Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan papağanı beslenme, Sultan papağanları, doğal yaşamlarında bitki kökleri, tohumlar ve yeşilliklerle beslenir. Bizde kafeslerdeki kuşlarımıza olabildiğince doğal besinler vermek için çabalamalıyız. Yemlerin başında petshoplardan alabileceğiniz kuş yemleri vardır. Bu yemler kuşun besin ihtiyacının %75'ini karşılar. Sultan papağanları için muhabbet kuşu yemi de kullanılabilir. Ancak muhabbet kuşu yemine tuzsuz çekirdek ve kırılmış fındık içi de katmanız gerekmektedir. Tuzsuz çekirdek ve kırılmış fındık içini kuru yemişçiden rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yemlerin haricinde sultan papağanları dal darıyı da severek tüketir. Ancak dal darının besin değeri çok yüksek olduğundan kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Eğer dikkat edilmezse kuşu kısa sürede şişmanlatır. Yemlere ek olarak kuşlarımıza yeşil ağırlıklı sebzeler ve meyveler de vermeliyiz. Böylece kuşlarımız ihtiyacı olan besinleri doğal yollardan karşılayacaktır. Ancak Bazı kuşlar meyve ve sebze yemek istemezler. Bu durumlarda onlara vitamin vermemiz gerekir. Sultan papağanlarının midesinde asit olmadığından yem ile kuş kumu da tüketmelidir. Kuş kumunu petshoplardan bulabilirsiniz. Bu kuş kumu sayesinde besinleri sindirecekler. Uzun süreli olarak kuş kumu tüketmeyen kuşlarda ciddi sindirim problemleri ortaya çıkar. Kuş kumunu her yemliğe yarım kaşık katmanız yeterli olacaktır.


Sultan papağanı beslenme

  • Sultan papağanları için çok faydalı besinler: haşlanmış kepekli pirinç, brokoli, havuç, ıspanak, karnabahar, bezelye, patates, kuşkonmaz, yeşil biber, kırmızı biber, çok pişmiş yumurta, çok pişmiş hindi eti, çok pişmiş tavuk eti, kabuksuz muz, çekirdeği ayıklanmış elma, yağsız yoğurt, kabak çekirdeği, kepek ekmeği, bulgur, mısır ekmeği, mısır (Koçanı fazla verilmeli).
  • Sultan papağanları için faydalı besinler: Çekirdekleri ile üzüm, çekirdeği ayıklanmış portakal, çekirdeği ayıklanmış şeftali, çekirdeği ayıklanmış armut, çekirdeği ayıklanmış limon, çekirdeği ayıklanmış greyfurt, dutgiller, çilek, şalgam, ekmek, çekirdeği ayıklanmış kiraz, domates, çekirdeği ayıklanmış vişne, salatalık, badem, pişmiş pirinç, sarımsak, yeşil fasulye, çekirdekleriyle beraber karpuz, çekirdekleri ile kavun.
  • Sultan papağanları için zararlı besinler: patates kızartması, cips, sosis, kek, kurabiye, konserve yiyecekler, çorba.

Sultan Papağanı Beslenme Yorumları

soru

Su

24 Ağustos 2018 Cuma

Sultan papağanınız var petibör bisküvi verdik fakat tedirginim birşey olurmu ona zarar verirmi

Cevap yaz
soru

Ercan

18 Mayıs 2017 Perşembe

Yeni eş sultan papağan aldım fakat 1 gün oldu yem yemiyorlar ne yapmam gerekir

Cevap yaz
soru

06 Mart 2018 Salı

yalan bu inanmayın kuşa cips veriyom yiyor 4 5 tane

Cevap yaz
soru

Eda Doğan

22 Mayıs 2018 Salı

merhaba, sultan papağanları için sarımsak ve çekirdekleri niacin içerdiği için çilek zararlı diye biliyorum

Cevap yaz
cevap

İrsen

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, belli miktarlarda ara ara verildiğinde ciddi zararları bulunmamaktadır. Yine de bu meyvenin verilmemesi çok daha sağlıklı olacaktır. Sultan papağanı için direk yem kullanmanız önerilmektedir. Bunun yanı sıra sizin yediğiniz yiyeceklere de alıştırmanız çok önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek

Sultan Papağanı Öpüşme

Sultan Papağanı Öpüşme

Erkek Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Erkek Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Fiyatları

Güncel

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?