sultanpapagani.gen.tr
Sultan Papağanı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarSultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Fiyatları, En çok tercih edilen evcil kuş türlerinden biri olan Sultan Papağanı, Avusturalya kökenlidir. Latince ismi Nymphicus hollandicu'dur. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu kuşlar doğal ülkeleri olan Avusturalya'dan gezginciler sayesinde Hollanda'ya götürülmüş olup, burada da daha sonra ilk olarak "üretimine" geçilmiştir. ve dünyaya ihraç edilmiştir. Hala günümüzde de PetShop'lardaki Sultancıkların bir çoğu Hollanda'dan getirtilmektedir. Ülkemizde ilk zamanlar muhabbet kuşu beslemekle başlayan evcil kuş sahipliği daha sonra alternatif arayışlar sonucu insanları bu türe yönlendirmiştir. Sultan Papağanlarının üst türü Paraket adı verilen türdür. En çok beslenen türleri ise, Lutino'lar ile Gray'lerdir. Rengarenk tüyleriyle ayırt edilen bir çok Sultan çeşitleri bulunmaktadır. Fakat hepsi genel olarak boy, kilo vb özellikler bakımından aynıdırlar. Sultan Papağanını diğer evde beslenen kuşlardan ayıran en büyük özelliği ise, evcilleşmeye ve konuşmaya daha yatkın olmalarıdır. Özellikle insanlara yakınlıklarıyla tanınırlar. Diğer evcil kuşlara oranla daha az ötmeleri de tercih edilmelerinde büyük rol oynamaktadır. Sultan Papağanları çeşitleri ise şunlardır, Grey, Lutino, Cinnamon, Albino, Whiteface, Pied, Pearl, Silver En nadir rastlanan türü Albino'dur. Albino'dan sonra ise, Whiteface türüdür.

 Türleri:

Sultan papağanı, yanaklarındaki turuncu (kulak bölgesindeki) tüylerden ayırt edilirler. Bu tüyler soluk olursa dişi, koyu renkteyse erkek olur. Genelde erkeklerin göz çevresindeki tüyler sarıdır, dişilerde ise, beyaz ve gri renklerde olur.

Beslenmesi:

Darı karışımları ile çiğdem yemektedir. Ayrıca biber, lahana, salatalık gibi mevsim sebze ve meyveleri de verilebilir. Avokado kesinlikle zehirlidir. Ele alıştırmak için dal zarı ve kiraz sapı gibi besinler kullanılabilir. Çekirdek, kuru incir içi, armut sapı, kiraz sapı, v.b besinleri oluşturur. Erkekler konuşturulabilir. Ekmek ve çekirdek gibi yiyecekler vererek insanlara alıştırılabilirler. Kalabalığı severler, kafeste kapalı kalmaktan hiç hoşlanmazlar, erkeklerin çeneleri çok kuvvetlidir.

Bakımı:

Sultan Papağanlarının anavatanı Avusturalya'dır.

Sultan Papağanı Fiyatları

Ağırlıklı olarak gri renklidir. Sarı ve kahverengi tonlarına sahiptirler. Evde bakılmaya uygundur. Diğer papağan türlerine göre daha sakin hayvanlardır. Evlerde bakmak için uygun bakım ortamlarının hazırlanması gerekmektedir. Çift bakılmasında yarar vardır. Hayvan yalnız kalmamış olur. Tüylerine aldanmayın soğuğa karşı pek iyi durumları yoktur. Oda sıcaklığı 15'in altına düşerse tehlike zilleri çalmaya başlar.Genelde konuşmazlar. erkekleri insan sesi, ıslık, benzeri taklit edebilir. Ancak dişileri, çok tek düze ıslıkımsı bir ses çıkartır. Erkek-dişi ayrımını yapmak genelde çok zordur ancak belli mutasyonlarında yanak rengine ve ötüşe bakılabilir.

Ömür:

Genellikle 20 seneden fazla yaşarlar. Rekor 31 senedir.

Barınma:

50*50*40 boyutlarında veya boyutlarına yakın kafes yeterli olacaktır. Ancak eğer çift beslemeyi düşünüyorsanız, 50*50*50 ve daha büyük olmalı. Yuvarlak kafesler, hayvanlarda psikolojik sorunlara yol açmakta ve sağlıksız, tellerin ise yatay olması kuşların ayaklarını güçlendirmekte tırmanma aktivitesini onlara yaptırmaktadır. En azından alacağınız kafesin tellerinin 2 yüzü yatay olmalı. Kafeslerde öncelikli olarak tahta ve yuvarlatılmış tünekler kullanılmalı ve tüneklerin üstüne dışkı yapışmayacak şekilde dağıtılmalıdır. Eğer tahta tünek imkanı yoksa yuvarlak plastik tünekler kullanılmalıdır. Eski tip içi boşluklu çevirmeli tünekler yaralanmalara sebep olmaktadır. Küçük kafeslerde bakılması, hayvana kötülük yapmak demektir. Açık hava ve kapalı alanda uçabileceği alanlar varsa sultan papağanını beslemekte yarar vardır. Çift olarak beslerken seçebilmesi ve kendini güvende hissedebilmesi için iki üç tane yuva hazırlanmalıdır. Kendini güvende hisseden hayvan yumurtlayarak çoğalabilmektedir.

Fiyatları:

Pet shoplar da, 70-120 TL civarı değişiyor. Üreticisinden yavru olarak alınırsa, en az 150 TL civarı  isterler. Erkekleri iyi bit eğitimle 5-10 kelime ile konuşup, çeşitli ıslıklar çalabilir. Dişileri çok nadir konuşur. Oldukça ilgi isteyen kuşlar iyice araştırılarak almanızı öneririz. 

Yayınlanma Tarihi : 23.2.2014 12:04:41

Sultan Papağanı Fiyatları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Sultan Papağanı Fiyatları"

Bugo

Ben bakmayı istiyorum bu makale dahada istememe sebep oldu

017-9.-14

Kullanıcı oyu: 4,5

Rahşan kaykuni

Sarı renkte ayağında bılezık oln papagan fıyatı

017-9.-12

Kullanıcı oyu: 4,5

gül

bir çift sultan papaganım var ve yumurtladılar 7 tane yumurtamız oldu bir civciv sesi duyduk ama ertesi gün sesi olmadı galiba öldü diger bir yumuarta tepesi siyahlaştı ve cıkmadan öylece kaldı acaba diger yumurtalardan civciv çıkarmı yardımcı olabilirmisiniz

017-8.-07

Kullanıcı oyu: 4,5

Kerem

Bisey dicem.sultan ve cennet papağanı yavru fiyatları

017-7.-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Yaşar efe

bende alacagım ama kafesim yuvlak telleri yanlamalı kafesi yinede degiştirmelimiyim

017-7.-06

Kullanıcı oyu: 4,5

Bahar

Almak istiyorum ama ne kadar

017-6.-30

Kullanıcı oyu: 4,5

ezgi

sultan papağanalıcam en ucuz fiyatı ile

017-4.-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Sıla

Grey sultan papaganlarina hastayım müthiş renkleri var♡♡ 1 haftaya yakın bir süreden sonra alacağım inşallah :)

017-4.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

SERKAN

eminönünden bir kuşçudan sultan papağanı aldım kızıma ama 1 hafta sonra öldü.kuşçu 2.papağanı verdi oda öldü.acaba evde gündüzleri yanlız kalınca yavru üzüntüdenmi ölüyo yardımcı olursanız sevinirim.

016-9.-23

Kullanıcı oyu: 4,5

mehtap

erkek sultan papağanım var onun yanına bir dişi arıyorum.

016-4.-22

Kullanıcı oyu: 4,5

yok

Benim kuşumu çifleştirecek kuş arıyom varan varsa söylasın

016-3.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

yunus emre değirmenci

üctertsiz sultan papağan arıyorum hayvanları çok seviyorum ama sultan papağanınada merakım var varsa vermek isteyen alabilirim

016-2.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

papağancı

bu kuşlar çok hassas. dikkatli olun. insanın kusu olunce kendini yalnız hissediyo...

016-1.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

papagan arıyorum

ücretsiz sultan papagan yavrusu arıyorum kuşları çok seviyorum

016-1.-11

Kullanıcı oyu: 4,5

talet uğraş

türlerini anlatırken cinslerini anlatmışsınız. türleri:1) LUTİNO SULTAN PAPAĞANI:

Beyaz renkli olup, yanağında turuncu beneği olan cinstir. Sarı pigmentleri de bulunur. Ayakları pembe renktedir. Renklerine bakılarak cinsiyet ayırımı yapmak çok zordur..
[Resim: 34ozqc1.jpg]2) CINNAMON

Cinnamonlar isimleri kahverengimsi gri renginden alır. Kanatlarının kenarlarında beyaz şeritler vardır. Cinsiyetlerini yüzlerinin renginden anlamak mümkündür. Erkeklerin yüzleri açık renk olur.
[Resim: 34e3qk6.jpg]3) NORMAL GREY

Diğer Tüm mutasyonların atası olarak görülür. Olgun dişi ile erkeği yüz renklerinden ayırmak mümkündür. yavru iken hem dişi hem erkek dişi gibi gözükür. Ama olgunlaştıkça erkeğin yüz rengi açılır.
[Resim: 29ys2zp.jpg]4) PEARL

Kanatlarda, ensede, sırtta taneler vardır. Tonlara göre sarı ve altın pearl diye adlandırılır. White face olan pearl sultanlar, gümüş pearl diye de isimlendirilir. Erkek pearl sultanlar olgunlaştıklarında renk değiştirir.
[Resim: xnultt.jpg]5) PIED

Gövde renk tonu beyaz ve sarı renkler arasında arasında olup kanatlarda simetri derecesinde koyu renk işaretler vardır. 3 çeşidi vardır. Light pied (daha çok gri ve tarçın renkler hakimdir. vücutta sarılık azdır) , heavy pied (Vücüdunda daha çok sarı renk hakimdir, işaretler azdır), clear pied (daha çok lutino ile karıştırılan bu sultanlarda, işaret yok denecek kadar azdır. Koyu renk ayaklarından pied oldukları anlaşılır)
[Resim: 2z7hi5u.jpg]6) WHITE FACE

Gri ve beyaz renklerde olup, yanağında beneği yoktur. Erkekler white face sultan olgunlaştığında yüzü beyaz döner...

015-8.-24

Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet

ben sultan papaganı aldım bir hafta oldu degişik ıslık türleri ögrettim çok eglenceli

015-7.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

sıla

bizim sultan papanımız hiç konuşmuyor ama çok tatlı

015-7.-16

Kullanıcı oyu: 4,5

arda

şeref papağanının gagasında bişey varsa erkektir dişi ise gagasında birşey olmaz benimde papağanım vardı adı fırfır piknikte kaçırttık :(

015-3.-09

Kullanıcı oyu: 4,5

gizemnaz

benim papağanımı yeni aldım ancak satıcı erkek olduğunu söyledi başka bir sultan besleyen abi de kesinlikle dişi olduğunu söylüyor dişileri bacakları açık duruyormuş ve kuyrukları erkeklere göre daha uzunmuş sizce hangisi benim kuşumun kuyruğu uzun ve çok hareketli üstelik almama 1 gün olmasına rağmen bana çok alıştı kokum olmayınca ötüyor bu iyi bir şey mi

2014-12-22

Kullanıcı oyu: 4,5

mirza

Sultan kuşu cennet papagının 2 katıdır.
Sultan kuşu çok yaşamaz gibi görükür aslında 25 sene yaşar

2014-11-26

Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet fatih

ya bn simdi kafes alacak durumda deilim bn de eskiden muhabet kusu wardı onun kafesinde 2 gün kalsa yetermi hayvanı ewde salacam hep ewde gezse olrmu sadece 1 odada

014-8.-29

Kullanıcı oyu: 4,5

şeref

bugün aldım birtane alırken sormadım dişimi erkekmi şimdi araştırdım anlamadım dişimi erkekmi başındaki tüyler 6tüy dikiliyor turuncu lekeler ne acık ne koyu nasıl anlıcam ben bunu

014-7.-13

Kullanıcı oyu: 4,5

salih

çok doğru ilk önce araştırıp alın ve gerçekten bu kuşu besleyebileceğinize inanmalısınız.eğer besleyemecekseniz kuşu alıp eziyet etmeyin.burda en önemli kafestir.kafes iyi olursa kuş o kadar rahat olur küçücük kafes olursa kendisini huzursuz bulur ve size alışmaz gerçekten evde beslenebilen kuştur.çok ötüp etrafı rahatsız etmez.erkek alacaksanız ilerde ötüp konusabilir ama sessiz konusur merak etmeyin jaklar gibi bağırmazlar. evde beslenebilen bir kuş türüdür bunu bilin yeter

014-5.-06

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Sultan Papağanı Sürü Davranışı

Tipik davranışlar genelde tehlike anlarında gözlemlenir. Bir tanesi aniden havalandığında diğerleri de kaçınılmaz bir şekilde onu takip ederler. Biri bağırmaya/ötmeye başladığında, diğerlerinin algıladığı bu tiz ses ve arayış çağr...

Sultan Papağanı Öpüşme

Karşılıklı olarak gagaların birbirlerine sürtünmesidir. İnsan gözüyle bakıldığında aynen öpüşmeye benzeyen bu işlem, esnasında çiftler birbirine bıcır bıcır zarif dokunuşlarla ve seslerle bir şeyler anlatıyor gibidirler. B...

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek

Bu da sık rastlana bir davranış biçimidir. Yenmiş olan yem püre şeklinde kursaktan geri gelir ve eşin gagasından ağzına kusulur. Yanlız bu şekilde erkek-erkek, dişi-dişi ve erkek-dişi de birbirini yemler. Aslında bu davranış biçim...

Sultan Papağanı Türleri

Sultan Papağanı Türleri, Sultan Papağanı, papağan çeşitleri içerisinde sevimli yapılarıyla en fazla tercih edilen ve en çok da sevilen papağan türlerinden biridir. Sultan Papağanı özel bir bakım ve ilgi gerektirmez. Köken olarak A...

Sultan Papağanı Evcilleştirme

Sultan Papağanı, Avustralya kökenli, sorguçlu, yanakları kırmızı kumru büyüklüğünde bir hayvandır. Sarı, gri ve alaca renkli olan çeşitleri vardır. 25-30 cm boylarında ortalama 30 yıl ömürleri olur. Süsüne düşkün, kendini beğenmiş...

Sultan Papağanı Kaşıma

Sultanlarda en sevilen davranıştır.Yalnız bu sadece çiftleşme işareti olarak algılanmamalı yani bu daima karşı eş arayışı davranışı değildir. Aksine erkekler de birbirini kaşımayı severler. Bu davranışta genelde kafa aşağı...

Sultan Papağanı Üretimi

Sultan papağan üretimi. Sultan papağan kuş türleri içerisinde, sevimli ve cana yakın yapısı ile en çok tercih edilen kuşlar arasındadır. Sultan papağan beslemeye karar vermişseniz bilmeniz gereken en önemli husus, bu papağanların...

Sultan Papağanı Yaşam Alanları

Sultanlar sürü halinde yaşayan türlerdendir. Bu sürüler o kadar büyüktür ki, gökyüzünü karatacak kadar geniş alan kaplarlar. Tohumla beslenen türler olduklarından, yiyecek arayışı içinde genelde sürü halinde yaşamak tipik bir davr...

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir, Bu papağan türü kakadugiller ailesine ait olan gri, sarı ve beyaz renkleri olan ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bir kakadu papağan çeşididir. Yanak bölgelerinde ve kulak bölgesinde yer alan tur...

Sultan Papağanı Banyo

Sultan Papağanı Banyo; Bu kuş türleri özellikle de banyo yapmaya bayılırlar. Sultan papağanları banyo yaptırır iken izlemek ise apayrı bir keyiftir. Sultan papağanları banyo yaptırmak için çokta uğraşmanıza gerek yoktur. Bu kuşlar...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Sultan Papağanı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018