pied (gri ve tarçın renkler daha çok hakim, vücutta sarılığı azdır), heavy pied (Vücudun da daha çok sarı renk hakimdir, işaretler azdır), clear pied (bu sultanlar daha çok lutino ile karıştırılır, işaret yok denecek kadar çok azdır. Koyu renkli ayağından pied olduğu anlaşılır). 

Whıte Face: Gri ve beyaz renk de bulunup, yanak kısmında benek yoktur. Erkek sultan papağan white face olgunlaştığı zaman yüz rengi beyaza döner.
]]>
Sultan Papağanı Göz Hastalıkları https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-goz-hastaliklari.html Mon, 26 Nov 2018 22:01:25 +0000 Sultan Papağanı Göz Hastalıkları, Sultan papağanı, papağan türleri arasında sevimli yapısıyla en çok sevilen ve tercih edilen türdür ancak sultan papağanı özel bir ilgi ve bakım istemektedir. Kökeni Avustralya olan sultan Sultan Papağanı Göz Hastalıkları, Sultan papağanı, papağan türleri arasında sevimli yapısıyla en çok sevilen ve tercih edilen türdür ancak sultan papağanı özel bir ilgi ve bakım istemektedir. Kökeni Avustralya olan sultan papağanı Hollanda üzerinden ülkemize gelmektedir. sultan papağanının sekiz türü vardır. Sultan papağanının diğer kuşlardan ayıran özelliği evcilleşme ve konuşmaya yatkın olmasıdır. Diğer kuşlara göre daha az ötmektedir. Sağlıklı bir sultan papağanı ortalama 90-100 gram ağırlığında, hareketli, iştahlı ve uzun tüylüdür. gagası, ayakları temi ve pürüzsüzdür. Kuşların çok belirgin hastalık belirtileri olmamaktadır. 

Sultan Papağanı Göz HastalıklarıSultan papağanı göz hastalıklarına sıklıkla yakalanmaktadır. En çok görülen sultan papağını göz hastalığı göz enfeksiyonudur. İyi temizlenmemiş malzemeler aracılığı ile kuşa geçen bakterilerin neden olduğu gözün çevresindeki tüylerin dökülmesi, kuşun göz çevresini sıklıkla kaşıması ve gözün sulanarak kapanması belirtileri sultan papağanı göz hastalıklarından olan göz enfeksiyonunun belirtileridir. Sultan papağanı göz hastalıklarından papağanı korumak için temiz ortamda kuş bulunmalıdır. Sultan papağanı göz hastalıklarına yakalandığında antibiyotik verilmeli ve göz çevresine antibiyotik krem uygulanmalıdır. Sultan papağanı göz hastalıklarına ve diğer hastalıklara yakalanmaması için oda sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemelidir. Temiz ortamlarda bulunmalıdırlar. Hastalıklardan uzak tutmak amacı ile kafeslerinin temizliği düzenli ve sık sık yapılmalıdır.
]]>
Sultan Papağanı Yavrusu https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-yavrusu.html Tue, 27 Nov 2018 09:16:21 +0000 Sultan papağanı yavrusu, genel olarak sağlıklı gelişen sultan papağanı yavrusu 17. gün yumurtada canlanıp cikciklemeye başlar. Bu noktadan sonra da yavru sultan 48 saat içinde yumurtadan çıkacaktır. Kuluçka döneminde yavr Sultan papağanı yavrusu, genel olarak sağlıklı gelişen sultan papağanı yavrusu 17. gün yumurtada canlanıp cikciklemeye başlar. Bu noktadan sonra da yavru sultan 48 saat içinde yumurtadan çıkacaktır. Kuluçka döneminde yavru kuşlarınız için banyo ihtiyaçlarını karşılama ve düzenli beslenme dışında yapabileceğiniz başka bir şey yoktur. Bu dönemin olabildiğince durağan geçmelidir. Yumurtalardan yavrular  çıkmaya başlayınca anne baba hemen yavruları beslemeye başlayacaktır. Bu dönemde kafeste haşlanmış patates, sebze, meyve ve  yumurta mamasının her zaman hazır olması anne ve babanın işini dahada kolaylaştıracaktır. Yumurtadan çıkan yavruların anne ve babaları tarafından beslenip büyürken bizim yapmamız  gereken temel şey anne ve babaya ihtiyaç duydukları seviyede kaliteli ve bol  gıdayı vermek olacaktır. Yavrularımızın 7. günde gözleri açılacaktır. 14. günde tüylenmeleri hızlanacak, 21. günde göğüs kafesi tamamlanmaya başlayacak ve nihayet 28. gün civarında yavru sultanlar yuvadan çıkmaya hazır hale geleceklerdir. 4. Haftada yuvadan çıkan yavrular ilk günlerinde yerlerde vakit geçirip ve yine anne ve babaları tarafından besleneceklerdir. 5. haftada kendi başlarına yemek yemeye başlarlar ve hayatta kalabilme durumuna gelince 6. haftada anne ve babalarından ayrılabilir güce erişebilirler. Fakat mümkünse  yavruların 8. haftaya kadar anne ve babaları ile beraber kalmaları kuşun gelişimi için oldukça yarar sağlayacaktır. Büyüme döneminde de ilaç kullanımından uzak durulup, kafeste bolca yem bulundurulmalıdır.

Sultan Papağanı YavrusuSultan Papağanı Yavrusu Bakımı

Sultan Papağanı Yavrusu Beslenmiyorsa
Eğer sultan yavrunun beslenmediğinden eminseniz, bir gün sonra ilk beslemesini sizler yapmalısınız. Fakat öncelikli tüm fırsatları anne ve babasına vermelisiniz.  Mümkün olduğunca yumuşak şekilde korkmadan tutumaya çalışın zaten anne-babası ve kardeşleri tarafından yuvada üzerlerine basıldığından dolayı ve çok esnektirler. Çok sulu ve çok ılık bir birkaç damla karışım yaparak elle besleyebilirsiniz ya da gaga açıklığının kenarından yavruya verebilirsiniz.
Herhangi şekilde hazır tarif bilmiyorsanız biraz sade veya bebek pirinç unu karışımı kullanabilirsiniz. Yedirmek için kibrit çöpünün ters ucu ya da çok küçük bir şırınga kullanabilirsiniz. Yavru onu hissedip, emecektir. Karışımın birkaç saniye içinde kursağına gittiğini göreceksiniz.
Tekrar anne ve babasının yanına yerleştirip onlar tarafından beslenme işaretlerini gözlemleyiniz. Anne ve babası tarafından beslenmesinden önce bir veya iki kez daha bu işlemi yapmanız gerekecektir. Bazı yeni ebeveynler, ilk başta tam anlamı ile besleyemezler ama birkaç gün içinde bunu başarabilirler.

Sultan  Papağanı Yavrusunu Elle Besleme
Annesi tarafından beslenmeyen veya anne veya babalarındandan herhangi biri kuluçkada ölen sultan papağanı yavruları açlıktan ölebilir. Yavru sultanın kursağını kontrol ederek annesi tarafından beslenip beslenmediğini anlayabiliriz. Yavru sultanlar henüz yeni gelişmeye başladığı  ve tüysüz oldukları için kursaklarındaki besinler gözle görülebilir. Eğer gagasının altındaki kursak şiş ise yavru papağan  annesi tarafından besleniyor demektir. Eğer kursak boş ise sizin yavru sultanı  günde 4 ya da 5 kere el ile beslemeniz gerekir.
Bunun yapmak için bir enjektör ve enjektörün ucuna takmaya bir seruma ihtiyaç vardır. Enjektörün içine tuzsuz etimeği ıslatarak, bebe bisküvisini ezip sulandırarak ,  toz haline getirilmiş kabuksuz darıyı sulandırarak ya da anne ve babaya verilen mamayı sulandırarak koyabilirsiniz. Sulandırılan gıdalarda ılık su kullanılmalıdır.  Şırıngaya çekilen karışımların katı madde olmamasına özen göstermeliyiz. Şırıngaya çekilen karışımı yavru sultanın yavaşça ağzına veriyoruz. Başta direnen yavru mamanın aldıktan sonra direnmeyi bırakıp, iştahla verdiğiniz karışımı yemeye başlayacaktır.
Sultan Papağanı Cinsleri https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-cinsleri.html Tue, 27 Nov 2018 23:29:29 +0000 Sultan papağanı cinsleri: Sultan papağanları kakadugiller familyasından sarı, beyaz, gri renklere sahip olan papağan türleridir. Evlerde beslenebilirler. Sultan papağanlarının dişi veya erkek olduğu yanaklarında ve kulak bölgesi Sultan papağanı cinsleri: Sultan papağanları kakadugiller familyasından sarı, beyaz, gri renklere sahip olan papağan türleridir. Evlerde beslenebilirler. Sultan papağanlarının dişi veya erkek olduğu yanaklarında ve kulak bölgesindeki tüylerden anlaşılmaktadır. Tüyler soluk olursa dişi, canlı olursa erkek olduğu anlamını taşımaktadır. Sultan papağanlarında genelde erkeklerin göz çevresindeki tüyler sarı olur. Dişilere de ise gri veya beyaz göz çevreleri vardır. Sultan papağanlarının kökeni Avustralyadır. Sultan papağanı türleri kafeste yaşamayı pek sevmez. Evcilleşmeye müsaittir. Marul, lahana ve salatalık yiyebilir. Kalabalıktan hoşlanırlar. 12 saatten fazla yalnız kalamazlar. Erkek olan sultan papağanı türlerinin konuşabilme özelliği vardır. Çekirdek, kuru incir içi, havuç armut sapı, ekmek ile beslenebilirler. Erkek sultan papağanı türlerinin gagaları oldukça sağlamdır.
 • Lutino sultan papağanı: Beyaz renktedir. Yanağında turuncu beneği olan bir türdür. Sarı pigmentleride bulunur. Ayakları ise pembe renktedir. Lutino papağanlarda renklere bakılarak cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur.
 • Cınnamon sultan papağanı: Cinnamon kahverengi ve gri renkler taşımaktadır. İsminin cınnamon olmasının nedeni de renkleridir. Kanat kenarlarında beyaz şeritler vardır. Cinsiyetlerini yüz renklerinden anlamak mümkündür. Cınnamon papağanda erkeklerin yüz renkleri çok daha açık olmaktadır.
 • Normal grey sultan papağanı: Diğer tüm sultan papağanlarının atası olarak görülmektedir. Olgun dişi ile erkeği yüz renklerinden ayırmak mümkündür. Normal grey henüz yavru iken  hem dişi hem erkek dişi görünümündedir. Ama olgunlaştıkça erkeğin yüz rengi açılır.
 • Pearl sultan papağanı: Kanatlarında, ensesinde ve sırtında taneler vardır. Tonlarına göre sarı ve altın pearl diye adlandırılır. Pearl sultan papağanları gümüş pearl diyede isimlendirilir. Erkek pearl papağanlar olgunlaştıkça renk değişimine uğrarlar.
 • Sultan Papağanı CinsleriPıed sultan papağanı: Pıed papağanın gövde renk tonu sarı ve beyaz renkleri arasında olup kanatlarında simetrik olarak koyu renkler vardır. 3 çeşitten oluşmaktadır. Light pied, gri ve tarçın renklerinde, vücudundaki sarı rengi azınlıkta olan bir türdür. Heavy pıed türü ise vücudunda sarı rengin daha çok hakim olduğu, koyu renklerin ise azınlıkta olduğu bir türdür. Clear pıed türünde ise kanat kenarlarındaki koyu renkler yok denecek kadar azdır. Koyu renk ayaklarından türü anlaşılmaktadır.
 • Whıte face sultan papağanı: Renkleri gri ve beyazdır. Yanağında beneği olmayan bir türdür. Erkek white face sultan papağanları olgunlaştıkça yüz renkleri beyaz renge dönmeye başlar.
 • Silver sultan papağanı: Silver sultan papağanı normal greyden türemiş bir papağan türüdür. Normal grey ile aynı görünüme sahiptir. Fakat bu türde artık çok fazla yani neredeyse tamamında kafa sarı vücut en açık tondan gri renge doğrudur. Ayakları ve gagası pembedir. Sarı leke ve tüylerin arasında sarı renkler vardır.
 • Albino sultan papağanı: White face ile lutino çiftleşmesinden dünyaya gelen sultan papağanı cinsleri arasındadır. Bu tür tamamen beyaz gözleri ise kırmızıdır. Cinsiyet tahmini şansı yoktur az rastlanan ve değerli bir türdür.
]]>
Sultan Papağanı İshal https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-ishal.html Wed, 28 Nov 2018 00:46:32 +0000 Sultan Papağanı İshal, Sultan papağanının sağlıklı olup olmadığını anlama yollarından en bilinen yöntemi diğer kuş türlerindeki gibi dışkısının durumudur. Eğer sultan papağının ishal gibi bir hastalığı varsa, olm Sultan Papağanı İshal, Sultan papağanının sağlıklı olup olmadığını anlama yollarından en bilinen yöntemi diğer kuş türlerindeki gibi dışkısının durumudur. Eğer sultan papağının ishal gibi bir hastalığı varsa, olmuşsa muhtemel olarak bir sorun olduğu bilinir. ve buna hemen müdahale edilmesi gerekir. Fakat ilk olarak ishal olup olmadığından emin olunması gerekir. Bazı durumlarda hastalık olmadan da ishal olabilirler örneğin: çok fazla yumurta maması yemesi, çok fazla su içmesi ve fazla yeşillik tüketmesi sonucunda da sulu dışkılama yapabilirler. Bu gibi durumlar da papağanın ishal olduğu anlamına gelmez. İshal durumu 12 saatten fazla süren bir olaydır. Bu nedenle de sultan papağanı ishal belirtileri anlaşılması için bir müddet gözetim altında tutulmalıdır. 

Sultan Papağanı İshal Olma Nedenleri

İlk olarak bu duruma neden olan şey stres olarak bilinir. Yani kuşunuzu zorla elle yakalamak ve kafesinden o istemediği sürece zorla çıkarmak gibi durumlar papağanın korkmasına, kafes içinde çırpınıp kaçarken kafes içi düzenin bozulmasına, dizaynın değişmesine neden olur. Bu durum sonucunda da sultan papağanında ishal durumu gözlenebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmanız gerekmektedir. 

Diğer bir faktör ise kafes içerisindeki kafes ortamının hijyenik olmaması, çok kirli bir kafes ortamında bırakılması, kafes altında ızgaranın olmaması ve bu durum sonucunda papağanın kendi dışkısını yemesi ve kafesin düzenli olarak temizlenmemesi de sultan papağanında ishal olma durumları arasında çok önemli bir yer alır. En önemli olan faktör temizliktir. Hayvanda sadece ishale değil farklı hastalıklara da yol açabilir. 

Faktörler arasında biri daha var ki o da yediği gıda yüzünden zehirlenmesidir. İçtiği suyun günlük olarak değiştirilmesi gerekir ve suyun kesinlikle kirlenmemesi çok önemlidir. Örnek olarak verecek olursak kuşa bir miktar yumurta maması hazırladınız ve verdiniz yediği kadarını yedi sonra da mama kabını aldınız kafes içerisine dökülen ve düşen yumurta mamalarını temizlemezseniz bir süre sonra o yumurta mamaları çürüyecektir. Ardından sultan papağanı o çürüyen yumurta mamalarını yiyerek hastalanacak ve ishal olacaktır. Bu durum sadece ishalle de kalmayabilir kuş zehirlenip ölebilir bu nedenle kuşun ve kafesin bakımını çok dikkatle ve özenle yapmanız gerekmektedir. 

Bir diğer etkende kuşunuzun üşütmesi olarak bilinir. Papağanın bulunduğu ortam hava akımı (ceyran) olan bir yer olmamalıdır. Kuşunuzu yıkadıktan sonra oda sıcaklığı normal bir seviyede olmalıdır. Sultan papağanları soğuğu ve rüzgarı sevmezler çok çabuk hasta olurlar. Kafesi, yemlikleri ve sulukları sıcak bir suyla güzelce yıkayın ve yıkarken bir miktar tuzlayın. Sultan Papağanı İshal

Bu sebeple sultan papağanı ishal tedavisine başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey önce bu etkenleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

Eğer kafeste ızgara yoksa kesinlikle bir ızgara alın yada ızgara uygun değilse kafesi değiştirin. Sultan papağanları için bu şart yoksa hep hastalıklarla boğuşmak zorunda kalabilir. Sultan papağanı ishal olmaması için yada ishal olduysa haftada bir kez mutlaka suluklarına birkaç damla elma sirkesi damlatmanız yeterli olacaktır. Fakat sadece elma sirkesi farklı bir sirke değil. En önemli tedavi yöntemi de pirinç veya patates haşlayarak bu haşlamış olduğunuz gıdaların sularını süzün ve süzmüş olduğunuz suyu papağanın suluğuna koyun. Bunu sadece ishal olduğu için değil hafta bir kez yapın. İshal olmasını engellersiniz. Ayrıca az bir miktarda yem kabına haşlanmış patates de koyabilirsiniz. İshal olan papağana çekirdek ve darı vermeyin. İshal durumu geçene kadar kafesinde bulunuyor ise çıkartın. Kuşunuzu ishal durumu geçene kadar kafesinden dışarı salmayın. Sessiz sakin bir yerde bulunmasına özen gösterin ve stresten uzak durarak kendine gelmesine dikka]]> Sultan Papağanı Tırnak Bakımı https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-tirnak-bakimi.html Wed, 28 Nov 2018 19:11:11 +0000 Sultan Papağanı Tırnak Bakımı, Papağanların tırnak, gaga ve tüy bakımları oldukça meşakkatli ve zordur. Bu nedenle ele kola zıplayan eğitilmiş bir papağın bakımı her zaman daha kolay olur.Papağanı eğitmeden tırnakların Sultan Papağanı Tırnak Bakımı, Papağanların tırnak, gaga ve tüy bakımları oldukça meşakkatli ve zordur. Bu nedenle ele kola zıplayan eğitilmiş bir papağın bakımı her zaman daha kolay olur.Papağanı eğitmeden tırnaklarının dokunulmasına izin vermez. Bu nedenle öncelik olarak papağanı ele tüye dokunmaya alıştırmak gerekir. Papağanın tırnak bakımı çok önemlidir. Çünkü olası durumlarda papağan sakatlanabilir ve farkında olmadan kendisine zarar verebilir. Şimdi papağanın tırnak bakımı ile ilgili birkaç tüyo verelim.

Sultan Papağanı Tırnak Bakımı, Sultan papağanı insanlarla diyaloğu en güçlü olan papağanlardan biridir. Gerekli ilgi ve bakımı sağlandığında konuşmaya da başlar. Küçük parçalarda gerekli tırnak bakımı yapılmadığı takdirde fazla uzayan tırnaklar ellerinde ve ayaklarında burkulmalara ve incinmelere neden olur. Büyük papağanlar ise tırnak bakışlarını kendileri yapar. Bu daha çok tırnaklarını kısalmasına değil, sivri olmasına neden olur. Aslında sivri olması papağanların doğal yaşamları için bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bu nedenle tırnaklarını sivrileştirmek onlar için bir alışkanlıktır. Ancak ev ortamında bu durum pekte olumlu sonuçlar doğurmaz. Çünkü Sultan papağanı dışarı bıraktığınız anda mobilya ve perdeleri delmeye başlayacaktır. Bu nedenle eğitmeni sultan papağanın tırnak bakımını düzenli olarak gerçekleştirip tırnaklarını kesmesi gerekir.

Sultan Papağanı Tırnak Bakımı, Sultan papağanın tırnak bakımını yapmanın en basit ve en doğal yolu, papağanın kafesini papağanın Küçük ormanı haline getirmenizdir. Böylelikle Sultan Papağan tırnaklarını sürekli bir ağaç üzerinde törpülediği için tırnakları da çok uzamayacaktır .Ancak papağanını elinize aldığınız da sivri olan tırnakları derinize gömülür ve acı duyarsınız. Bu nedenle kendinizi ve çocuklarınızı bu durum ile karşı karşıya getirmemek için düzenli tırnak bakımı şarttır.

Sultan Papağanı Tırnak BakımıSultan Papağanı Tırnak Bakımı, Bir çok papağan da olduğu gibi Sultan Papağanında tırnaklarını kesmek çok zordur. Papağanların tırnakları damarlarına çok yakındır. Yanlışlıkla biraz derin kesmeniz, papağanı kan revan içinde bırakır. Bu durum papağanın tırnak makasına korku içinde bakmasına neden olur. Bu nedenle en iyi yöntemlerden biri tırnak törpülemek ve manikürdür. Üstelik papağanlar bu durumu oyun gibi gördüklerinden törpüleme de sıkıntı yaşamazsınız. Törpüyü görünce hemen ağzına alıp oynamak isteyecektir. Buna izin verin. Ağzında bir iki çevirip atacaktır. Bu papağanın törpüsü ile tanışması olarak düşünebilirsiniz.

Papağanın törpü ile tanışması ve alışması sadece üç gününüzü alacaktır. Birinci gün papağanın ayağına törpü ile dokunun ve aferin diyin. Bu papağan ile törpü arasında bir iletişim kurmak için önemlidir. Törpünün acı veren bir şey olmadığını hissetmesi gerekir. Daha sonra ikinci gün papağanın ayaklarını elinize alın ve törpüyle hafif dokunuşlar yapın. Hemen törpülemeye kalkarsanız panikleyebilir. Üçüncü gün artık törpü yapmanıza izin verecektir. Tırnakların çok uzadığını hissettiğiniz durumda küçük bir makas yardımı ile tırnakları kesebilirsiniz.  
]]>
Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-yumurtasi-kac-gunde-cikar.html Thu, 29 Nov 2018 07:46:59 +0000 Sultan Papağanı Yumurtadan Kaç Günde Çıkar: Ev içerisinde sultan papağanı üretimi yapmak, bu doğa harikası olaya şahit olmak birçok kuşseverin en ilgisini çeken ve kişiyi heyecanlandıran bir durumdur. Normal şartlarda yumurt Sultan Papağanı Yumurtadan Kaç Günde Çıkar: Ev içerisinde sultan papağanı üretimi yapmak, bu doğa harikası olaya şahit olmak birçok kuşseverin en ilgisini çeken ve kişiyi heyecanlandıran bir durumdur. Normal şartlarda yumurtlama sonrası, sultan papağanı yumurtadan 18 ile 20 günde çıkar. Genel olarak sağlıklı gelişmiş bir sultan yavrusu 17. gün yumurtada canlanır ve bundan sonraki 48 saat içinde, yumurtadan çıkar. 

Sultan Papağanı Çiftleşme Ve Yumurtlama:
Sultan Papağanların çiftleşme döneminden önce papağanların ortamlarını bu duruma hazırlamak, belki çiftleşme dönemini erkene almak gerekir. Bunun için öncelikle kuşların beslenmesine dikkat etmeli yumurta maması ile kuşlar takviye edilmelidir. Bu dönemde oda içinin ısı değeri sabit tutulmalı kafesin ışık alma süresi her gün ortalama olarak 14 saat civarında olmalıdır. Oda sıcaklığını 25 ile 30 derece arası, nem oranı da %55 olmalıdır. 

Sultan Papağanı Kuluçka Dönemi:
Kuluçka dönemi sultan papağanlarında 18 ila 20 gün kadar sürer. Genellikle yumurta içinde sağlıklı gelişen bir sultan civcivi 17. gün yumurta içinde canlanır ve ses vermeye başlar. Bundan sonra 48 saat içinde yumurtadan çıkar. Kuluçka dönemi içinde kuşlarınız için düzenli beslenme ve banyo yapma ihtiyaçlarını karşılamanın dışında yapabilecek başka bir şey yoktur. Bu kuluçka döneminin olabildiği kadar durağan geçmesi iyi olur. Son yumurtadan 25 gün sonra çıkmayan yumurtalar kafesteki yuvalıktan alınıp, dikkatle kırılıp, içine bakılmalıdır ki, bu yumurtalar için sorunun ne olduğu anlaşılsın. Yumurtalardan yavruların çıkmasından sonra, anne baba hemen yavruları beslemeye başlayacaklar. Kuluçka döneminde kafeste içerisinde yumurta maması, haşlanmış patates ve sebze, meyvenin hazır bulunması, anne ve babanın işini kolaylaştırır. 

Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde ÇıkarSultan papağanı yumurtadan kaç günde çıkar, yavruları, anne ve babaları tarafından beslenip büyütülürken, bize düşen görev ise anne ve babaya ihtiyaç duyabildikleri ölçüde bol ve kaliteli gıdayı eksik etmemektir. Yavrularım gözleri yedinci günde açılır, on dördüncü gününde tüylenme hızlanır, 21. gününde göğüs kısmı tamamlanmaya başlar ve en son 28 Gün dolayında yuvadan ayrılmaya hazır hale gelirler. Dördüncü haftada yuvadan ayrılan yavrular, dışarı çıktıkların ilk günlerinde zeminde vakit geçirir, yine anne ve babaları tarafından beslenirler. Beşinci hafta da kendi başlarına yemek yer ve hayatta kalabilir duruma gelirler bundan sonraki altıncı hafta anne ve babalarından ayrılabilir güce erişirler. Ama eğer ve anne baba izin verirse, sekizinci haftaya kadar anne babaları ile birlikte kalabilmeleri daha iyi olur. Büyüme aşamalarında kafeste bolca yem olmalı, ilaç kullanımından uzak kalınmalıdır.
]]>
Sultan Papağanı Nasıl Beslenir https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-nasil-beslenir.html Thu, 29 Nov 2018 16:31:11 +0000 Sultan Papağanı Nasıl Beslenir, Bu papağan türü kakadugiller ailesine ait olan gri, sarı ve beyaz renkleri olan ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bir kakadu papağan çeşididir. Yanak bölgelerinde ve kulak bölgesinde yer ala Sultan Papağanı Nasıl Beslenir, Bu papağan türü kakadugiller ailesine ait olan gri, sarı ve beyaz renkleri olan ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bir kakadu papağan çeşididir. Yanak bölgelerinde ve kulak bölgesinde yer alan turuncu renkli tüyleri ile ayırt edilebilirler. Sultan papağanları doğal ortam içinde bulunan yeşillikler, tohumlar ve bitki kökleri ile beslenen papağan türleridir. Bu sebepten dolayı kafeste bakılmakta olan sultan papağanlarının doğal yaşantılarına uyacak beslenme şekli mutlaka araştırılarak uygulanması gerekir. Bunun içinde kuş yemleri bulundurmanız gerekir. Bütün bunlar sultan papağanlarının yüzde yetmiş beş  civarında besin ihtiyacını karşılamaktadır. Yemler sultan papağanları için özel hazırlanan karışık yemler olduğu gibi aynı zamanda muhabbet kuşlarının yemiş olduğu yemle de papağanı besleyebilirsiniz. Eğer muhabbet kuşu yemi verecek iseniz yemin içine mutlaka kırık fındık içi yada tuzsuz çekirdek ilave etmeniz gerekir. 

Yemin haricinde sultan papağanına dal darıda verebilirsiniz. Ancak bunu çok fazla vermemeye özen göstermeniz gerekir. Eğer çok verirseniz sultan papağanının kilo almasına sebep olursunuz. Sultan papağanlarının vitamin ihtiyaçlarını karşılamak için taze meyve ile sebzede vermeniz gerekir. Bunları yemeyen papağanlar için mutlaka vitamin takviyesi yapılması gerekir. Kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir diğer unsurda kuş kumu dur. Kuş kumu mutlaka kafes içinde olması gerekir. Bu kum sayesinde sultan papağanları eymiş olduklarını rahatlıkla sindirebilir ve öğütürler. Eğer bunu vermez iseniz sultan papağanı çok ciddi sindirim problemleri yaşar. Kuş kumu bütün yemliklerin içine yarım kaşık kadar ilave edilebilir veya ayrı bir kap içerisinde tutulabilir. Öyle yada böyle mutlaka kuş kumu olmalıdır. Ayrıca sultan papağanına yumurta ile hazırlanan mamalar ve ballı krakerlerde verebilirsiniz. Sultanların kalsiyum ihtiyaçları içinde mürekkep balığının kemiğini kafes içinde tutmanız kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Sultan Papağanı Nasıl BeslenirSultan Papağanı Nasıl Beslenir, Zararlı Olan Besinler 

Sultan papağanına aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli gıdaların kesinlikle verilmemesi gerekir. Bütün bu gıdaların haricinde mantar, çikolata, elma çekirdeği, kahve, kuru meyveler, soğan, alkollü içecekler ve gazlı içecekler kesinlikle verilmemelidir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda sulatan papağanına verilmemesi gereken bir diğer besinler ise; kurabiye, tereyağı, konserve türü besinler, margarin, kek, patates cipsi ve dondurma kesinlikle verilmemelidir. Ayrıca zehirli olan besinlerden de daima sultan papağanını uzak tutun.

]]>
Sultan Papağanı Hastalıkları https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-hastaliklari.html Fri, 30 Nov 2018 15:18:32 +0000 Sultan papağanı hastalıkları, sağlıklı olan bir sultan hareketli, iştahlı, 90-100 gr ağırlığında, uzun tüylü ve dik duruşlu olur. Ayakları ve gagası temiz ve pürüzsüz olur. Bunlara sultan papağanı alırken Sultan papağanı hastalıkları, sağlıklı olan bir sultan hareketli, iştahlı, 90-100 gr ağırlığında, uzun tüylü ve dik duruşlu olur. Ayakları ve gagası temiz ve pürüzsüz olur. Bunlara sultan papağanı alırken olduğu gibi, evinizde bakarken de dikkat etmelisiniz. Çünkü genellikle kuşlar belirgin bir şekilde hastalık belirtisi göstermezler. Kuşlar genel olarak sadece ölüm belirtisi veren canlılardır. Sultan papağanı bizim belirti olarak kabul ettiğimiz belirtileri verdiğinde, çoğunlukla ölürler. Yine de bazı şeylere dikkat ederek, gelişmiş ilaçlar sayesinde erken tanı yoluyla sultanınızı kurtarabilirsiniz.

Sultan papağanında hastalık belirtileri

 • Dışkı: Sulatanlar normal olarak yeşil beyaz renkte fazla katı ya da sıvı olmayacak şekilde dışkılar. Dışkıları yumuşak olmakla birlikte, dağılmayan bir özelliğe sahiptir. Bazen yediklerinden dolayı geçici renk ve kıvam değişimi olsa da, bir hafta süreyle farklı dışkılayan kuşunuzdan şüphelenmelisiniz.
 • Hareketlilik: Sultanlar normalde geceleri dışında, gündüz saatlerinde de kısa uykulara yatar. Fakat devamlı olarak kabarık ve uyuklar gibi duruyorsa, bundan şüphelenmeniz gerekir. Normal şekilde gündüz uykusuna yatan kuşlarla, devamlı uyuklayan kuşlar birbirinden ayrılmalıdır.
 • Gece uykusu: Geceleri çok hareket eden sultanlarda bu hastalık belirtisi olarak kabul edilmelidir. Akşamdan kafesini temizleyerek, sabahları dışkılamasına bakarsanız bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Normalde dışkının belli bir yerde toplanması gerekir. Dışkının farklı yerlerde olması halinde, sultanınız gece rahat uyumamıştır.
 • Kilo: Kuşunuzun kilosunu iyi takip etmelisiniz. Ani değişimler çok önemlidir.
 • Ayak, gaga ve göz bakımı: Sultan papağanlarının bu uzuvlarını devamlı olarak takip etmeli, bunlardaki renk değişimlerini, şekil farklılıklarını ve akıntıları izlemelisiniz.

Sultan Papağanı HastalıklarıPsikolojik hastalıklar

Sulatanlarda görülen bu tür hastalıkların nedeni stres kaynaklıdır. İyi uyuyamamış, devamlı rahatsız edilen, eşinden ayrılmış, sigara dumanına maruz kalmış, beslenememiş, yalnız kalmış, bakımsız ve küçük kafeslerde bakılan kuşlar bu hastalıklara sıkça yakalanabilir.

Tüy yolma: Bu sorun sultanlarda azda olsa görülür. Kuşların tüy yolma nedenleri çeşitli olabilir. Ancak bazı durumlarda sultanlar normal tüy dökme döneminde de tüy kopartır. Bunu rahatsızlıkla karıştırmamak gerekir. Tüy dökme hastalığı olan sultanlar, vücutlarında belli bir bölgenin veya bütün vücudundaki tüyleri yolar. Eti meydana çıkana kadar, bölgede kanama olana kadar buna devam eder. Bunu yaşayan kuşa hemen antibiyotik tedavisine başlanmalı ve strese girmelerine neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır.

Kusma: Başka bir belirti olmadan kusan kuşlarda, bunun sebebi psikolojik etkenlerdir. Yine de bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Çünkü zehirlenme, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kuşlarda kusarlar. Kuşun başka bir rahatsızlığı olmadan kusması psikolojik kaynaklı kabul edilebilir. Bu genellikle eşinden ayrılan ya da eş isteyen kuşların bir davranışıdır. Kuşa yumuşak gıdalar verilebilir, haşlanmış yumurta yedirebilirsiniz. Yalnız kuşları karşı cinsle çiftleştirmekte faydalı olabilir.

Çığlık: Bu en fazla görülen psikolojik sorunlardan biridir. Ancak sebeplerini bilmek çok zordur. Bu durumda olağan dışı her şeyin değerlendirilmesi gerekir.

Fiziksel hastalıklar

Soğuk algınlığı: Bu rahatsızlık özellikle mevsim değişimlerinde oluşur. Sıcaklıkların aniden değişmesi, ıslak kalmaları, rüzgar almaları hastalanmaların zemin hazırlar. Belirti olarak gözlerde ve burunda akıntı, kuşun devamlı olarak burnuyla oynaması şeklinde olur. Ateş yükselmesi olduğunda kuşta titreme, tüylere kabarma gibi etkiler]]> Sultan Papağanı Fiyatları https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-fiyatlari.html Fri, 30 Nov 2018 16:39:31 +0000 Sultan Papağanı Fiyatları, En çok tercih edilen evcil kuş türlerinden biri olan Sultan Papağanı, Avusturalya kökenlidir. Latince ismi Nymphicus hollandicu'dur. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu kuşlar doğal ülkele Sultan Papağanı Fiyatları, En çok tercih edilen evcil kuş türlerinden biri olan Sultan Papağanı, Avusturalya kökenlidir. Latince ismi Nymphicus hollandicu'dur. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu kuşlar doğal ülkeleri olan Avusturalya'dan gezginciler sayesinde Hollanda'ya götürülmüş olup, burada da daha sonra ilk olarak "üretimine" geçilmiştir. ve dünyaya ihraç edilmiştir. Hala günümüzde de PetShop'lardaki Sultancıkların bir çoğu Hollanda'dan getirtilmektedir. Ülkemizde ilk zamanlar muhabbet kuşu beslemekle başlayan evcil kuş sahipliği daha sonra alternatif arayışlar sonucu insanları bu türe yönlendirmiştir. Sultan Papağanlarının üst türü Paraket adı verilen türdür. En çok beslenen türleri ise, Lutino'lar ile Gray'lerdir. Rengarenk tüyleriyle ayırt edilen bir çok Sultan çeşitleri bulunmaktadır. Fakat hepsi genel olarak boy, kilo vb özellikler bakımından aynıdırlar. Sultan Papağanını diğer evde beslenen kuşlardan ayıran en büyük özelliği ise, evcilleşmeye ve konuşmaya daha yatkın olmalarıdır. Özellikle insanlara yakınlıklarıyla tanınırlar. Diğer evcil kuşlara oranla daha az ötmeleri de tercih edilmelerinde büyük rol oynamaktadır. Sultan Papağanları çeşitleri ise şunlardır, Grey, Lutino, Cinnamon, Albino, Whiteface, Pied, Pearl, Silver En nadir rastlanan türü Albino'dur. Albino'dan sonra ise, Whiteface türüdür.

 Türleri:

Sultan papağanı, yanaklarındaki turuncu (kulak bölgesindeki) tüylerden ayırt edilirler. Bu tüyler soluk olursa dişi, koyu renkteyse erkek olur. Genelde erkeklerin göz çevresindeki tüyler sarıdır, dişilerde ise, beyaz ve gri renklerde olur.

Beslenmesi:

Darı karışımları ile çiğdem yemektedir. Ayrıca biber, lahana, salatalık gibi mevsim sebze ve meyveleri de verilebilir. Avokado kesinlikle zehirlidir. Ele alıştırmak için dal zarı ve kiraz sapı gibi besinler kullanılabilir. Çekirdek, kuru incir içi, armut sapı, kiraz sapı, v.b besinleri oluşturur. Erkekler konuşturulabilir. Ekmek ve çekirdek gibi yiyecekler vererek insanlara alıştırılabilirler. Kalabalığı severler, kafeste kapalı kalmaktan hiç hoşlanmazlar, erkeklerin çeneleri çok kuvvetlidir.

Bakımı:

Sultan Papağanlarının anavatanı Avusturalya'dır. Ağırlıklı olarak gri renklidir. Sarı ve kahverengi tonlarına sahiptirler. Evde bakılmaya uygundur. Diğer papağan türlerine göre daha sakin hayvanlardır. Evlerde bakmak için uygun bakım ortamlarının hazırlanması gerekmektedir. Çift bakılmasında yarar vardır. Hayvan yalnız kalmamış olur. Tüylerine aldanmayın soğuğa karşı pek iyi durumları yoktur. Oda sıcaklığı 15'in altına düşerse tehlike zilleri çalmaya başlar.Genelde konuşmazlar. erkekleri insan sesi, ıslık, benzeri taklit edebilir. Ancak dişileri, çok tek düze ıslıkımsı bir ses çıkartır. Erkek-dişi ayrımını yapmak genelde çok zordur ancak belli mutasyonlarında yanak rengine ve ötüşe bakılabilir.
Sultan Papağanı Fiyatları

Ömür:

Genellikle 20 seneden fazla yaşarlar. Rekor 31 senedir.

Barınma:

50*50*40 boyutlarında veya boyutlarına yakın kafes yeterli olacaktır. Ancak eğer çift beslemeyi düşünüyorsanız, 50*50*50 ve daha büyük olmalı. Yuvarlak kafesler, hayvanlarda psikolojik sorunlara yol açmakta ve sağlıksız, tellerin ise yatay olması kuşların ayaklarını güçlendirmekte tırmanma aktivitesini onlara yaptırmaktadır. En azından alacağınız kafesin tellerinin 2 yüzü yatay olmalı. Kafeslerde öncelikli olarak tahta ve yuvarlatılmış tünekler kullanılmalı ve tüneklerin üstüne dışkı yapışmayacak şekilde dağıtılmalıdır. Eğer tahta tünek imkanı yoksa yuvarlak plastik tünekler kullanılmalıdır. Eski tip içi boşluklu çevirmeli tünekler yaralanmalara sebep olmaktadır. Küçük kafeslerde bakılması, hayvana kötülük yapmak demektir. Açık hava ve kapalı alanda uçabileceği alanlar varsa sultan papağanını beslemekte yarar vardır. Çift olarak beslerken seçebilmesi ve kendini güvende hissedebilmesi için iki ü]]> Sultan Papağanı Ne Yer https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-ne-yer.html Sat, 01 Dec 2018 13:34:24 +0000 Sultan papağını ne yer; papağan familyasına ait olan bu tür sevimli yapısıyla en çok tercih edilen ve en çok sevilen papağan türleri arasında ilk sıralar da yer almaktadır. Bu papağan türü özel bir ilgi ve bakı Sultan papağını ne yer; papağan familyasına ait olan bu tür sevimli yapısıyla en çok tercih edilen ve en çok sevilen papağan türleri arasında ilk sıralar da yer almaktadır. Bu papağan türü özel bir ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar. Bu kuş türünün kökeni Avustralya olan sultan papağanı Hollanda üzerinden ülkemize gelmiştir. Sultan papağanını aldığınız günden itibaren gösterdiğiniz ilgi ve sevgiyle sizinle iletişim sağlayan bir canlıdır. Sultan papağanı 8 türe sahiptir ve bu türlerden bazıları melezdir. Sultan papağanını beslerken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu kuş türünü diğer kuşlardan ayıran en önemli özelliği evcilleşmesi ve konuşmaya olan yatkınlıkları ile diğer kuş türlerine göre daha az ötmeleridir. En az rastlanan sultan papağanı türü Albino iken diğer türler ise Grey, Lutino, Cinnamon, Whiteface, Pied, Pearl, ve Silver'dir.

Sultan Papağanının Bakımı;

Sultan papağanının bakımı  özellikle sevgi ve ilgi gerektiren bir iştir. Bu kuş türü soğuk hava şartlarına fazla dayanamadıkları için oda sıcaklığını 15 derecenin altına düşürmemekte fayda vardır. Kuşun besleneceği kafesin boyutlarına da dikkat edilmelidir. Ayrıca kafes tellerinin yatay bir şekilde olması tercih edilmelidir. Bu kuş türünün kafeslerinde tünemeleri için tahta bir tünek bulundurulması iyi olur. Konulan bu tüneklerin üzerinde kaka yapmalarını engelleyen bir düzenek sağlanmalıdır. Sultan papağanını hastalıklardan uzak tutmak amacıyla kafesleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Sultan Papağanı Ne Yer

Hayvanlar insanların gösterdikleri sevgiden anladığı ispatlanmıştır. Sultan papağanı da ona gösterilen sevgiden memnun kalacaktır. Sultan papağanının beslenmesi için darı ve çiğdem verilir. Bunların dışında sultan papağına lahana, salatalık ve marul gibi sebzeler de tüketilmesine izin verilir. Sultan papağanının tırnak ya da gagaları kesilemez ya da temizlenemez. Bu işlemi papağanlar kendileri hallederler. Sultan papağanının yaşama süresi ortalama olarak 20-30 yıl iken iyi bir bakım sayesinde bu süreyi daha da uzatmanız mümkündür. Sultan papağanları hiç konuşamayan bir türdür. Erkek türleri insan sesine benzeyen bir ses çıkarırken dişi olan sultan papağanları  ise hiç konuşamama özelliğine sahiptir.

]]>
Sultan Papağanı Konuşurmu https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-konusurmu.html Sun, 02 Dec 2018 12:39:37 +0000 Sultan papağanı konuşurmu, Sultan papağanı genel olarak oyuncu ve sakin kişiliği ile bilinir. İnsanlarla birlikte olmaktan keyif alan, insanlara kolay alışan bir yapıları vardır. Fakat öncelikle sahiplerine güven du Sultan papağanı konuşurmu, Sultan papağanı genel olarak oyuncu ve sakin kişiliği ile bilinir. İnsanlarla birlikte olmaktan keyif alan, insanlara kolay alışan bir yapıları vardır. Fakat öncelikle sahiplerine güven duymalıdır. Erkek sultanlarda bu güven biraz zor kazanılır. Kuşun daha önce yaşadığı deneyimlere bağlı olarak, bu güven duygusu şekillenir. İnsanlar tarafından zarar verilmiş, korkutulmuş olan kuşlar, alışma dönemini zor atlatırlar. Yani her sultan papağanı kendine özel özelliklere sahiptir. Bu yüzden eğitimleri, konuşturulmaları farklı süreçlerde gerçekleşir. Kuşları konuşturmak isteyenler öncelikle eğitimlerine dikkat etmeli, kuşun alışmasını sağlamalı ve eğitime tek bir kuşla başlamalıdır. Çift olarak beslenirlerse, insanlara karşı mesafeli olacaklar, evcilleşmede sorun çıkararak, konuşmayacaklardır. Bunun yanında dişi olan kuşların, konuşma özellikleri bulunmamaktadır. Bunlar sadece tek tonda ve tek sıra ses çıkarabilirler. Bu yüzden erkek sultan beslemeniz ve eğitmeniz gerekir. Erkekler öğrendikleri kelimeleri konuşabilir, müzikleri, kapı zillerini taklit edebilir. Bu yüzden işe erkek bir kuşla ve yavru zamanında başlamanız yerinde olacaktır. Yavruların eğitimi de kolay olmaktadır.

Sultan papağanın konuşturulması için yapılması gerekenler nedir 

Sultan papağanı ile tanışma ve güven sağlama nasıl olur

Kuşların konuşmalarına yardımcı olmak için, öncelikle evcilleştirilmesi ve eğitilmesi gerekir. Evcil olan bir sultan insandan korkmayan, ele ve omuza gelebilen bir kuştur. Bunu yapabilmek için kuşun beslenmesine ve bakımına önem vermeniz gerekir. Kafesine, konumuna, uyku düzenine, sağlıklı beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Bu koşulları sağlayamazsanız, kuşunuz huysuz ve güvensiz olacaktır. Onların zinde ve sağlıklı olması demek, konuşmalarını sağlayacak bir etkendir. Yapılması gereken sabırlı ve anlayışlı davranışlar sergilememizdir. Eve aldığınız kuşu önce kafesine koymalı, çevresini tanımasına fırsat vermeliyiz. Kendisinin tepki vermesini beklemeli, bu süreçte onu sıkmamalı, yalnız olmasını sağlamalıyız. Suyunu ve yemini her gün tazelemeli, onunla yumuşak bir sesle sohbet etmelisiniz. Bu davranışları kuş sizden kaçmayana kadar, sizi gördüğünde yanınıza gelene kadar devam etmelisiniz. Bu süreç bazılarında bir kaç günde aşılırken, bazılarında aylarca sürebilmektedir. Bu yüzden sabrı elden bırakmamak gerekir. Bu sebeple güvenini sağlamanız önemlidir. Onun yanında ani hareketler yapmak, evde dışarıya salmak, zorlamak, dinlenme zamanında kuşu rahatsız etmek, bu süreci uzatan etkenlerdir.      

Sultan Papağanı Konuşurmu

Sultan papağanın ele gelmesi ve elden beslenmesi nasıl olur

Kuşun sahibine ve bulunduğu ortama alışmasından sonra, eğitimi için onunla yakınlaşmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak elinizde yem yemesine alıştırmalısınız. Elinize çıkmasına ve yem yemesine izin vermelisiniz. Kuşa önce kafesin dışından, tellerin arasından yiyecekler uzatmalısınız. Bunları kendisinin gelip yemesi gerekir. Yine sabırlı olmanız gerekir. Sevdiği besinleri uzatırsanız, bu aşamayı kolay geçersiniz. Bu arada kuşu aç bırakmayın. Bir süre bu şekilde yakınlaşmaya devam edin. Daha sonra yavaşça kafesten elinizi uzatarak, yiyecekleri vermeye çalışın. Onu ürkütmemeye çalışın. Sizden korkmadığı zaman, elinize gelecektir. Bir elinizle uzattığınız yemi, diğer parmağınıza konarak almaya çalışacaktır. Bu şekilde bir süre devam etmelisiniz. Sultan papağanları oldukça akıllıdır. Burada önemli olan güvenlerini sağlamaktır.  

Sultan papağanın kafes dışına çıkarılması ve dokunma çalışmaları nasıl olmalıdır

Kuşunuz size alıştıktan sonra, parmağınıza konan kuşu dışarıya alarak, kafesin önünde besleyiniz. Kuşu kafesin üstüne bırakınız. Burada da beslemeye devam edin. Önceleri ürkek davransa da, zamanla buradan uçmaya alışacaktır. Önemli olan onu korkutmamanız. Önceleri etrafa çarparak uçabili]]> Sultan Papağanı Kafesi https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-kafesi.html Sun, 02 Dec 2018 21:37:30 +0000 Sultan papağanı kafesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Burada dikkat edilmesi gereken noktaları ve kısa açıklamaları bulacaksınız. Sultan papağanı kafesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Burada dikkat edilmesi gereken noktaları ve kısa açıklamaları bulacaksınız.

Sultan Papağanı Kafesi

 • Sultan papağanı kafesi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında seçilecek olan kafesin boyutları gelir. 50 cm*50 cm*50 cm ölçüleri idealdir. Belirtilen ölçülerden daha küçük bir kafes papağanınızın hareket alanını son derece kısıtlayacaktır.
 • Sultan papağanı kafesi seçerken kafesin köşeli yapıda olması gerektiğini köşeleri yuvarlatılmış olanları tercih etmemeniz gerektiğini unutmayın. Köşeleri yuvarlak kafesler kuşun yön duygusunun zayıflamasına ve gereksiz yere strese girmesine yol açar.
 • Sultan papağanı kafesinde kuşun rahat hareket edebilmesini sağlayacak tarzda olmasına dikkat etmelisiniz. Kafesin telleri ön ve arka kısımda dikey, yan taraflarda ise yatay  olmalıdır. Tellerin tamamı dikey olursa papağanınız tellere rahatça tutunamaz kayıp düşerler.
 • Sultan papağanı kafesi seçerken kafesin kapı sayısına dikkat edin. Kafesin en az üç kapısının olması ve kapıların farklı noktalarda olması gerekir. Bu şekilde kafes içine müdahale etmeniz gerektiğinde işiniz çok kolaylaşır.
 • Sultan papağanı kafesi seçiminde kafesin alt kısmının ızgaralı yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Izgaralı olması kuşların dışkıları ile temas etmmelerini ve kafesin daha kolay temizlenebilmesini sağlar.
 • Kafes kuşları günün çoğunu ayakları üzerinde hareket ederek geçirirler. Sultan papağanı kafesi seçiminde bu durumu göz önüne alarak tünekleri olan bir kafes seçmelisiniz. Kuşlar tünekleri aynı zamanda gagalarını temizlemek için de kullanırlar. Bu nedenle ağaç veya kolay temizlenebilen malzemeden yapılmış tünekleri seçin.
 • Sultan papağanı kafesi için tünek seçerken tüneklerin kuşun ayağına uygun olanlarını seçmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü ayakların kavrayamayacağı kadar büyük yada küçük tünekler kuşu rahatsız eder ayak sağlığını bozar.
 • Sultan papağanı kafesi seçiminde dikdörtgen şeklinde olan kafesler uygundur. Çünkü kuş yatay olarak uçar ve yatay uzunluk kuşun rahat uçmasını sağlar.
 • Sultan papağanı kafesinin içine konulacak yemlik, suluk ve tünek gibi aksesuarların fazla kalabalık olmamasına dikkat edin. Kuşun ara sıra da olsa uçması gerekecektir.
 • Sultan papağanı kafesi seçerken kafesin tellerinin pirinçten yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. Kafesin tellerinin boyalı olmaması iyidir çünkü papağanınız gagası ile tellerdeki boyaları sökebilir. Bu da papağanınız için zararlıdır.
 • Sultan papağanı kafesi seçerken beslemeyi düşündüğünüz kuş sayısına göre ebat belirlemeniz yararlı olacaktır. Örneğin tek bir kuş besleyecekseniz yada bir çift kuş besleyecekseniz durum değişir. Rahat bir hareket alanı sağlamak için geniş bir kafes seçimi uygun olacaktır.
 • Sultan papağanı kafesi alırken kafesin telleri arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir. Eğer teller arası mesafe fazla olursa kuş kafasını tellerin arasına sıkıştırabilir.
 • Sultan papağanı kafesinin telleri çok ince olmamalıdır. Papağanın gagası güçlü olduğundan telleri eğip bükebilir.
 • Sultan papağanı kafesinin paslanmaz çelik tellerden yapılmış olmalıdır. Böylece kafesin kullanım ömrü artar ve papağanın sağlıklı bir ortamda beslenmesi söz konusu olur.
]]>
Sultan Papağanı Eğitimi https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-egitimi.html Mon, 03 Dec 2018 16:35:48 +0000 Sultan papağanı eğitimi, adından da anlaşılacağı gibi sultan papağanlarına verilen eğitim sürecine denilmektedir. Sultan papağanı eğitimi, belirli eğitim aşamaları uygulanarak verilen bir eğitimdir. Eğitimin amac Sultan papağanı eğitimi, adından da anlaşılacağı gibi sultan papağanlarına verilen eğitim sürecine denilmektedir. Sultan papağanı eğitimi, belirli eğitim aşamaları uygulanarak verilen bir eğitimdir. Eğitimin amacı, onlarla doğru bir şekilde iletişim kurmayı hedeflemektedir. Sultan papağanı eğitimi, çok emek harcanması gereken ve bu yüzden de sabır gerektiren bir eğitim sürecinden geçmektedir. 
Sultan papağanı eğitim aşamaları; 
 • Evcilleşme Eğitimi
 • İtaat Eğitimi
 • Konuşma Eğitimi
Sultan Papağanı Evcilleşme Eğitimi
Evcilleşme eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kuşun eve gelmeden önce kafesin ve uygun ortamın hazırlanmış olmasıdır. Aksi takdirde bunu kuş kafesteyken yapmak zorunda kalırsınız ve bu kuşu korkutur. Bunun yanı sıra kuşla aranızdaki ilk etkileşim kuşun korkmasından dolayı olumsuz bir etkileşim olur ve ilişkinize zarar verir.
 • Kuşun kafesi en fazla vakit geçirdiğiniz yerde bulunmalıdır.
 • Kafesin bulunduğu odada kesinlikle gürültü olmamalıdır.
 • İlk 1 ay boyunca sultan papağını kafesten çıkarılmamalıdır.
 • 1 aylık süre zarfında kuşla konuşmayı deneyin ve ona sürekli seslenin.
 • İlk 1 ay boyunca kuşa kesinlikle el ile temas edilmemelidir. Sadece kuşun temel ihtiyaçlarını karşılamak için, elinizi kafese sokmalısınız.
 • Kuşun yiyecek ihtiyacını karşılarken sevdiği yiyecekleri elinizden yemesine özen göstermelisiniz. Böylelikle kuşun elinize alışmasını gerçekleştirmiş olacaksınız. Kuş ilk başlarda korkup uzak durabilir fakat elinizden yemeye başladığında bu süreci olumlu bir şekilde atlatmış olacaksınız.
 • Elinizden yemek yemeye alışmış olan kuşu, 1 aylık süreçten sonra artık rahatlıkla kafesten dışarı çıkabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta elinizin işaret parmağıdır. Yem ve yiyecek verirken kullandığınız parmak işaret parmağı olduğundan dolayı kuş elinize alışmış olacak ve bu sayede elinizin üzerinde durarak kafes dışına çıkmış olacaktır.
 • Kuşun elinize çıkması, zaman olarak uzun bir süreci kapsayabilir. Bu konuda aceleci davranmamak gereklidir.
 • Kuş elinize rahatlıkla çıktığı anda itibaren evcilleşme süreci tamamlanmış olur.
Sultan Papağanı EğitimiSultan Papağanı İtaat Eğitimi
Sultan papağanları belirli kelimeleri öğrenebilecek yetenekte olan kuş türlerindendir. İtaat eğitiminde sultan papağanına komutlar vererek, verdiğiniz komutlara uymasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kuş komuta uyduktan sonra kuşa ödül vermektir. Ödülden kasıt yiyecek veya en sevdiği yiyecek türü olabilir. Sabır gerektiren bir eğitim sürecidir ve ısrarla komut verdiğinizde öğrendiğini zamanla görebileceğinize emin olmalısınız. Bunun yanı sıra vereceğiniz komutların hep aynı olmasıdır. Örneğin; uç komutunu verirken sürekli uç demeniz. Yani aynı komutu farklı kelimelerle söylememeye özen göstermelisiniz.
Sultan papağanına verilebilecek komutlar;
 • Elinize çıkması,
 • Gitmesi veya gelmesi,
 • Uçması,
 • Kalması gibi.
Sultan Papağanı Konuşma Eğitimi
Sultan papağanı konuşma süresi en az 3 ay süre ile gerçekleşir. Sultan papağanları belirli bir kaç kelimeyi taklit etme kapasitesine sahiptir. 
 • Kuşun öğrenmesini istediğiniz kelimeleri sürekli tekrar etmelisiniz.
 • İlk başta kolay söylenebilen kelimeleri tercih etmelisiniz.
 • Kuş belirli bir süre sonrasında eğer ki gırtlaktan bir ses çıkarırsa, öğrenmesini istediğiniz kelimeyi tam bu anda sürekli tekrarlamalısınız.
 • En önemli nokta ise, kuşun konuştuktan sonra ödüllendirilmesidir. Ödüllendirme okşama, öpücük veya sevdiği yiyeceklerden olabilir.
]]>
Sultan Papağanı Bakımı https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-bakimi.html Tue, 04 Dec 2018 13:17:58 +0000 Sultan Papağanı, kökeni Avustralya'ya dayanan, geçmişte Hollanda'ya getirildikten sonra tüm dünyaya buradan yayılmış olan Kakadu familyasına ait bir kuş cinsidir. Ortalama ömrü yaklaşık 20 yıl olan Sultan Papağanı, Pe Sultan Papağanı, kökeni Avustralya'ya dayanan, geçmişte Hollanda'ya getirildikten sonra tüm dünyaya buradan yayılmış olan Kakadu familyasına ait bir kuş cinsidir. Ortalama ömrü yaklaşık 20 yıl olan Sultan Papağanı, Pearl, Gri, Albino, Beyaz gibi birçok çeşide sahiptir ve evlerde kolaylıkla beslenebildiği için sıklıkla tercih edilen bir evcil hayvandır türüdür. Erkek olanlarının baş kısımlarındaki turuncu halkalar daha koyu iken, dişilerde daha soluk ve açık renktedir.

Sultan Papağanı bakımı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta tıpkı diğer papağan türleri gibi sosyal canlılar olduklarından bir eşle birlikte beslenmeleridir. Aksi takdirde yalnız büyütülen bir Sultan Papağanı hiçbir zaman evcilleşmeyebilir ve hırçın tavırlar sergileyebilirler. Bu papağan türünde erkekler dişileri sesleriyle etkiledikleri için daha çok ve yüksek sesle öterler. 

Sultan Papağanı bakımında ikinci dikkat edilmesi gereken nokta ise eşiyle birlikte rahatça barınabileceği bir ortama sahip olmasıdır. Petshoplarda bu amaç için özel olarak üretilmiş olan ahşap, metal ve benzeri farklı malzemeden yapılmış birçok ürün rahatlıkla bulunabilmektedir. Boyut olarak ise büyük kafeslerin tercih edilmesi çok daha doğru bir tercih olacaktır. Pek ele gelen ve dokunulmaktan hoşlanan canlılar olmadıkları için sürekli onları sevmeye çalışmak bir süre sonra sorun yaratacaktır. Fiziksel temasa karşılık ısırmamaları ve kaçmamaları için onlara elden yiyecek vermek en uygun yollardan biridir. 

Sultan Papağanı Bakımı
Kemirme eğilimine ve alışkanlığına yatkın olan bu papağan cinsi kafesi dışında serbest bırakıldığı zamanlarda kablo, kitap gibi malzemeleri kemirebilir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olunmalı, çok sık olmamakla birlikte kemirebileceği sert sebze ve meyveler verilebilir. Sürekli sebze ve meyve benzeri yiyecekler verilirse sindirim sisteminin işleyişi bozularak dışkısı sıvı bir hal alır. Bunun dışında içerisinde tuzsuz çekirdek olan, gerekli vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlayan yemlerle beslenebilir. 

Sultan Papağanları zaman içerisinde kendi tüylerini koparmak, sürekli ısırmaya çalışmak gibi bazı davranış bozukluklarına sahip olabilir. Bu olumsuz davranışlarının belli başlı sebepleri vardır. Kafesi olması gerekenden küçük boyutlarda rahat edebileceği farklı bir ortama alınmalıdır ya da sürekli kafeste tutuluyorsa bir süre sonra huzsuzlaşacağından sık sık serbest bırakılmalı hatta sorun yaratmıyorsa kafesinin sürekli açık tutulması çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca uzun süre hareketsiz kalmamasına dikkat edilmeli ve kanat egzersizlerini yapması için gerekli alan sağlanmalıdır. Diğer farklı bir sorun ise Sultan Papağanı'nı yalnız ve eşsiz bırakmaktır. Bu durum da papağanın sürekli huysuz ve yabancı kalmasına sebep olacaktır. Tüm bu şartlar sağlanmasına rağmen hala olumsuz davranışlar söz konusu ise ciddi bir hastalığı olabilir ve bunun için bir veterinerden yardım almak gerekebilir. 
]]>
Sultan Papağanı Özellikleri https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-ozellikleri.html Tue, 04 Dec 2018 23:14:10 +0000 Sultan papağanı özellikleri  bakımından en fazla tercih edilen evcil kuş türlerinden biridir. Avustralya kökenli bir kuş türü olup latince adı “nymphicus hollandicu” ‘dur.  İsmi Avustralya’dan gezginler sayesinde Hollan Sultan papağanı özellikleri  bakımından en fazla tercih edilen evcil kuş türlerinden biridir. Avustralya kökenli bir kuş türü olup latince adı “nymphicus hollandicu” ‘dur.  İsmi Avustralya’dan gezginler sayesinde Hollanda’ya götürülmesinden gelmektedir. 

Sultan papağanı ilk olarak Hollanda’da üretilmiştir. Burada Sultan papağanı ile ilgili çeşitli bilgiler bulacaksınız.

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı özellikleri

 • Evde beslenen diğer evcil kuş türlerine oranla evcilleşme ve konuşmaya daha yatkın olma gibi özellikleri vardır
 • Sakin ve oyun oynamayı severler
 • İnsana kısa zamanda alışan ve insanla birlikte yaşamayı seven bir kuş türüdür
 • Kolayca insana güven duyan evcil kuşlardan değillerdir. Taşıma esnasında yada doğal yaşama ortamında bir insan tarafından zarar görmüş yada korkutulmuş ise Sultan papağanının yeniden insanlara güvenmesi zaman alır
 • Her Sultan kuşu farklı bir karakter yapısına sahiptir. Bu nedenle bazı kuşlar çok kolay eğitilebilirken bazıları çok daha zor eğitilebilirler
 • Evcilleştirmek için alınacak olan Sultan papağanını yavru iken almanız  kolay eğitilebilmesini sağlar
 • Kuşunuzu aldıktan ve kendinize alışması için bir süre bekledikten sonra elinize alarak elden beslemeniz durumunda size daha fazla yakınlaşma gibi bir özelliğe sahiptir
 • Sultan papağanı belirli kelimelerin anlamlarını öğrenebilme gibi bir yeteneğe sahiptirler. Bu özellikleri nedeniyle kuşunuzun itaatkar olmasını sağlayabilirsiniz. Mesela kuşunuza sesli komut vererek uçmasını söyleyebilirsiniz
 • Sultan papağanı sadece birkaç kelime konuşabilme kapasitesine sahiptir. Bu kuşlar 3. Aydan itibaren konuşabilecek duruma gelmektedirler. Bu nedenle bu zamandan sonra kuşa öğretmek istediğiniz kelimeleri sık sık tekrarlayarak öğretebilirsiniz
 • Sultan papağanı erkek cinsiyetinde olan kuşlar araba alarmı yada kapı zili gibi bir müziğe uygun ses çıkarabilirler. Sultan papağanı dişileri ise tek sıra sabit ses çıkarırlar
 • Sultan papağanı kuşu sahibine hareketleri ile bir şeyler anlatabilme yeteneğine sahiptirler. Örneğin ısrarla yemliğini yerinden çıkartmaya çalışması durumunda sizi kafesinin yanına çağırmaya çalışıyor demektir
 • Doğal yaşam ortamlarında uzun süreler uçma özelliğine sahiptirler. Bu nedenle kafeste iken uçamadıkları için kanatlarında  kan birikir ve bu durum kuşun kanatlarında uyuşmaya ve ağrıya neden olur. Bu nedenle imkanınız olduğunda kuşunuzu evin içinde uçurmaya çalışın
 • Sultan papağanı bulunduğu ortamdan rahatsız olduğunda çığlık atarak durumlarını belli etme özelliğine sahiptirler
 • Doğada en fazla rastlanılan Sultan papağanı  normal gri renk özelliğinde olanlardır
 • Simetrik bir vücuda sahip olmaları önemli özelliklerinden biridir. Örneğin Sultan papağanının tüy renkleri vücutlarının her yanında aynıdır
 • Sultan papağanı türleri diğer kuşlardan daha fazla davranış birliği gösterme özelliğine sahiptirler.  Yani Sultan papağanı türlerinin çoğunluğu aynı davranışlar ile aynı şeyleri anlatmaya çalışırlar. Bu durumun nedeni doğal yaşama alanlarında sürüler  halinde yaşayan sosyal kuşlar olmalarından kaynaklanmaktadır
 • Bu kuşların ayaklarında tüy bulunmaz. Bu nedenle üşüyecekleri ortamda ilk önce ayakları üşür. Bu özelliklerini bilmeniz Sultan papağanı besleyecekseniz bilmeniz gereken bir bilgidir
]]>
Sultan Papağanı Temizlik https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-temizlik.html Wed, 05 Dec 2018 00:19:29 +0000 Bu konuyu 3 e bölebiliriz, Malzemelerin Temizliği Kuşumuzu içine koyacağımız kafes, tünekler, yemlikler ve her şey ilk kullanımdan önce yüksek ısıda yıkanmalı ve temizlenmelidir. Çünkü petshoplarda ki mikr Bu konuyu 3 e bölebiliriz,

Malzemelerin Temizliği

Kuşumuzu içine koyacağımız kafes, tünekler, yemlikler ve her şey ilk kullanımdan önce yüksek ısıda yıkanmalı ve temizlenmelidir. Çünkü petshoplarda ki mikrop ve bakteriler bu malzemeler ile kolaylıkla evimize gelebilir. Bu ilk temizliğin yanında kuşumuzun yemlik ve suluklarını her gün yeniden doldurmalı ve doldururken de mutlaka yıkamalıyız. Özellikle suluk her gün güzelce yıkanmalıdır ki içi yosun tutmasın. Ayrıca hafta da 1 veya 2 kerede kafesin altı ve tünekler temizlenmelidir.

Çevrenin Temizliği

Sultan Papağanlarının tüy yapısı 2 katmandan oluşur. Bunlardan birinci katman dışarıdan da görünen renkli ve büyük tüylerdir. Bu tüyler dökülürken bir problem yaratmazlar, çünkü kısa süreli ve belirgin olarak dökülürler. İkinci katman ise bu türlerin altında olan beyaz pelüş tüylerdir. Bu tüyler bazı dönemlerde fazla bazı dönemlerde az da olsa sürekli olarak dökülürler. Ve küçük olmalarından dolayı kafesin dışına uçup odaya yayılabilirler. Bu çevresel bir kirlilik yaratacaktır. Özellikle kendi tüylerini düzelttikten sonra silkindiğinde üzerinden bolca bu tüylerden çıkabilir. Bu önlenemez bir durumdur. Bu tüyleri evden temizlemenin en kesin ve kısa yolu su filtreli elektrik süpürgeleridir. Normal süpürge bu tozları bazen tutamayabilmektedir.

Sultan Papağanı Temizlik

Kuşun Temizliği

Sultan papağanlarının tüy temizliği oldukça basit ancak önemlidir. Sultan papağanları temizlik işlerini aslında kendileri her gün yaparlar. Biz sahiplerinin yapması gereken ise sıcak yaz günlerinde her gün, kışın ise hafta da bir veya iki kere çiçek ıslatma spreyiyle kuşlarımızı birazcık ıslatmaktır. Bu ıslatma işini ılık su ile günün ortasında ya da sabah yapmamız kuşumuzun sağlığı için iyi olacaktır. Üzerine 4-5 kere su sıktığımız kuş, bu su ile bütün tüy temizliğini yapacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken şey bu ıslatma işini kuşun uykusu öncesi yapmamamız ve kuşu, ıslandıktan sonra sıcak bir odada bulundurmamızdır. Sultan papağanlarının tırnaklarının ve gagalarının bir dış müdahale ile temizlenmesi ya da kesilmesi söz konusu değildir. Doğru kalınlıkta ki (kalorifer borusukalınlığında) ve ağaçtan tüneklerde kuşlar hem gagalarını hem de tırnaklarını temizler ve kısaltırlar.]]> Sultan Papağanı Uyku Düzeni https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-uyku-duzeni.html Wed, 05 Dec 2018 17:20:30 +0000 Sultan Papağanları biraz da çocuklar gibidir. Aşırı aktivite meraklısı olmalarından dolayı siz onları kafeslerine koyup dinlenmeye bırakmadığınız, uyumaları için gerekli ışık ve ses ayarını yapmadığınız sürece uyanık kalm
Bu sebeptendir ki kuşumuzun uyku saati geldiğinde onun uyuması için gerekli düzenlemeleri yapmalıyız. Genel olarak Sultan papağanları için kesintisiz 8 saat gece uykusu ve gündüz şekerlemeleri gerekmektedir. Ancak bu 8 saatlik gece uykusu hesaplanırken uyanma vaktini kendi uyanma vaktinizle hesaplamamalı güneşin doğuş saatiyle hesaplamalısınız.

Sultan Papağanı Uyku Düzeni

Çünkü Sultan Papağanlar diğer bütün kuşlar gibi sabah güneşiyle beraber uyanacaklardır. Dolayısıyla örneğin sabah 06:00 da gün doğumu olan bir akşamda kuşunuzun en geç 22:00 de uyuması gerekmektedir. Gündüz şekerlemelerini ise kendisi ayarlayıp uyuklayacaktır. Genelde yemek ertesine denk gelecek bu şekerlemelerde kuş rahatsız edilmemelidir.]]>
Sultan Papağanı Isı ve Nem https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-isi-ve-nem.html Thu, 06 Dec 2018 12:53:22 +0000 Sultan papağanları Avustralya kökenli sıcak iklim papağanlarıdır, ancak asla tropikal ortam canlısı değillerdir. Dolayısıyla sürekli yüksek ısıda ve nemde yaşamaları sultan papağanları için pek hoş bir durum değildir. Genel Sultan papağanları Avustralya kökenli sıcak iklim papağanlarıdır, ancak asla tropikal ortam canlısı değillerdir. Dolayısıyla sürekli yüksek ısıda ve nemde yaşamaları sultan papağanları için pek hoş bir durum değildir. Genel ısı değeri olarak oda sıcaklığı dediğimiz en az 25 derece en fazla 30 derece sıcakta gayet mutlu olurlar. En sevdikleri ısı derecesi kesinlikle 27 derecedir ki bahar aylarında bu ısıda çiftleşip yavru yaparlar. Nem ise en az ısı kadar önemlidir.

Nem değerinin her zaman %55 ler civarında olması en sağlıklısıdır. Fazla nem kuşta mantar hastalığına sebep olurken sürekli kuru hava da yaşayan kuş ise bir süre sonra fiziksel gücünü kaybeder ve hareketsizleşir, durgunlaşır. Isı değerini ölçmek gibi nem değerini de ölçmek oldukça basittir. Alınması gereken alet hem nemi hem de ısıyı gösteren dijital bir ölçerdir. Işık konusu ise değişiklik gösterir. Eğer kuşunuzun normal mevsim şartlarını bilmesini ve buna uygun yaşamasını isterseniz ışık için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Normal aydınlanma süreleri yeterli gelecektir. Ancak kuşunuza kışın bahar ortamı yaratıp yavru almak isterseniz kuşun ışık alma süresini gün ışığı veren ampul ile uzatmalı ve günlük 14 saat civarlarında tutmalısınız.

Sultan Papağanı Isı ve Nem

Diğer dikkat etmeniz gereken konuların başında ise kuşun ani ısı değişimlerinden ve rüzgarda kalmasından korunması gerekliliğidir. Bu durumlara asla izin verilmemeli. Çünkü sultan papağanlarının bu iki duruma da toleransı oldukça düşüktür ve kolaylıkla hastalanırlar.

Bahar ve yaz aylarında ise kuşunuzu balkon ya da bahçeye çıkartmanız oldukça yararlıdır. Kuş hem temiz hava alır hem de güneşten yararlanır. Ancak gene dikkat edilmesi gereken iki şey vardır. Birincisi kuşunuza direk ve sert rüzgar çarpmamalı, ikincisi ise kuşunuz direk güneşin altında kalmamalıdır.]]>
Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-karsilikli-yem-yedirmek.html Fri, 07 Dec 2018 07:08:48 +0000 Bu da sık rastlana bir davranış biçimidir. Yenmiş olan yem püre şeklinde kursaktan geri gelir ve eşin gagasından ağzına kusulur. Yanlız bu şekilde erkek-erkek, dişi-dişi ve erkek-dişi de birbirini yemler. Aslında bu davranış bi Bu da sık rastlana bir davranış biçimidir. Yenmiş olan yem püre şeklinde kursaktan geri gelir ve eşin gagasından ağzına kusulur. Yanlız bu şekilde erkek-erkek, dişi-dişi ve erkek-dişi de birbirini yemler. Aslında bu davranış biçimi genç yavru kuşların beslenmesi için yapılır.

Muhabbetlere kıyasla sultanlarda eşler, beraber kuluçkaya yatar ve yavruları beraber beslerler. Çoğu zaman eşleşme ile ilgisi olmayan uzun süren bağlar oluşur ebeveynler ve çocuklar ve/veya kardeşler arasında. Bunları ayırmak bu durumda imkânsız olur. Böyle durumlarda da karşılıklı yemlemek gözlemlenir.

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek Kızışmak kavramından anlaşılan şudur ki; erkek kuşun dişi kuşa kur yapması. Böyle zamanlarda erkek kuşkanatları aşağı sarkmış ve değişik tonda sesler (ötüşler) çıkararak dişi kuşun etrafında mağruru bir edayla tur atar. Erkek kuş tipik kur yapma tavırlarına 48211;6 aylıkken başlar.]]>
Sultan Papağanı Öpüşme https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-opusme.html Fri, 07 Dec 2018 07:28:59 +0000 Karşılıklı olarak gagaların birbirlerine sürtünmesidir. İnsan gözüyle bakıldığında aynen öpüşmeye benzeyen bu işlem, esnasında çiftler birbirine bıcır bıcır zarif dokunuşlarla ve seslerle bir şeyler anlatıyor gibidi Karşılıklı olarak gagaların birbirlerine sürtünmesidir. İnsan gözüyle bakıldığında aynen öpüşmeye benzeyen bu işlem, esnasında çiftler birbirine bıcır bıcır zarif dokunuşlarla ve seslerle bir şeyler anlatıyor gibidirler. Bu durum, tabir yerindeyse kızışma işaretidir.
Sultan Papağanı Öpüşme]]>
Sultan Papağanı Kaşıma https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-kasima.html Sat, 08 Dec 2018 02:04:37 +0000 Sultanlarda en sevilen davranıştır.Yalnız bu sadece çiftleşme işareti olarak algılanmamalı yani bu daima karşı eş arayışı davranışı değildir. Aksine erkekler de birbirini kaşımayı severler. Bu davranışta genelde

Aksine erkekler de birbirini kaşımayı severler. Bu davranışta genelde kafa aşağıya eğik olur ve bir diğeri gagasıyla kafa ve yüzü kaşır.
Sultan Papağanı Kaşıma]]>
Sultan Papağanı Sürü Davranışı https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-suru-davranisi.html Sat, 08 Dec 2018 09:19:25 +0000 Tipik davranışlar genelde tehlike anlarında gözlemlenir. Bir tanesi aniden havalandığında diğerleri de kaçınılmaz bir şekilde onu takip ederler. Biri bağırmaya/ötmeye başladığında, diğerlerinin algıladığı bu tiz ses ve aray Tipik davranışlar genelde tehlike anlarında gözlemlenir. Bir tanesi aniden havalandığında diğerleri de kaçınılmaz bir şekilde onu takip ederler. Biri bağırmaya/ötmeye başladığında, diğerlerinin algıladığı bu tiz ses ve arayış çağrısı sonucunda, onlarda aynı davranışı anında tekrarlarlar. Sürü sabah uyanır uyanmaz tiz seslerle birbirlerine seslenmeye başlarlar herkes hala burada mı ben buradayım ve gün akışında olan haberleri aktarırlar. Beraberce yeni doğan günü selamlar ve yiyecek arayışı için toplanmaya çağırırlar. Akşam aynı ritual devam eder ve gece konaklama çağrıları yapılır.

Bir kuşun havalanması potansiyel tehlike işareti olarak algılandığından, diğerleri de hemen ona uyarak sürünün kalabalık korunmasına sığınarak uçarlar. Evinde 4 veya daha fazla sultan besleyen bunu gözlemleme şansına sahiptir. Ama 2 tanede bile, bu davranış çoğu zaman bariz göze çarpar. Zaten kesin bir yönetim biçimi olamasa bile gözlemlenen şudur ki, bir kuş daima başı çeker, birbirleriyle iyi geçinen sultanlarda olduğu gibi (dikkat ederseniz fark edersiniz ki her şeyi daima birlikte yaparlar)... Sürüde bir sultan temizleniyorsa diğerleri de temizlenmeye başlar.

Sultan Papağanı Sürü Davranışı Kavga etmek ve birbirini kızdırmak onların doğal sosyal yaşamının bir parçasıdır. Birbirlerinin peşinde hoplayıp dururlar. Birinin oturduğu yerde diğeri e oturmak ister. Bu davranış biçimi daima ve süreklidir. Bu nedenle aralarında genelde ufak zararsız kavgalar çıkar . Bazen birinin kuyruğu ulaşım alanındaysa çekilir ya da en sevilen ısırma yeri olan ayaklara saldırılır. Bu ayak ısırma davranışını dişiler, erkeklerin dikkatini çekmek için de yaparlar. Bu kızdırma aslında genelde göründüğünden daha zararsız ve acı vericidir.]]>
Sultan Papağanı Yaşam Alanları https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-yasam-alanlari.html Sat, 08 Dec 2018 16:16:23 +0000 Sultanlar sürü halinde yaşayan türlerdendir. Bu sürüler o kadar büyüktür ki, gökyüzünü karatacak kadar geniş alan kaplarlar. Tohumla beslenen türler olduklarından, yiyecek arayışı içinde genelde sürü halinde yaşamak tipik bi Sultanlar sürü halinde yaşayan türlerdendir. Bu sürüler o kadar büyüktür ki, gökyüzünü karatacak kadar geniş alan kaplarlar. Tohumla beslenen türler olduklarından, yiyecek arayışı içinde genelde sürü halinde yaşamak tipik bir davranış bicimidir. Sultanlarda bu şekilde Avustralyanın yeşil alanlarında yiyeceklerini ararlar.

Yiyeceğin bol olduğu bir yerde sürü yumurtlamak amaçlı geçici konaklar. Sultanlar en iyi yumurtlama yeri için kesintisiz kavga halindedirler. Kavgayı en iyi uyku köşesini kapmak içinde yaparlar. Yalnız şu bir gerçek ki, açık alanda yapılan kavgalar kafes veya salmalarda olduğundan çok daha sakin geçiyor ki bu tür yerlerde sadece eş arayışı bile çok sert gaga darbeleriyle yapılan kavgaların çıkmasına sebep oluyor. Geniş sürülerde sayının fazla olmasından dolayı sağlıklı bir hiyerarşi oluşması imkânsız olduğu için böyle baskın çıkmalarda oluşmamaktadır.

Sultanlar kendi aralarında hafif dostluklar da kurarlar Hem cinsleriyle tipik davranış biçimleri sergilerler. Örneğin kafa kaşıma, öpüşme, sokulma vb gibi. Diğer erkeklerle yapılan bu davranış değiş tokuşu, onlara hem örnek almaları açısından, hem de çiftleşmelerinde gerekli olan tohum bezelerinin aktifleşmesi açısından önemlidir.

Sultan Papağanı Yaşam Alanları

Sultanlar çok sosyal hayvanlardır ve mutlu olabilmeleri için mutlaka türdeşlerinin varlığına ihtiyaç duyarlar.

Genelde sultanlar monogam (tek eşli) canlılardır.

Sultanların Avustralyanın geniş alanlarından oluşan doğal ortamları çok zorludur. Yaşam ortamları yarı çöller, stepler, çalılıklardan ve açık okalüptüs ormalarından oluşur. Yağmur zamanlarında buralar onlara yumurtlamak için oyuklar sunarlar.

Yağmur zamanlarına denk gelen yumurtlama süresi dışında sultanlar, tam bir göçebe hayatı yaşarlar. Çünkü yaşadıkları iklim dolayısıyla yiyecek kısıtlı olduğundan, kısaca sürekli yemeğinin peşinde koşarak zamanlarını geçirirler.

Sulak bölgelerde kısıtlı olduğu için genellikle bu tür yerlerde konumlanırlar. Bu bölgelerin su oranı daha yoğun olduğundan sabah ve akşamları ziyaret ederler. Gündüz yoğun sıcaktan dolayı yarı kuruyan su birikintileri, gece düşen ısı ve sabaha karşı oluşan çiğ ve nem sayesinde daha çok olmaktadır. Bu nedenle, aslında ihtiyaçları kalmamış olsa bile, ev ortamında beslediğimiz kuşlar genelde sabah ve akşamları yemek yerler.

Yemekleri sürü halinde yenir. Koloni şeklinde yaşam tarzı gereği bu durum sosyal konumu güçlendirdiği gibi, çiftleşmek için gerekli ortamı da sağlar. Böylelikle en iyi gıda iklim değişmeden bolca alınmış olur. Kalabalık olmalarının bir yararı da, düşmanlardan daha rahat korunmalarını sağlamaktadır

Bunlara ek olarak beraber yemek yemenin bir faydası da, bulundukları kurak ve tehlikeli iklimde hayatta kalmalarını ve nesillerini devam ettirebilmelerini kolaylaştırmasıdır.

Evlerinde kalabalık sultan besleyenlerin çoğu zaman gözlemleyebileceği bir durumda, biri daima çevreyi kolaçan ederek önden su ve yemliğe gider ve diğerleri onu takip eder. Bir tanesi ürküp kaçmaya/uçmaya başladığı anda diğerleri de hemen onu izler 8211; tehlike geliyor anlamında 8211; ve tüm sürü tekrar birleşip bir yerde toplanana kadarda uçarlar.

Esaretteki kuşun harekete ihtiyacı vardır.

Yem ve su kapları, uçarak (veya en azından tırmanarak) ulaşabileceği bir yere konmalıdır. Burnunun dibinde duran ve sürekli dolu olan yem ve su kapları esarette ki kuşlara doğal ortamda ki hareketi maalesef sunmamaktadır.]]> Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani-cinsiyet-ayrimi.html Sun, 09 Dec 2018 06:10:54 +0000 Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı; Sultan papağanının cinsiyet ayrımını ötüşlerinden anlamak mümkündür. Erkek papağan dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için değişik şekillerde yüksek veya alçak volümler de u Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı; Sultan papağanının cinsiyet ayrımını ötüşlerinden anlamak mümkündür. Erkek papağan dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için değişik şekillerde yüksek veya alçak volümler de uyumlu sesler çıkartabilmektedir. Bazı zamanlarda ise dizeler halinde sesler çıkartarak ötmektedirler.

Bazen de tek olarak beslenen sultan papağanlarının tüy yolma problemlerinin yanında agresif olarak yüksek ötüşlerinin nedeni ise bundan dolayıdır. Ancak sürüler içinde olan papağanlar arasında da bu şekilde ötüşler, günlük yaşamlarında da rastlanmaktadır. Dişiler erkek sultan papağanlarına oranla daha sakin ve sessiz olurlar. Ara sıra hafif ötüşler sergilemelerinin dışında çok fazla şamatalı ve gürültülü değildirler.

Sultan papağanlarının cinsiyetlerini erkek ve dişi olarak belirlemek daha çok renginden ayırt etmek mümkündür. Ancak bu durumda doğal olanlarda yani melez olmayanlarda çok daha kolay anlaşılabilir.

Burada en önemli sonucu belirtmeliyiz ki dişi mi veya erkek mi sorusu yerine özellikle çift olarak beslemekte fayda vardır. Çünkü çift olarak beslenen sultan papağanları çift olarak sorunsuz bir şekilde evcilleşeceklerdir. Böylelikle tek olarak beslenen sultan papağanlar da aşırı bağırma ve tüy yolma gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanları 9 aylık kadar olduklarında cinsiyetlerini ayırmak daha kolay olur. Erkek papağan dişiye kurlarına yaklaşık olarak 6 aylıkken başlar. Hafifçe ayrık ve sarkık bir şekilde duran kanatlarla uçarak ve farklı şekillerde öterek dolaşır. Ayaklarının üzerinde ise hafif bir şekilde zıplayarak dolaşır.

Sultan papağanlarının cinsiyetlerini en sağlıklı bir şekilde anlamak için 9 aylık olduklarında tüy değişimi sonrasında belirlenir. Ancak bu durumda fazla melezleştirilmemiş olanların doğal renklerinden anlaşılır.  Belirleyici olarak baş kısmındaki renkler ve kuyruğun alt kısmındaki en uzun kuyruk tüyü bölümünde yer alan enine çizgilerdir. Belirgin bu çizgiler sadece dişilerde görülür.

Sultan papağanlarına yukarıdan bakıldığında kafa şekilleri erkeklerde oldukça enlidir. Dişilerde ise kafanın daha yuvarlak olduğu görülebilir. Natürel renkler çok kolay anlaşılabilenlerdir. Erkeklerin baş rengi sarı olan ve yanakta oldukça kuvvetli bir kırmızı nokta bulunur. Dişilerde ise baş rengi gri yanakta ise soluk kırmızı renkte bir leke bulunur.

Beyaz kafa; tıpkı adı gibi beyaz renktedir ve yanakta noktası yoktur. Dişi de ise baş rengi gridir ve yanakta noktası yoktur.

Değişik tüm renklerde ayrım yapmak ya DNA testleri veya sultan papağanların davranışlarına ve tavırlarına bakılarak cinsiyet belirlemek mümkün olacaktır. Tüyleri benekli olanlarda dişi papağanlar ilk tüy dökümünden sonra benekleri yok olur erkeklerde ise tüylerdeki benekler kaybolmaz.

]]>
Sultan Papağanı https://www.sultanpapagani.gen.tr/sultan-papagani.html Sun, 09 Dec 2018 18:59:02 +0000 Sultan Papağanı, papağan türleri arasında sevecen yapısıyla en çok tercih edilen ve en çok sevilen türlerden birisidir. Sultan Papağanı özel bir ilgi ve bakım gerektirmektedir. Kökeni Avustralya olan Sultan Papağanı Hollanda ü Sultan Papağanı, papağan türleri arasında sevecen yapısıyla en çok tercih edilen ve en çok sevilen türlerden birisidir. Sultan Papağanı özel bir ilgi ve bakım gerektirmektedir. Kökeni Avustralya olan Sultan Papağanı Hollanda üzerinden ülkemize gelmiştir. Sultan Papağanı aldığınız günden itibaren ona göstereceğiniz ilgi ve sevgi ile sizinle iletişim sağlayabilen canlıdır. 

Sultan Papağanı’nın sekiz türe sahip olduğu bilinmektedir ve bunlardan bazıları ise melezdir. Bakımı gayet basit olan Sultan Papağanı beslerken bazı şeylerde dikkatli davranmak gerekir. Sultan Papağanı’nı diğer kuşlardan ayıran özelliği evcilleşme ve konuşmaya olan yatkınlıkları ile diğer kuş türlerine göre daha az ötmesidir. En az rastlanan Sultan Papağanı türü Albino iken, diğer türler ise Grey, Lutino, Cinnamon, Whiteface, Pied, Pearl ve Silver’dir.

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan Papağanı özellikle sevgi ve ilgi gerektiren bir iştir. Soğuğa fazla dayanamadıkları için oda sıcaklığını 15 derecenin altına düşürmemeye dikkat edilmelidir. Kafes boyutlarında 50x50x50 olmasına özen gösterilmelidir, ayrıca kafes tellerinin yatay bir şekle sahip olması tercih edilmelidir. Kafeslerinde tünemeleri açısından tahta bir tünek bulundurulmalı ve bu tüneklerin üzerinde ise kaka yapmalarını engelleyen bir düzenek sağlanmalıdır. Sultan Papağanını hastalıklardan uzak tutmak amacıyla kafeslerinin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Sultan Papağanı

Hayvanların özellikle insanların gösterdikleri sevgiden anladıkları kanıtlanmıştır. Sultan Papağanı gösterilen sevgiden çok memnun kalacaktır. Beslenmesi darı ve çiğdem ile yapılan Sultan Papağanı lahana, salatalık ve marul gibi sebzeler de tüketerek beslenebilmektedir. Sultan Papağanlarının tırnak ya da gagaları kesilemez ya da temizlenemez, bu işlemi kendileri halletmektedir. Sultan Papağanı yaşama süresi ortalama olarak 20-30 yıl iken sizler iyi bir bakım ve göstereceğiniz özen ile papağanın daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz. Sultan Papağanı konuşamayan bir türdür. Erkek türleri insan sesine benzer bir ses çıkarabilirken dişi Sultan Papağanlar ise hiç konuşamama özelliğine sahiptir. 

]]>