Sultan Papağanı Özellikleri
11 Temmuz 2024

Sultan Papağanı Özellikleri


Sultan papağanı, bakımı ve evcilleşme potansiyeli açısından en fazla tercih edilen evcil kuş türlerinden biridir. Bu tür, Avustralya kökenli olup, Latince adı "Nymphicus hollandicus" olarak bilinir. Sultan papağanının ismi, Avustralya'dan gezginler tarafından Hollanda'ya götürülmesinden gelmektedir.

Sultan Papağanının Tarihçesi

Sultan papağanı, ilk olarak Hollanda'da üretilmiştir ve burada popülerlik kazanmıştır. Bu makalede, Sultan papağanı ile ilgili çeşitli bilgileri bulabilirsiniz.

Sultan Papağanı Özellikleri Nelerdir?

 • Evde beslenen diğer evcil kuş türlerine oranla evcilleşme ve konuşmaya daha yatkındırlar.
 • Sakin ve oyun oynamayı severler.
 • İnsana kısa zamanda alışan ve insanla birlikte yaşamayı seven bir kuş türüdür.
 • Kolayca insana güven duyan evcil kuşlardan değillerdir. Taşıma esnasında ya da doğal yaşam ortamında bir insan tarafından zarar görmüş ya da korkutulmuş ise Sultan papağanının yeniden insanlara güvenmesi zaman alır.
 • Her Sultan kuşu farklı bir karakter yapısına sahiptir. Bu nedenle bazı kuşlar çok kolay eğitilebilirken bazıları çok daha zor eğitilebilirler.
 • Evcilleştirmek için alınacak olan Sultan papağanını yavru iken almak, kolay eğitilebilmesini sağlar.
 • Kușunuzu aldıktan ve kendinize alışması için bir süre bekledikten sonra elinize alarak elden beslemeniz durumunda size daha fazla yakınlaşma gibi bir özelliğe sahiptir.
 • Sultan papağanı belirli kelimelerin anlamlarını öğrenebilme yeteneğine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle kuşunuzun itaatkâr olmasını sağlayabilirsiniz. Mesela kuşunuza sesli komut vererek uçmasını söyleyebilirsiniz.
 • Sultan papağanı sadece birkaç kelime konuşabilme kapasitesine sahiptir. Bu kuşlar 3. aydan itibaren konuşabilecek duruma gelmektedirler. Bu nedenle bu zamandan sonra kuşa öğretmek istediğiniz kelimeleri sık sık tekrarlayarak öğretebilirsiniz.
 • Sultan papağanı erkek cinsiyetinde olan kuşlar, araba alarmı ya da kapı zili gibi bir müziğe uygun ses çıkarabilirler. Sultan papağanı dişileri ise tek sıra sabit ses çıkarırlar.
 • Sultan papağanı, sahibine hareketleri ile bir şeyler anlatabilme yeteneğine sahiptir. Örneğin, ısrarla yemliğini yerinden çıkartmaya çalışması durumunda sizi kafesinin yanına çağırmaya çalışıyor demektir.
 • Doğal yaşam ortamlarında uzun süreler uçma özelliğine sahiptirler. Bu nedenle kafeste iken uçamamaları durumunda kanatlarında kan birikir ve bu durum kuşun kanatlarında uyuşmaya ve ağrıya neden olur. Bu nedenle imkanınız olduğunda kuşunuzu evin içinde uçurmaya çalışın.
 • Sultan papağanı, bulunduğu ortamdan rahatsız olduğunda çığlık atarak durumlarını belli etme özelliğine sahiptirler.
 • Doğada en fazla rastlanılan Sultan papağanı, normal gri renkte olanlardır.
 • Simetrik bir vücuda sahip olmaları, önemli özelliklerinden biridir. Örneğin, Sultan papağanının tüy renkleri vücutlarının her yanında aynıdır.
 • Sultan papağanı türleri, diğer kuşlardan daha fazla davranış birliği gösterme özelliğine sahiptirler. Yani Sultan papağanı türlerinin çoğunluğu aynı davranışlar ile aynı şeyleri anlatmaya çalışırlar. Bu durum, doğal yaşama alanlarında sürüler halinde yaşayan sosyal kuşlar olmalarından kaynaklanmaktadır.
 • Bu kuşların ayaklarında tüy bulunmaz. Bu nedenle üşüyecekleri ortamda ilk önce ayakları üşür. Bu özelliklerini bilmeniz, Sultan papağanı besleyecekseniz bilmeniz gereken bir bilgidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Selami durak

26 Nisan 2024 Cuma

papağanım çok ıstırıyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Selami durak,

Papağanlar bazen dişlerini ve gagalarını kullanarak çevrelerindeki nesneleri keşfetmeye çalışırlar. Ancak sürekli ısırma davranışı, stres, can sıkıntısı veya eğitim eksikliğinden kaynaklanabilir. Papağanınızın ısırma davranışını azaltmak için ona daha fazla oyuncak ve aktivite sağlayabilir, olumlu pekiştirme yöntemleri ile eğitim verebilirsiniz. Ayrıca, papağanınızın sağlık sorunları olup olmadığını anlamak için bir veterinerden yardım almanız da faydalı olabilir.

2. Cevap
cevap

Bediüzzaman

Bazı papağanlar gerek türleri nedeni ile gerek cinsleri nedeni ile bu şekilde agresif tavırlar sergileyebilmektedirler. Özellikle papağan türlerinin dişi olanları daha çok ısırmaya meyillidirler. Papağanınız muhtemelen küçüklüğünden beri yanlış alıştırmadan kaynaklı ısırıyordur. Eğer papağanınız ısırdığı zaman elinizi çekerseniz her seferinde aynı durumu sergiler. Bu nedenle ısırdığı zaman tepki vermemeye çalışın.

soru

gamze

07 Nisan 2024 Pazar

Evet biz kanatlarinda kan topladigini buradan anladik

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Gamze Hanım, kanatlarında kan toplandığını fark etmiş olmanız durumu anlamanız açısından önemli. Bu, bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bir veteriner hekime danışarak kesin tanı koydurtmanız ve gerekli tedaviye başlamanız iyi olur. Dikkatiniz için teşekkürler.

2. Cevap
cevap

Neyyire

Daha önce hayvanlarla kuşlarla balıklarla ilgilenen arkadaşım bu sultan papağanını yurt dışından getirtmişti. Tıpkı oyuncak gibi bir görüntüsü vardı o kadar pürüzsüz tüyleri vardı ki gerçekmi diye sorgulayabiliyorsunuz. Arkadaşım her kuşun kendine has özelliği var sultan papağınına sahip çıkarsanız kafese gerek yok yanınızdan ayrılmaz demişti. Açık bir şekilde aynı ortamdaydılar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Hastalıkları

Sultan Papağanı Hastalıkları

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Ne Yer

Sultan Papağanı Ne Yer

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sultan Papağanı Sürü Davranışı

Sultan Papağanı Sürü Davranışı

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Hızlı Nefes Almaları

Sultan Papağanı Hızlı Nefes Almaları

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan Papağanı Kaşıma

Sultan Papağanı Kaşıma

Güncel

Sultan Papağanı Yumurta Maması Tarifi

Sultan Papağanı Yumurta Maması Tarifi