Sultan Papağanı Tüy Dökme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sultan Papağanı Tüy Dökme Belirtileri ve Tedavisi

Sultan papağanı tüy dökme, Herkes tarafından çok sevilen bir cins papağandır. Bu cins papağanlar hassas canlılardır. Bazen dönem dönem tüy döktükleri görülmektedir. Sultan papağanı tüy dökme dönemleri bulunur. Bu sultan papağanlarının tüy dökmesinin birçok nedeni olabilir.

Sultan papağanı tüy dökme nedenleri, Sultan papağanı tüy dökmesinin ilk nedeni normal olarak tüy değiştirmek içindir. İlk bahar ve sonbaharda dökülen tüyler normal demektir. Mevsim değişimlerinde dökülür. Bu normal bir durumdur. Az ve geçici bir tüy dökümü yaşanır. Bazı dönemlerde sultan papağanlarının tüy dökme zamanları olur. Kendiliğinden dökülebilir veya papağanlar kendileri yolabilirler.

Bazı durumlarda strese bağlı olarak sultan papağanları tüylerini yoldukları görülür. Örneğin, Dar kafes, eşlerinden ayrılma, ilgisizlik, sigara dumanına maruz kalma, yeterli beslenememe gibi nedenlerden dolayı sultan papağanı tüylerini yolabilir. İyi uyuyamamış, sürekli rahatsız edilen küçük kafeslerde bakımsız ve yanız kalan sultan papağanı tüy dökme sorunu yaşaması kaçılınmazdır. Sultan papağanı tüy dökme papağanın bir bölgesinde veya bütün vücutta olabilir. Tüy dökme hastalığı olan sultan papağanları gagalarıyla etleri görülene hatta kanayıncaya kadar tüylerini yolabilmektedir.

Sultan papağanı tüy dökme tedavisi, Sultan papağanında böylesi ciddi bir problem ile karşılaştığınız da hemen veterinere götürüp antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. Eğer strese dayalı bir tüy yolma ise derhal stres odaklarının ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin, Kafesinin büyütülmesi, düzenli beslenme, eş ve ilgi gibi bu şekilde sultan papağanı eski sağlığına kavuşabilir. Sultan papağanın sık sık banyo edebilmesi için yardımcı olun ve ortam hazırlayın. Yulaf, keten tohumu ve havuç verebilirsiniz. Bu tüy dökme döneminde avimineral ve avivit vererek bu dönemde destek olabilirsiniz. Bazen de veteriner uygun görürse bebek vitamini verebilir. Sizde suyuna koyarak sultan papağanına verebilirsiniz.

Sultan Papağanı Tüy Dökme Yorumları

soru

ali fıstık

30 Ekim 2017 Pazartesi

merhaba sultan papaganımın kanadının ust kısmında kucuk bır tuy dokulme sorunu vardı sımdıde buyumus o dokulen yer buna ne yapmam gerekıyor acaba acıl bılgı verırmısınız

Cevap yaz
cevap

Özüm

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, sultan papağanının kanadında tüy dökülmesi bir deri hastalığının belirtisidir. bunun için bir kap içerisine sirke damlatarak kuşa duş aldırabilirsiniz. Bu işlemi sık sık yapmanız önerilir. Bunun haricinde ise bir veteriner kliniğine götürebilirsiniz.

cevap

Nazife

01 Eylül 2018 Cumartesi

Kuşlarda vitamin eksikliğine bağlı tüy dökülür çok korkulacak bir durum değil buna çözüm olarak vitamin kullanmanız yeterli olacaktır.

soru

İsmail

24 Kasım 2017 Cuma

Sultan papağanım vardı aşırı yoluyordu tüylerini yalnızlığa verdim. Şimdi eş aldım yanına alışmayada başladılar fakat hala tüy yolmaya devam ediyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Keykubad

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Sultan papağanında böylesi ciddi bir problem ile karşılaştığınız da hemen veterinere götürüp antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. Sultan papağanın sık sık banyo edebilmesi için yardımcı olun ve ortam hazırlayın. Yulaf, keten tohumu ve havuç verebilirsiniz. Bazen de veteriner uygun görürse bebek vitamini verebilir. Sizde suyuna koyarak sultan papağanına verebilirsiniz.

soru

Halil

25 Ocak 2018 Perşembe

Benim papağanım biraz hızlı bir şekilde cama çarptı ve sonra elime alfım sağ yanak kısmında hafif tüy döküldüğünü gördüm ama bu hemen bu olaydan sonraydı korkmalımıyım hemen çıkarmı geri.

Cevap yaz
cevap

Cabbar

12 Eylül 2018 Çarşamba

Halil bey sultan papağan türünden tüy dökme dönemi son bahardır. Papağan almış olduğu darbe sonrasında bölgesel ezilmeye maruz kalmış durumda. Böylesi durumlarda bir kısım krem tedaviler uygulanır. Şimdilik meraklanacak bir durum söz konusu değil. 1-2 haftalık dönem sonrasında tekrardan sultan papağanında tüy çıkma oluşacaktır. Beklenmeyen durumda konu veterinere bildirilmelidir.

soru

Neşe Aydın

27 Ekim 2018 Cumartesi

Dişi sultan papaganimin tüy kökleri pihtilasmis şekilde hep kanli, bazen kendi yoluyor veya dökülüyor kanatlarını hep kanli görüyorum bunun sebebi nedir zararlı mı

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Kaşıma

Sultan Papağanı Kaşıma

Haber Bülteni

Güncel

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Eğitimi

Güncel

Sultan Papağanı Yumurtası Bakımı

Sultan Papağanı Yumurtası Bakımı

Güncel

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Konuşurmu

Sultan Papağanı Konuşurmu

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Sultan Papağanı Uyku Düzeni

Sultan Papağanı Uyku Düzeni

Sultan Papağanı Öpüşme

Sultan Papağanı Öpüşme