Sultan Papağanı Temizlik
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sultan Papağanı Temizlik

Bu konuyu 3'e bölebiliriz,


Malzemelerin Temizliği


Kuşumuzu içine koyacağımız kafes, tünekler, yemlikler ve her şey ilk kullanımdan önce yüksek ısıda yıkanmalı ve temizlenmelidir. Çünkü petshoplardaki mikrop ve bakteriler bu malzemeler ile kolaylıkla evimize gelebilir. Bu ilk temizliğin yanında kuşumuzun yemlik ve suluklarını her gün yeniden doldurmalı ve doldururken de mutlaka yıkamalıyız. Özellikle suluk her gün güzelce yıkanmalıdır ki içi yosun tutmasın. Ayrıca haftada 1 veya 2 kerede kafesin altı ve tünekler temizlenmelidir.


Çevrenin Temizliği


Sultan Papağanlarının tüy yapısı 2 katmandan oluşur. Bunlardan birinci katman dışarıdan da görünen renkli ve büyük tüylerdir. Bu tüyler dökülürken bir problem yaratmazlar, çünkü kısa süreli ve belirgin olarak dökülürler. İkinci katman ise bu türlerin altında olan beyaz pelüş tüylerdir. Bu tüyler bazı dönemlerde fazla bazı dönemlerde az da olsa sürekli olarak dökülürler ve küçük olmalarından dolayı kafesin dışına uçup odaya yayılabilirler. Bu çevresel bir kirlilik yaratacaktır. Özellikle kendi tüylerini düzelttikten sonra silkindiğinde üzerinden bolca bu tüylerden çıkabilir. Bu önlenemez bir durumdur. Bu tüyleri evden temizlemenin en kesin ve kısa yolu su filtreli elektrik süpürgeleridir. Normal süpürge bu tozları bazen tutamayabilmektedir.


Kuşun Temizliği


Sultan papağanlarının tüy temizliği oldukça basit ancak önemlidir. Sultan papağanları temizlik işlerini aslında kendileri her gün yaparlar. Biz sahiplerinin yapması gereken ise sıcak yaz günlerinde her gün, kışın ise haftada bir veya iki kere çiçek ıslatma spreyiyle kuşlarımızı birazcık ıslatmaktır. Bu ıslatma işini ılık su ile günün ortasında ya da sabah yapmamız kuşumuzun sağlığı için iyi olacaktır. Üzerine 4-5 kere su sıktığımız kuş, bu su ile bütün tüy temizliğini yapacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken şey bu ıslatma işini kuşun uykusu öncesi yapmamamız ve kuşu, ıslandıktan sonra sıcak bir odada bulundurmamızdır. Sultan papağanlarının tırnaklarının ve gagalarının bir dış müdahale ile temizlenmesi ya da kesilmesi söz konusu değildir. Doğru kalınlıktaki (Kalorifer borusu kalınlığında) ve ağaçtan tüneklerde kuşlar hem gagalarını hem de tırnaklarını temizler ve kısaltırlar.

Sultan Papağanı Temizlik Yorumları

soru

sadık

12 Eylül 2014 Cuma

tırnaklarını kesmeyin diyorsunuzda veteriner kesilmeli diyor

Cevap yaz
soru

Kerim

03 Mayıs 2017 Çarşamba

Sultan papağanlaro kendi başlarına suda yıkanırlar sizin ona ılık su getirmeniz yeterlidir siz onu zorla suyun altı a sokup yıkarsanız yıkanmaktan korkar hale gelir eyer kendisi içgğdüsel olarakta yıkanmıyorsa bir fısfıs ile korkutmadan uzaktan sıkın o kendisi kanlarını aralayıp suları tüylerinin arasına yayar...

Cevap yaz
soru

Karayılan

10 Mart 2018 Cumartesi

Slm kuluckada olan Sultan papağanı neden suluktaki suyu kafese dokuyor

Cevap yaz
cevap

Şecia

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba bunun nedeni kuşunuzdaki bir alışkanlık, davranış bozukluğu yada yıkanma isteği olabilir. Kuşunuzu belli dönemlerde yıkayın yada kuş banyosu kullanın. Bu sayede yıkanma isteğinden olup olmadığını anlamış olabilirsiniz. Sorun kuşunuzdan değil suluktan kaynaklı da olabilir. Suluğunuzun tarzı, suluktaki herhagi çatlak suyun akmasına neden olabilir. Başka bir suluk takarak kontrol edin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Ne Yer

Sultan Papağanı Ne Yer

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan Papağanı Isı ve Nem

Sultan Papağanı Isı ve Nem

Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Lutino Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Lutino Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Güncel

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Güncel

Dişi Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri

Dişi Sultan Papağanı Bakımı ve Özellikleri