Sultan Papağanı Yumurtası Bakımı
07 Temmuz 2024

Sultan Papağanı Yumurtası Bakımı

Sultan Papağanı Yumurtası

Sultan papağanlarının üreme dönemi genellikle ilkbahar aylarında başlar. Sağlıklı bir sultan papağanı, üreme döneminde yaklaşık olarak 5 kez çiftleşir. Bu çiftleşme döneminden 15 gün sonra, dişi sultan papağanı ilk yumurtasını bırakır. İlk yumurtadan sonra, birer gün ara ile yumurta bırakmaya devam eder. Sultan papağanı yumurtasının kuluçka süresi ortalama olarak 18-20 gün sürer. Bu sürenin sonunda yumurtadan yavru çıkar.

Sultan papağanının yalnız olması doğru değildir. Öncelikle kuşunuzla eş seçimi yapmanız gerekir. Sultan papağanları tek eşli kuşlardır; bu nedenle doğru eşi seçmek önemlidir. Bu şekilde sağlıklı bir sultan papağanı yumurtası elde edebilirsiniz.

Sultan Papağanı Çiftleştirme

Yeni aldığınız papağanı, mevcut papağanınız ile aynı odaya ancak ayrı kafeslerde koyarak birbirlerine alışmalarını sağlayın. Bir süre sonra kafesleri birbirine yaklaştırın ve hareketlerini izleyin. Eğer agresif davranışlar görürseniz ve bu davranışlar devam ederse, kuşlar birbirine uyum sağlamamış demektir. Bu durumda yeni bir eş denemesi yapmanız gerekir. Eğer kuşlar ötüşüyor ve birbirlerine yaklaşıyorsa uyum sağlamışlardır. Bu durumda geniş bir kafes içine yan yana yerleştirin.

Sultan papağanı yumurtası bırakabilmek için bir yuvaya ihtiyaç duyar. Uygun bir yuvayı kafese yerleştirin. Kafesi kuluçka süresi ve sonrasında rahatsız etmeden temizleyebileceğiniz çekmeceli olanlardan tercih etmelisiniz. Aksi takdirde rahatsız olan papağanlar, yumurtalardan ve yavrularına bakmaktan vazgeçebilirler.

Bu süreçte papağanların beslenmesine dikkat etmeli ve yumurta maması vermelisiniz. Oda sıcaklığı ve kafesin ışık alma süresi önemlidir. Kuşlar her gün ortalama 14 saat ışık almalıdır. Böylelikle, mevsimin üreme mevsimi olduğunu düşünürler. Oda sıcaklığı 25-30 derece arasında tutulmalı, nem oranı ise %55 civarında olmalıdır. Çiftleşme için en uygun zaman olan ilkbahar döneminde bu değerler doğal olarak oluşur.

Çiftleşme döneminde erkek kuş, dişi kuşa doğru yüksek sesle sık sık ötüşler yapmaya başlar. Yumurtlama döneminden önce erkek kuş yuvalığın içerisine girip çıkar ve yuvalıkla ilgilenir. Papağanlar için aynı anda kafese banyoluk takmanız, erkek kuşun daha kolay yuva hazırlamasına yardımcı olur. Çiftleşme öncesinde erkeğin dişi kuşa yaptığı kur hareketlerinden çiftleşmenin yaklaştığını anlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı Yavrularının Büyümesi

İlk çiftleşmeden 10-15 gün sonra dişi papağan, ilk yumurtayı yuvaya bırakır ve birer gün ara ile yumurtlamaya devam eder. Sultan papağanı yumurtası ortalama 4 adet olur. Normal şartlarda 18-20 gün arasında yavru, yumurtadan çıkar. Sağlıklı bir sultan papağanı yumurtasından çıkan yavru, 17. günde cik ciklemeye başlar ve canlanır.

Kuluçka döneminde papağanlar için düzenli besleme ve banyo ihtiyaçlarını karşılama dışında sahiplerin yapabileceği pek bir şey yoktur. Son yumurtlamadan sonra 25 gün içinde çıkmayan yumurtalar dikkatlice kırılarak incelenir ve problemin ne olduğu anlaşılmaya çalışılır. Anne ve baba için yumurta maması, sebze, haşlanmış patates ve meyve her zaman hazır olmalıdır.

Yavrular, anne ve baba tarafından beslenmelidir. Kulaktan dolma bilgiler ile yavruları kendi eliyle beslemek yanlıştır. Anne ve babanın gırtlağında bulunan bazı salgılar yavrular için çok faydalıdır. El ile beslenen yiyecekler aynı değerleri taşımayacağı için elle beslemeye çalışmak, papağanların yavrularına bakmaktan vazgeçmelerine neden olabilir.

Yavru papağanların 7. günde gözleri açılır, 14. günde tüylenme başlar. 21. günde göğüs kafesi tamamlanmaya başlar ve nihayet 28. gün civarında yuvadan çıkacak duruma gelirler. 4. haftada yuvadan çıkan yavrular zeminde vakit geçirir ve anne babaları tarafından beslenmeye devam edilir. 5. haftada kendi başlarına yemeye başlayabilirler. 8. haftaya kadar anne ve babaları ile kalmaları iyi olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nurçin

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, dün yumurtaların birinden ses geliyordu. Ancak bugün hem ses kesildi hemde anne yumurtalardan kalktı. Canlanan sultan papağanı yumurtası sonradan ölürmü? Ses neden kesilmiş olabilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nurçin Hanım,

Yumurtadan gelen seslerin kesilmesi ve annenin yumurtadan kalkması, maalesef embriyonun yaşamını yitirdiğine işaret edebilir. Sultan papağanı yumurtaları bazen çeşitli nedenlerle gelişimlerini tamamlayamayabilirler. Bu nedenler arasında uygun sıcaklık ve nem koşullarının sağlanamaması, genetik problemler veya enfeksiyonlar bulunabilir. Yine de kesin bir sebep belirlemek zor olabilir.

Geçmiş olsun dileklerimle.

soru

Orhan

15 Nisan 2024 Pazartesi

Yumurtaya bakarsak zarar olurmu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Orhan Bey, yumurtaya bakmak zararlı değildir. Ancak, yumurtanın bozulup bozulmadığını anlamak için bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Örneğin, yumurtayı su dolu bir kaba koyarak tazeliğini kontrol edebilirsiniz; taze yumurta batarken bayat olanlar yüzer.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Öpüşme

Sultan Papağanı Öpüşme

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Kafesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sultan Papağanı Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Temizlik

Sultan Papağanı Temizlik

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Banyo Ortamı ve Faydaları Nelerdir?

Sultan Papağanı Banyo Ortamı ve Faydaları Nelerdir?