soru

tom

15 Haziran 2024 Cumartesi

ben geçen ekimde sultan papağanı aldım su an tahminen 11 12 aylık cinsiyeti erkek diye aldım araştırdığım kadarıyla yanağındaki turunculuktan belli olmayabilirmiş cinsiyeti kirpikleri sarı yalnız kaldığında çığlık atar gibi ses cıkarıyor ötüyor lutino diye bir ırka sahip sanırım netten öyle bi çıkarım yaptım kanataltında benekler olursa dişi demişler ama göremedim oyle benek filan kuyruğu sarı renkte sürekli ilginemiyorum iş dolayısıyla nerden nasıl öğrenebilirim cinsiyetini simdiden cok teşekkürler

şifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba Tom Bey,

Sultan papağanlarının cinsiyetini belirlemek bazen zor olabilir, özellikle de Lutino türlerinde. Genellikle erkek sultan papağanlarının yanaklarındaki turuncu benekler daha parlak ve belirgindir. Dişi sultan papağanlarının ise yanaklarındaki turuncu benekler daha soluk olur. Ancak bu, her zaman doğru bir yöntem olmayabilir.

Kanat altındaki benekler de cinsiyet belirlemede kullanılır, ancak Lutino türlerinde bu benekler her zaman belirgin olmayabilir. Erkek sultan papağanları genellikle daha melodik ve çeşitli ötüşler sergilerken, dişi sultan papağanları daha kısa ve tekdüze sesler çıkarır.

En kesin sonuç için bir veterinerden veya kuş uzmanından yardım almanız önerilir. DNA testi, cinsiyet belirlemede en güvenilir yöntemdir ve birçok veteriner kliniğinde yapılabilmektedir.

Teşekkürler.

Çok Okunanlar

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanı Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan Papağanı Beslenme Şekli ve Özellikleri

Sultan Papağanı Yumurtası Bakımı

Sultan Papağanı Yumurtası Bakımı

Erkek Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Erkek Sultan Papağanı Türleri ve Özellikleri

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Kafesi

Sultan Papağanı Banyo Ortamı ve Faydaları Nelerdir?

Sultan Papağanı Banyo Ortamı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Güncel

Sultan Papağanı Yaşam Alanları

Sultan Papağanı Yaşam Alanları