sultanpapagani.gen.tr
Sultan Papağanı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarSultan Papağanı Hastalıkları

Sultan papağanı hastalıkları, sağlıklı olan bir sultan hareketli, iştahlı, 90-100 gr ağırlığında, uzun tüylü ve dik duruşlu olur. Ayakları ve gagası temiz ve pürüzsüz olur. Bunlara sultan papağanı alırken olduğu gibi, evinizde bakarken de dikkat etmelisiniz. Çünkü genellikle kuşlar belirgin bir şekilde hastalık belirtisi göstermezler. Kuşlar genel olarak sadece ölüm belirtisi veren canlılardır. Sultan papağanı bizim belirti olarak kabul ettiğimiz belirtileri verdiğinde, çoğunlukla ölürler. Yine de bazı şeylere dikkat ederek, gelişmiş ilaçlar sayesinde erken tanı yoluyla sultanınızı kurtarabilirsiniz.

Sultan papağanında hastalık belirtileri

  • Dışkı: Sulatanlar normal olarak yeşil beyaz renkte fazla katı ya da sıvı olmayacak şekilde dışkılar. Dışkıları yumuşak olmakla birlikte, dağılmayan bir özelliğe sahiptir. Bazen yediklerinden dolayı geçici renk ve kıvam değişimi olsa da, bir hafta süreyle farklı dışkılayan kuşunuzdan şüphelenmelisiniz.
  • Hareketlilik: Sultanlar normalde geceleri dışında, gündüz saatlerinde de kısa uykulara yatar. Fakat devamlı olarak kabarık ve uyuklar gibi duruyorsa, bundan şüphelenmeniz gerekir. Normal şekilde gündüz uykusuna yatan kuşlarla, devamlı uyuklayan kuşlar birbirinden ayrılmalıdır.
  • Gece uykusu: Geceleri çok hareket eden sultanlarda bu hastalık belirtisi olarak kabul edilmelidir. Akşamdan kafesini temizleyerek, sabahları dışkılamasına bakarsanız bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Normalde dışkının belli bir yerde toplanması gerekir. Dışkının farklı yerlerde olması halinde, sultanınız gece rahat uyumamıştır.
  • Kilo: Kuşunuzun kilosunu iyi takip etmelisiniz. Ani değişimler çok önemlidir.
  • Ayak, gaga ve göz bakımı: Sultan papağanlarının bu uzuvlarını devamlı olarak takip etmeli, bunlardaki renk değişimlerini, şekil farklılıklarını ve akıntıları izlemelisiniz.

Psikolojik hastalıklar

Sulatanlarda görülen bu tür hastalıkların nedeni stres kaynaklıdır. İyi uyuyamamış, devamlı rahatsız edilen, eşinden ayrılmış, sigara dumanına maruz kalmış, beslenememiş, yalnız kalmış, bakımsız ve küçük kafeslerde bakılan kuşlar bu hastalıklara sıkça yakalanabilir.

Tüy yolma: Bu sorun sultanlarda azda olsa görülür. Kuşların tüy yolma nedenleri çeşitli olabilir. Ancak bazı durumlarda sultanlar normal tüy dökme döneminde de tüy kopartır. Bunu rahatsızlıkla karıştırmamak gerekir. Tüy dökme hastalığı olan sultanlar, vücutlarında belli bir bölgenin veya bütün vücudundaki tüyleri yolar. Eti meydana çıkana kadar, bölgede kanama olana kadar buna devam eder. Bunu yaşayan kuşa hemen antibiyotik tedavisine başlanmalı ve strese girmelerine neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır.

Kusma: Başka bir belirti olmadan kusan kuşlarda, bunun sebebi psikolojik etkenlerdir. Yine de bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Çünkü zehirlenme, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kuşlarda kusarlar. Kuşun başka bir rahatsızlığı olmadan kusması psikolojik kaynaklı kabul edilebilir. Bu genellikle eşinden ayrılan ya da eş isteyen kuşların bir davranışıdır. Kuşa yumuşak gıdalar verilebilir, haşlanmış yumurta yedirebilirsiniz. Yalnız kuşları karşı cinsle çiftleştirmekte faydalı olabilir.

Çığlık: Bu en fazla görülen psikolojik sorunlardan biridir. Ancak sebeplerini bilmek çok zordur. Bu durumda olağan dışı her şeyin değerlendirilmesi gerekir.

Fiziksel hastalıklar

Soğuk algınlığı: Bu rahatsızlık özellikle mevsim değişimlerinde oluşur. Sıcaklıkların aniden değişmesi, ıslak kalmaları, rüzgar almaları hastalanmaların zemin hazırlar. Belirti olarak gözlerde ve burunda akıntı, kuşun devamlı olarak burnuyla oynaması şeklinde olur. Ateş yükselmesi olduğunda kuşta titreme, tüylere kabarma gibi etkiler meydana gelir. İlerlediğinde iştah azalması, güç kaybı gibi etkilerle kuş tünekte bile duramaz hale gelir ve aşağıda durur. Devamlı şekilde uyuklar halde olur. Tedavi için bronşit ilacı verilmesi ve vitamin takviyesi yapılması gerekir. Kuşunuzda burun ve göz akıntısı yoksa gribal enfeksiyondan şüphelenmelisiniz. Bu durumda antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.

İshal: Bu rahatsızlık iki şekilde görülebilir. Yediği besinlerden, temiz olmayan ortamlardan dolayı bağırsaklarında oluşan bakteriler ishale neden olduğu gibi, yanlış beslenme nedeniyle de ishal olabilirler.

Sultan Papağanı Hastalıkları

Buna teşhis konulması için iki gün süreyle sulu dışkılama olması gerekir. Hemen kafesinde olan normal yem dışındaki besinleri almalısınız. Bunun yerine kafese haşlanmış soğuk patates koyun. Tedbir olarak antibiyotik tedavine başlanabilir.

Kabızlık: Bu genellikle yanlış beslenmeyle oluşan bir rahatsızlıktır. Kuşunuz kendini geriye doğru esnetiyor, kanatlarını kenara düşürüyorsa bu dışkılama yapamadığını gösterir bir davranıştır. Bu ilerlediğinde kuşun arka alt tarafı dışarıdan görülecek şekilde şişer. Kalitesiz kuş kumu kullanmak, suyun az tüketilmesi, sadece çekirdekle beslenme gibi etkenlerden kabızlık oluşabilir. Tedavi için ılık suyla ıslatılmış pamukla alt tarafını silmeli, sıvı yağla ıslatılan pamukla anüs çevresi yumuşatılmalıdır. Bunu yaparken anüse baskı uygulamayın, içeriye bir şey sokmayın. Gerekiyorsa bir veterinere gidebilirsiniz.

Yumurta tıkanması: Nadiren yaşanan bu sorunda, gereken vitamin ve mineral almayan kuşların yumurtası tam olarak gelişemediğinden, yumurtlama gerçekleşmez. Bu biyolojik bir sorundan kaynaklanabilir. Bu kuşunuz için ölüm riski taşımaktadır. Yumurtlama günü gelmeyen kuşlarda karın şişliği olur. Ancak bunu yumurta tıkanmasıyla karıştırmamalısınız. Yumurtlama günü olmayan kuşlar kafeslerinde rahatça dolaşabilir. Yumurtlama zorluğu çekenler ise, çok zor zamanlar geçirirler. Bu sorunda acilen veterinere gitmelisiniz. Tedavi için mutlaka cerrahi girişim uygulanmalıdır.

Mantar türevleri: Kafes kuşlarını etkileyen mantar hastalıkları candida albicans adındaki mantar yüzünden oluşur. Bu mantar normalde kuşların sindirim sisteminde bulunur. Bu şekilde enfeksiyona neden olmaz. Eğer mikroorganizma sayısı artar ya da sindirim sisteminde hasar olursa, gagasında, ayaklarında, solunum sisteminde ya da diğer bölgelerinde enfeksiyon oluşabilir. Mantar oluşumu için çeşitli etkenler vardır. Bunların başında kafes temizliğine dikkat edilmemesi, uzun süre antibiyotik kullanma, kursağın geç boşalması, A vitamini eksikliği, yanlış beslenme, stres gibi etkenler gelir. Belirtiler mantarın yerleştiği organa göre farklılık gösterebilir. Gaga bölgesinde olursa ağız kokusu ile beyaz plaklar meydana gelir. Genellikle alt ve üst gaganın birleşiminde enfeksiyon oluşur. Gaga kalınlaşarak, yem kursağa geç geçer. Sindirim sisteminin altına yerleşen enfeksiyonda, sulu dışkılama, kilo kaybı, depresyon ve iştahsızlık gibi etkiler oluşur. Solunum sistemi etkilendiğinde ses değişimi, solunum güçlüğü, erken yorulma gibi etkiler meydana gelir. Tedavisi veteriner kontrolünde mantar ilacıyla yapılmalıdır.

İç ve dış parazitler: Bunlar genellikle kedi ve köpek gibi hayvanlardan sultanlara geçer. Genellikle gagada beyaz tabaklanma ve ayaklarında pullanma olur. İlerlediğinde ayak tırnaklarında ve gagada şekil değişimi yapabilir. Ayrıca kuşunuz aniden kaşınmaya başlayabilir. Dışkısı da ip gibi sallanabilir ve poposunda bulunan tüylere yapışabilir. Bu belirtilerin olduğu kuşlarda hemen tedaviye başlanmalıdır. Parazit ilaçları uygun dozlarda kullanılmalıdır.

Göz enfeksiyonları: Temizliğine dikkat edilmeyen kafeslerden bulaşan bakterilerle göz çevresinde bulunan tüylerde dökülme, göz çevresinde kaşıntı, göz sulanması gibi belirtilerle oluşur. Bunu önlemenin yolu hijyene dikkat edilmesinden geçer. Göz çevresinde kullanılacak antibiyotikli krem ile ağızdan verilecek antibiyotiklerle bu rahatsızlık tedavi edilebilir.

Vitamin eksikliği ya da fazlalığı: Kuşlarınız vitaminleri eksik aldığında, hiç almadığında ya da fazla aldığı zaman bazı belirtilere maruz kalırlar. Öncelikle sultan papağanlarında gaga erimesi, gaga çevresinde şişlik ve gözlerde şişlik olduğunda A vitamini eksikliği olabilir. B vitamini eksikliğinde, kuşunuz felç olabilir, D vitamini eksikliğinde kemiklerinde sorun olabilir, E vitamini eksikliğinde kuşunuzda titreme ve yalpalama görülebilir. Sultanınızı yeteri kadar besleyemiyorsanız, suluğun içine biraz vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Bunu abartmamaya çalışın. Vitaminleri fazla almakta sakıncalı olabilir. Eğer kuşunuzu yeteri kadar beslediğinizi düşünüyorsanız, sağlıklı bir görünümü varsa vitamin takviyesine gerek yoktur. Ancak kış döneminde sultan papağanlarının iyi takip edilmesi gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 16.9.2014 02:20:47

Sultan Papağanı Hastalıkları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Sultan Papağanı Hastalıkları"

Barıs

Kuşum ara sıra hapşırıyo bu normalmi

018-5.-10

Kullanıcı oyu: 4,5

Gökmen

Halsizlik yaşıyor

018-5.-06

Kullanıcı oyu: 4,5

Hülya

Papağanım kafesinde düştü ve artık yemiyor içmiyor tıslar gibi ses çıkarıyor veteriner b vitamini verdi değişiklik yok ne yapabilirim

018-5.-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Kaan

Sarı kabarık duruyo

018-3.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Esra

Kemik hastalığı peki ne yapayım

018-3.-19

Kullanıcı oyu: 4,5

Nilgün

Sultan papağanım hasta oldu yemiyor su içmiyor nasıl bi tadavi uygulamam lazım bana yardımcı olurmusunuz

018-3.-09

Kullanıcı oyu: 4,5

Murat

Slm 6 aylık bir sultan aldım eve geldım ve 3 gündür daha sesini duymadım . Aldıgım petshopda hareketlı idi diğer sultanların yanında . Kafesın genelde zemınınde sabit duruyor . Benden korkuyor . Tüylerını kabartıyor veya gagasını kanadın altına alıp kımıldamadan beklıyor . Evin içine bıraktım belkı rahatlardiye . Odada ucup bir yere konuyor ve kımıldamadan biblo gibi dakikalarca duruyor . Bu olaylar hasta olduğunun belirtileri mi ? Yoksa yeni geldigi eve ve bize alışma evresi mi ?

018-3.-07

Kullanıcı oyu: 4,5

sedat

benim lutino cinsi bir sultan papağanım var halden aldık aldığımız yerde kafasında tüy yoktu neden die sorduk adamlar yavru dedi ondan dedi sonra eve geldiğimde bişi farkettim kuşumun kafasında kocaman bir yara var çok kötü ne yapmalıyım acil bilgi

018-3.-01

Kullanıcı oyu: 4,5

Ismail

Kuşum sürekli uyuyor çok hareketsiz acemi olduğum için ne derdi var bilemedim yardımcı olabilirmisiniz Teşekkür ederim

018-1.-09

Kullanıcı oyu: 4,5

Emirhan

Duvara çarptı yemek yiyor dolaşıyor fakat ucamiyor havaya atıyorum sadece birkaç kere kanat çırpıyor yere düşüyor ne yapabilirim

018-1.-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Emir

Papağanın uçarken yoruldu ve sonra duvara çarptı ve kanadında hafif çok az kanama oldu şu anda içmiyor yemek yiyor evde geziyor bir kaç kere havaya attım içmiyor direk yere iniyor o kanadına dokundurmuyor ne yapabilirim?

018-1.-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Sena

Benim kuşum sürekli arkdasını dönüyor sessiz duruyor küs gibi

2017-12-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Hatice

Merhaba kuşu dün aldım hiç yemiyor ishal ve hareket etmiyor gözünü de açmıyor neden

2017-12-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Gülay

Merhaba,Sultan papagi 6 aylik ishal ve soguk alkinligi var ne yapmam lazim

2017-12-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Hilal

Papağanım yeni geldi. Alissin diue pek ellemedim ürkütmedim devamli uyuyor 5 aylık olduğunu söylediler. Bugün baktim poposunda dışkı birikmiş. Neyi var anlamadim. Islak pamukla temizledim

2017-12-08

Kullanıcı oyu: 4,5

Misafir

Merhaba lar benim lutino m un ayagi dolaba sikisti 1 gündür ayagi sis ve modaydı ne yapmalıyım çok acil yanıt vermeniz gerekiyor

2017-12-05

Kullanıcı oyu: 4,5

hakan

sultan papaginim 3 haftadır bende sürekli kabarık duruyo antibiyotik uyguladım ama faydası yok yine aynı ve yem yemesinde hiç bir sorun yok bir yardim edin

2017-11-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Rabia

Sultan papağanımın dili kanıyor ne yapmalıyım yardim edin

2017-11-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Aybuke

Kusumun burnu kaniyor ne yapmalıyım yardim edinn

2017-11-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Seher

Merve hanım size inanamıyorum muhabbet kuşlarınızla sultan papağanını nasıl aynı yerde yalnız bırakabilirsiniz ? Çok sakıncalı dikkat edin.

2017-11-13

Kullanıcı oyu: 4,5

Merve

Sultan papağanm var burnu kızardı ve titriyor neden olablr

2017-11-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Merve

Dun muhabbet kuslarini sultan papagann kafesinin ustune koymustum sabh uyandigimda papaganimn kafes ortsunde kanlar gordum papaganimn kanadi kanamis ve tuylerini kopartmis acaba muhabbet kuslarindan rahatsz oldgu icin kendne mi zarar verdi ? Ne yapmam gerekir

2017-10-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Bilal

Surekli pusup uyuyor tuylerini kabartiyor ne yapmaliyim

2017-10-21

Kullanıcı oyu: 4,5

akif

benimki hapsuruyor ne yapmaliyim

2017-10-08

Kullanıcı oyu: 4,5

Abdullah tüzen

Sürekli tüyleri kabarık duruyor benim kuşumun ne yapmalıyım

2017-10-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Sude naz

Benim sultan papaganim bir ayagini kaldiriyo yani usumus onlari nasil sicak tutabiliriz (malum kiş geldi )

2017-10-01

Kullanıcı oyu: 4,5

Can

Mrb benim sultan papaganim surekli yumurtluyor fakat hic yavru alamiyoruz nedenini bilen varmi aceba sebebini bilen varsa lutfen bana yardimci olsun simdiden tskler

017-9.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

Bayram

Dişi sultan papaganim hep kabarik duruyor hep uyukluyor birde cok zayifladi ne yapmam lazim

017-9.-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Zeki

Merhaba dün bir çift sultan papağanı aldım. Dişi olanı dün gece den beri halsiz kafesin dibinde arada gözlemlediğim kadarıyla dışkısını yoyiyor. Erkek olanı gayet hareketli dişi olan için ne yapmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

017-9.-16

Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet

kuşum cıvık dışkılama, kabarık durma, sürekli gözlerini yumma gibi halsizliği var. patates haşlaması, yumurta veriyorum şırıngayla, ishal mi sizce? ishal ilacı almalı mıyım? gürütme, göz yumma var

017-9.-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Gagasını kesmek

Çok uzun olduğu için tamamen muhabbet kuşu mantığını yürüterek gagasını kestik yarım saat oldu hala oluk oluk kan akıyor ne yapmamız lazım kanı kesmeye çalıştım pamuk peçete yardımıyla ama tesiri olmadı lütfen yarım :/

017-8.-30

Kullanıcı oyu: 4,5

Enes

Ya usta benim bir sultanim vardi yumurladiktan sonra kafes icinde dışkılamyıp kafes dıșı dışkılamaya başladı ve sonuc olarak oldu aynisi yeni aldığım diside de goruluyor dıșkısı sulu ve parça parça katı ile dolu ne ypicagimi bilmiyorum ucuyorkaciyor hali iyi gibi ama git gide kotulesmesinden korkuyorum ustelik tum yumurtalari cikmasina rağmen hala rahmi șiș o şişi ovunca dedigim sekilde diskilio ne yapmaliyim

017-8.-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Göktuğ

hapşuruyordu ilaç aldım işe yaramadı hala hapşuruyor ne yapmalı yım

017-8.-27

Kullanıcı oyu: 4,5

limonnn

sultan papağımın tek gözünü açmıyor.gözünün etrafındaki tüyler sanki dökülmüş gibi ne yapmalıyım

017-8.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Emir altaş

Sultan papağanım hapşuruyor ne yapmalıyız ?

017-8.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Taner

Sultan papağanım sırtında şişlik var iltihap gibi yumuşak ne yapmalım

017-8.-14

Kullanıcı oyu: 4,5

Ayşe Parlak

Kuşumun gözünün kenarı kıpkırmızı ve sulanıyor ne yapmalıyım

017-8.-02

Kullanıcı oyu: 4,5

Ayten seyis

Kuluckadaki sultan papaganim köle kıvamında isal normalmi

017-7.-30

Kullanıcı oyu: 4,5

HIRCINTARCIN

Merhaba, benim kuşum son 1 gündür sürekli uyuyor, iştahsız, tüylerini kabartıyor. Hastalığı nedir?

017-7.-20

Kullanıcı oyu: 4,5

Wertyuiop

Kuşumu yeni aldım aşağı inip çıkıp duruyor sonra çok kabarıyor hapşırıyor ve dün gece ishal olmuş

017-7.-16

Kullanıcı oyu: 4,5

Nselxklsxk

Çok acil lütfen 1 saat önce falan sultan papağanıma misafirin çocuğu bir şişe deodorant sıkmış acaba bişey olur mu? Cevap verin lütfen acil

017-6.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Ummu

Kuşum çok hapsiriyor

017-6.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Kuş Manyağı

Benim sultan titriyor. İshal ve kusuuor ne yapmalıyım sabah çok iyiydi yeni alsim paikolojikmi acaba

017-6.-16

Kullanıcı oyu: 4,5

serkan asam

çok acıl lütfen cevap verin benim kuşum nasıl diyim arada bir uyuykluyor sonra isali var ne yapa bilirim lütfen sultan papağanı

017-6.-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Rahsan KAYKUNİ

Benm papağanım çok halsz ve tunkte durmyr ıkıde Bır yerını deysyr neyblrm ishalda oldu ve iştahsızlk var halszlk var yem yemyr az haslanmıs patates yedrdm yedı neypbılrm

017-5.-23

Kullanıcı oyu: 4,5

sultan

Merhaba benim sultan adlı papağanım var ve kendini kaşıyor ama kaşıdığı yerlerde (sırtı) yara oldu nedeni ve tedavisi nedir acaba?

017-5.-17

Kullanıcı oyu: 4,5

Ahmet

Bu sevimli kuşlar hastalandı mı çoğunlukla ölüyor malesef. Çok hassaslar. Hiç ıslak bırakmamak ve soğuktan uzak tutmak gerekiyor. İki papağanım iyi bakmama rağmen hastalanınca öldü. Çok sevimliler ama sonu hep üzüntü.

017-4.-14

Kullanıcı oyu: 4,5

şinasi

sarı renkli sultan papağanım var sanki boynunda kahverengi lekeler oluşuyor ve gaganın yanından kulaklara doğru bunun sebebi nedir ve halsiz gibi duruyor

017-4.-02

Kullanıcı oyu: 4,5

EREN

SULTAN PAPAĞANIM SABAHLARI UYUYOR ÖTMÜYOR VE KABARIK ÇOK KORKUYORUM

016-6.-25

Kullanıcı oyu: 4,5

üzgün

sultan papağanım sabah ishal olmuştu birşey yapamadım akşama ilaç aldım geldim durumu hiç iyi değildi ilaçla düzelir dedim ilacı verdim yine toparlanamadı ertesi gün sabah kalktım baktım ama yapacak hiç bir şey kalmamıştı saat 11 gibi öldü bir gün içinde gitti :(

016-1.-23

Kullanıcı oyu: 4,5

Aylin

papağanımın adı droma burnunu duvara çarptı kanıyor tam burun deliklerinin ortası ne yapmalıyım

016-1.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

limonnn

benim sıltan papağanım sürekli kabarık duruyor ve normalden az ses çıkarıyor acaba muhabbet kuşunu kıskanıp küsmüş olabilir mi

2015-12-07

Kullanıcı oyu: 4,5

güüneşşşşşş

papağanım bugün geldi.çok hareketli.bu normal mi?

2015-11-11

Kullanıcı oyu: 4,5

evren

merhaba sultanım dolap ve duvar arasına düşmüş fakat hareket etmiyor uyuyor devamlı ne yapmalıyım

2015-10-13

Kullanıcı oyu: 4,5

sinem

sultan papağanım bugün ishal oldu dışkısını sulu yapıyo çok korkuyorum bişey olucak diy ishilinin durması için napabilirim

015-7.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

kübra nur

sultan papağanıma bi tane eş aldım ancak aldığım eş daha önceden sallabaş hastalığına yakalanmış şimdi iyi ama yak felci var sanırım ayaklarını hareket ettiremiyor. onon iyileşmesi için ne yapabilirim ? bide diğer papağanıma geçer mi o hastalık ?

015-7.-12

Kullanıcı oyu: 4,5

bilinmeyen

papağanımın dışkısı kanlı,burun delikleride eskisi gibi değil kanlı,hiç kımıldamıyor yemekten ve içmekten kesildi,çok halsiz,gözlerini kapatınca titriyo uyuyamıyo,hareketleride değişti çok huysuzlaştı eskiden yanımdan ayrılmazdı şimdi ise elimi ısırıp kaçıyor,lütfen bir çare bulun bilen varsa söylesi çook dua ederim

015-7.-08

Kullanıcı oyu: 4,5

ömer

sultanımı yeni aldık dün gece eve geldi, biraz da geç yattı. bugün ilk günü. ara sıra çığlıklar atıyor. bu alışma süreci midir yoksa hastalık mıdır. fazla zararı olur mu. çözüm ne olur??? lütfen,cevaplarsanız sevinirimçok korkuyorum. kafesinin yuvarlak olmasının bi sonucumudur acaba??

015-4.-19

Kullanıcı oyu: 4,5

SUZAN KANBAY

SULTAN PAPAĞANIM cok kaşınıyor bu esnada kepek gibi döküntüleri oluyor sadece kanatlarının altında tuy dibi gibi bi goruntu var ve surekli oraları kaşıyor

015-3.-13

Kullanıcı oyu: 4,5

hasan yalçın

sultan papağan 2ğün önce yumutaladı bugün kafesinyanına gittim papağan ayağa kalkamıyor ne yapmam gerek

015-2.-01

Kullanıcı oyu: 4,5

nimet polat

iki tane sultan papaganım veteriner ölmezler dedi ama ikiside öldü maalesef artk anladm ki kuş hasta olunca kurtulmuyo...

2014-12-18

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sultan Papağanı Sürü Davranışı

Tipik davranışlar genelde tehlike anlarında gözlemlenir. Bir tanesi aniden havalandığında diğerleri de kaçınılmaz bir şekilde onu takip ederler. Biri bağırmaya/ötmeye başladığında, diğerlerinin algıladığı bu tiz ses ve arayış çağr...

Sultan Papağanı Öpüşme

Karşılıklı olarak gagaların birbirlerine sürtünmesidir. İnsan gözüyle bakıldığında aynen öpüşmeye benzeyen bu işlem, esnasında çiftler birbirine bıcır bıcır zarif dokunuşlarla ve seslerle bir şeyler anlatıyor gibidirler. B...

Sultan Papağanı Türleri

Sultan Papağanı Türleri, Sultan Papağanı, papağan çeşitleri içerisinde sevimli yapılarıyla en fazla tercih edilen ve en çok da sevilen papağan türlerinden biridir. Sultan Papağanı özel bir bakım ve ilgi gerektirmez. Köken olarak A...

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek

Bu da sık rastlana bir davranış biçimidir. Yenmiş olan yem püre şeklinde kursaktan geri gelir ve eşin gagasından ağzına kusulur. Yanlız bu şekilde erkek-erkek, dişi-dişi ve erkek-dişi de birbirini yemler. Aslında bu davranış biçim...

Sultan Papağanı Evcilleştirme

Sultan Papağanı, Avustralya kökenli, sorguçlu, yanakları kırmızı kumru büyüklüğünde bir hayvandır. Sarı, gri ve alaca renkli olan çeşitleri vardır. 25-30 cm boylarında ortalama 30 yıl ömürleri olur. Süsüne düşkün, kendini beğenmiş...

Sultan Papağanı Kaşıma

Sultanlarda en sevilen davranıştır.Yalnız bu sadece çiftleşme işareti olarak algılanmamalı yani bu daima karşı eş arayışı davranışı değildir. Aksine erkekler de birbirini kaşımayı severler. Bu davranışta genelde kafa aşağı...

Sultan Papağanı Üretimi

Sultan papağan üretimi. Sultan papağan kuş türleri içerisinde, sevimli ve cana yakın yapısı ile en çok tercih edilen kuşlar arasındadır. Sultan papağan beslemeye karar vermişseniz bilmeniz gereken en önemli husus, bu papağanların...

Sultan Papağanı Yaşam Alanları

Sultanlar sürü halinde yaşayan türlerdendir. Bu sürüler o kadar büyüktür ki, gökyüzünü karatacak kadar geniş alan kaplarlar. Tohumla beslenen türler olduklarından, yiyecek arayışı içinde genelde sürü halinde yaşamak tipik bir davr...

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir, Bu papağan türü kakadugiller ailesine ait olan gri, sarı ve beyaz renkleri olan ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bir kakadu papağan çeşididir. Yanak bölgelerinde ve kulak bölgesinde yer alan tur...

Sultan Papağanı Banyo

Sultan Papağanı Banyo; Bu kuş türleri özellikle de banyo yapmaya bayılırlar. Sultan papağanları banyo yaptırır iken izlemek ise apayrı bir keyiftir. Sultan papağanları banyo yaptırmak için çokta uğraşmanıza gerek yoktur. Bu kuşlar...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Sultan Papağanı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018