Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?
12 Temmuz 2024

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir

Sultan papağanı, kakadugiller ailesine ait olan gri, sarı ve beyaz renkleri ile dikkat çeken, ev ortamında rahatlıkla beslenebilen bir kakadu papağan türüdür. Yanak ve kulak bölgelerinde yer alan turuncu renkli tüyleri ile ayırt edilebilirler. Sultan papağanları doğal ortamlarında yeşillikler, tohumlar ve bitki kökleri ile beslenirler. Bu nedenle, kafeste bakılan sultan papağanlarının doğal yaşamlarına uyacak beslenme şekli mutlaka araştırılarak uygulanmalıdır. Bunun için kuş yemleri bulundurmanız gereklidir. Bu yemler, sultan papağanlarının yaklaşık %75 oranında besin ihtiyacını karşılamaktadır.

Sultan papağanları için özel olarak hazırlanan karışık yemlerin yanı sıra, muhabbet kuşlarının yemi de kullanılabilir. Ancak muhabbet kuşu yemi verecek iseniz, yemin içerisine mutlaka kırık fındık içi ya da tuzsuz çekirdek ilave etmeniz gerekir.

Ekstra Besinler ve Takviyeler

Yemin haricinde sultan papağanına dal darı da verilebilir. Ancak bunu çok fazla vermemeye özen göstermeniz gerekir, çünkü fazla dal darı kilo alımına sebep olabilir. Sultan papağanlarının vitamin ihtiyaçlarını karşılamak için taze meyve ve sebze de vermeniz gereklidir. Bu tür besinleri yemeyen papağanlar için mutlaka vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir diğer unsur da kuş kumudur. Kuş kumu mutlaka kafes içinde bulunmalıdır. Bu kum sayesinde sultan papağanları yedikleri besinleri rahatlıkla sindirebilir ve öğütürler. Kuş kumu, bütün yemliklerin içerisine yarım kaşık kadar ilave edilebilir veya ayrı bir kap içerisinde tutulabilir. Her durumda, kuş kumu mutlaka bulunmalıdır.

Ayrıca sultan papağanına yumurta ile hazırlanan mamalar ve ballı krakerler de verebilirsiniz. Sultanların kalsiyum ihtiyaçları için mürekkep balığının kemiğini kafes içinde tutmanız, bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Zararlı Olan Besinler

Sultan papağanına aşırı tuzlu, yağlı ve şekerli gıdaların kesinlikle verilmemesi gerekir. Ayrıca mantar, çikolata, elma çekirdeği, kahve, kuru meyveler, soğan, alkollü içecekler ve gazlı içecekler kesinlikle verilmemelidir. Bütün bunların yanı sıra, sultan papağanına verilmemesi gereken diğer besinler şunlardır:

  • Kurabiye
  • Tereyağı
  • Konserve besinler
  • Margarin
  • Kek
  • Patates cipsi
  • Dondurma
Ayrıca, zehirli olan besinlerden de daima sultan papağanını uzak tutmalısınız.

Ek Bilgiler

Sultan papağanlarının sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmeleri de önemlidir. Ayrıca, papağanın kafesinin temizliği ve yaşam alanının düzenli olarak dezenfekte edilmesi, hastalık riskini minimize edecektir. Sultan papağanları sosyal hayvanlardır; bu yüzden onlarla düzenli olarak vakit geçirmek ve oyun oynamak, onların psikolojik sağlığı için de gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tarim

12 Temmuz 2024 Cuma

Sultan papağanı beslerken muhabbet kuşu yemi kullanmak zararlı olabilir mi? Ayrıca, dal darıyı ne kadar sıklıkla vermem gerektiği hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tarim,

Sultan papağanı beslerken muhabbet kuşu yemi kullanmak uzun vadede zararlı olabilir. Sultan papağanlarının beslenme ihtiyaçları muhabbet kuşlarından farklıdır ve muhabbet kuşu yemleri onların tüm besin gereksinimlerini karşılamayabilir. Bu nedenle, sultan papağanları için özel olarak formüle edilmiş yemleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Dal darı ise sultan papağanları için çok lezzetli bir atıştırmalıktır, ancak aşırıya kaçmamak gerekir. Haftada 1-2 kez küçük miktarlarda vermeniz yeterli olacaktır. Bu, kuşunuzun hem beslenme düzenini korur hem de ona keyifli bir ödül sunar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Konuşurmu

Sultan Papağanı Konuşurmu

Haber Bülteni

Güncel

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı Eğitimi

Güncel

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek

Sultan Papağanı Karşılıklı Yem Yedirmek