Dişi Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri
26 Haziran 2024

Dişi Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Dişi Sultan Papağanı

Dişi Sultan Papağanı, sevecen yapısı sayesinde papağan türleri arasında en çok tercih edilen kuşlardan biridir. Kakadugiller familyasına ait olan bu kuşlar, Avustralya kökenlidir ve Latince ismi "Nymphicus hollandicus"tur. Sultan papağanı, Avustralyalı gezginler aracılığıyla Hollanda üzerinden ülkemize ulaşmıştır. Genellikle sarı, beyaz ve gri renklerde bulunurlar ve sekiz farklı türe sahiptirler: Albino, Grey, Lutino, Cinnamon, White Face, Pied, Pearl ve Silver. Bu türler arasında en az rastlananı Albino'dur.

Sultan papağanlarının karakter özellikleri gereği özel bir ilgi ve bakım talep etmezler. Onlara gösterilen ilgi ve sevgi sayesinde insanlarla çok kolay iletişim kurabilen canlılardır. Diğer kuş türleriyle karşılaştırıldığında daha fazla davranış birliği gösterirler ve büyük bir kısmı aynı davranışları sergileyerek aynı şeyleri anlatmaya çalışırlar. Bunun en büyük nedeni sürüler halinde yaşamaları ve sosyalleşmeyi sevmelerinden kaynaklanır. Örneğin, alt gagalarını sağa ve sola hareket ettirerek ötüşürler. Bu hareket sadece Sultan papağanlarına özgüdür. Ayrıca, bu papağanların ayaklarında tüyler olmadığı için ortamın ısısı 25 derecenin altına düştüğünde ayakları üşür. Bu nedenle ayaklarını altına alarak ısıtmaya çalışırlar. Bu davranış biçimi Sultan papağanları için olağan bir durumdur.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanlarının diğer kuşlardan en farklı özelliği konuşmaya olan yatkınlıkları sebebiyle daha az ötmesidir. Sultan papağanının cinsiyet ayrımı ötüş ve tüy rengi farklılığı sayesinde yapılır. Dişi Sultan papağanı, erkeklere oranla daha sakin ve sessizdir. Arada sırada hafif seslerde ötüşler sergiler, ancak şamatalı ve gürültücü değildirler. Erkek Sultan papağanı ise dişiyi çiftleşmeye ikna etmek için değişik şekillerde, yüksek veya alçak seslerde ötüşler sergiler. Erkek papağan, dişiye kur yapmaya yaklaşık olarak 6 aylıkken başlar. Genelde ayaklarının üzerinde zıplayarak ve farklı şekillerde öterek dolaşır. Bazı zamanlarda ise dizeler halinde sesler çıkarabilir. Dişi Sultan papağanları ise erkeğin ayağını hafifçe ısırarak öne doğru uzanır ve çiftleşme pozisyonuna geçer. Bu davranış sayesinde çiftleşme isteğini belirtir. Kafeste tek olarak yaşayan dişi papağanlar öne doğru uzanır ve kanatlarını yana düşürüp çiftleşmek için bekler. Bazen agresif bir şekilde yüksek ötüşler de sergileyebilirler. Bunun nedeni kafeste tek başına oldukları ve bundan hoşlanmadıkları içindir.

Sürüler içinde ya da kafeste çift olan papağanlar arasında bu şekilde ötüşlere rastlanmaz. Ayrıca, tek başına beslenen papağanlarda tüy yolma sorunu da gözlenir. Çift olarak beslenen Sultan papağanları sorunsuz bir şekilde evcilleştikleri için genellikle bu şekilde beslenmeleri tavsiye edilir. Ayrıca, tüy rengine bakılarak cinsiyet ayrımı melez olmayan Sultan papağanlarında daha kolaydır. Genellikle erkek papağanların gözlerinin çevresi sarı tüylerle kaplı iken dişilerininki ise beyaz ve gri renkli tüylerle kaplıdır. Sultan papağanlarının cinsiyetleri 9 aylık oldukları zaman tüy değişimi sonrasında en doğru şekilde anlaşılır. Papağanın baş kısmındaki renkler ve kuyruğun alt kısmındaki en uzun tüyünde bulunan enine çizgiler en belirleyicidir. Bu çizgiler ve renkler sadece dişi Sultan papağanda görülür. Dişi Sultan papağanına tepeden bakıldığında kafa şekilleri erkeklere oranla oldukça enlidir. Dişilerin kafa yapısı daha yuvarlaktır. Dişilerin kafası gri renkte ve yanaklarda soluk kırmızı renkte küçük bir leke bulunur. Erkeklerin ise kafası sarı renkte ve yanaklarda oldukça belirgin kırmızı lekeler bulunur. Son olarak, Sultan papağanlarının davranışlarına ve tavırlarına bakılarak da cinsiyet ayrımı yapmak mümkündür. Dişi papağanlarda ilk tüy dökümünden sonra tüylerdeki benekler yok olur. Erkeklerde ise tüylerdeki benekler kaybolmaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkek Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Erkek Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Gaga Bakımı

Sultan Papağanı Gaga Bakımı

Sultan Papağanı Hastalıkları

Sultan Papağanı Hastalıkları

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Eğitimi

Lutino Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Lutino Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri